metrika yandex

Haberler / Dünya

Heniyye:O İmzayı Atanlara Merhamet Edilmeyecek

14.10.2020

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) siyasi lideri İsmail  Heniyye, bölgedeki sıcak gelişmeler hakkında Middle East Eye haber sitesine konuştu.

Middle East Eye Genel Yayın Yönetmeni David Hearst’ın sorularını cevaplayan Hamas lideri Heniyye, “Arap devletlerinin İsrail ile vardığı her anlaşma, eninde sonunda o ülkeleri çıkmaza sokacaktır.” dedi.

İsrail ile BAE arasında, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştire anlaşması imzalanmıştı.  

Hamas lideri İsmail  Heniyye, Körfez ülkeleriyle normalleşme anlaşmaları imzalamak için can atan işgalci İsrail’in, İran’a yakın bölgelerde ekonomik ve askeri güç devşirmeyi hedeflediğini belirtti. Heniyye, ayrıca işbirlikçilere seslenerek, “Kaybedecek olan sizlersiniz. Ancak sizleri, İsrail’in planlarını hayata geçirmek için kullandığı maşalar olarak görmek istemiyoruz.” diye konuştu

Diğer taraftan İsrail ile esir takası konusuna değinen Heniyye, Mısırlı yetkililerin, esir takasının masaya yatırılması için İsrailli makamlarla diyalog halinde olduğunu bildirdi. İsmail Heniyye, Hamas’ın esir takasının gerçekleşmesi için ön taleplerinin Siyonist tarafa iletildiğini ve kendilerinden yanıt beklediklerini belirtti. 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Nisan 2016'da elinde 4 İsrail askeri olduğunu açıklamış, askerlerin durumu hakkında ise bilgi vermemişti.

işgal rejimi İsrail tarafı, ayrıca biri Etiyopya asıllı Avera Mengistu, diğeri Arap olmak üzere 2 vatandaşının daha Gazze'de olduğunu ileri sürmüştü.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş