metrika yandex
  • $19.42
  • 20.97
  • GA1252

Haberler / Türkiye

Hatay'da Bir Deprem Gönüllüsünün Duyguları:"O anda Oradaydım!"

24.02.2023

1999 Depreminde neden deprem bölgesine gidip yardım etmedim diye yıllarca kendimi yedim bitirdim.

O depreme gidenleri ve anlattıklarını hayranlıkla dinler dururdum ama yapacak birşeyim yoktu.

Çünkü o anda orada olmalıydım ama olmadım, olamadım.

İş işten geçti, başarısızlığın hiçbir mazereti olamazdı, benim de mazeretim olamazdı.

6 Şubat 2023 deki Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 11 ilimizi etkileyen iki depremin haberlerini ilk duyduğum anda Ankara'da yerimde duramadım.

Hemen işyerimden yıllık iznimi alarak İnsan Vakfı organizasyonu ile ilk gün gerekli ekipmanları da alarak Ankara'dan 4 araç ve 25 kişilik ekiple yola çıktım.

Deprem Doğu ve Güneydoğudaki 11 ilimizde olmuştu, hepsi çok kötü durumdaydı, haberlerde binlerce ölen ve yaralananlardan söz ediliyordu, sayıları sürekli artıyordu...Ölü sayısının yüzbinleri bulacağı söyleniyordu. Bizler ise en zor durumda olan Hatay Kırıkhan'a gitmeye karar verdik ve düştük yollara.

İnsan Vakfı olarak Hatay Kırıkhan'a depremin ilk günü gelmiştik, bizim dışımızda etrafta çok fazla yardım kuruluşu da yoktu. Bir panik havası vardı, kimse ne olduğunu anlayamamış, herkes bir yere koşturuyordu. Bir gün önce zengin olan kişi bir gün sonrasında fakir olmuştu, Zengini de fakiri de deprem sabahı eşit haldeydi, canını kurtarabilmişşe şükrediyorlar, yıkılan evlerinin enkazınının önünde çaresizce bekliyorlardı.

Şöyle söylersem daha iyi izah etmiş olurum; Kırıkhan'ın en zengin adamı bizim aşevine gelip çorba içiyordu. 

İçimizde 20'li yaşlarda gençler de vardı, benim gibi 50'li yaşlarda büyükler de vardı. 25 kişilik bir ekiple bize tahsis edilen bir Anaokulu'na aşevi kurduk, her gün binlerce kişiye çorba ve yemek pişirip dağıtıyorduk, bunun yanında her türlü gıda, giyim ve erzak dağıtıyorduk.

Enkazlardan bir can daha kurtarmak için bekliyor, enkazdan ölü çıkanları görüyorduk.. Annesini, Babasını, Çocuğunu kaybedenleri görüyorduk.. Her yer matem havasında idi.. Durum anlatılmaz, ancak yaşanırdı..  Acı bir durum vardı. Acının ise tarifi yoktu.

Asrın en büyük felaketini yaşıyorduk, yaşanan acıları tüm Türkiye ekranlardan seyrediyordu: Ama biz; O anda oradaydık.. O anda depremzede kardeşlerimizin yanındaydık,  karınca kararınca elimizden ne gelirse onu yapmaya çalışıyorduk. Kaldığımız İki hafta süreyle  elimizden ne gelirse yapmaya gayret gösteriyorduk..

Dedim ya, 1999 depreminde o anda orada olmamıştım ama bu seferki depremde o anda orada ben olmalıydım, kimse olmasa bile ben orada olmalıydım, Rabbim nasip etti ve ben şükürler olsun o anda oradaydım.

Asrın felaketinde tüm Türkiye seferber oldu.

Yurt içinden yurt dışından herkes yardım etti, kimisi parasını gönderdi, kimisi umre için ayırdığı parasını gönderdi.. Başka birileri ekmek, su, mercimek, un, kıyafet gönderdi, yardımlar kamyonlarla tırlarla akın akın geldi, hiç imkanı olmayanlar ise en azından ekran başında ağladı, üzüldü, dua etti.. Tüm Türkiye bu büyük acı için tek yürek oldu, kenetlendi.

Ama benim için üzüntümün ötesinde Rabbim nasip eyledi ve ben o anda oradaydım, oğlum da benimle beraberdi, arabam da o anda oradaydı.

Rabbimden daha ne isteyim ki: Ben, oğlum ve arabam, iki canımız bir malımızla biz o anda oradaydık. 

Canımızla dediğimiz merkezi Hatay olan 6.4 şiddetli 3. depremde de biz oradaydık çok şükür. 

Sabahları erken kalkıp çorbamızı pişirip çadırlarda kalanlara sıcak çorba dağıtıyorduk, öğlen ve akşamları yemek dağıtıyorduk, yanında ise gıda, giyim ve erzak dağıtıyorduk.

Depremzede kardeşlerimize yalnız değilsiniz, önce Rabbim, sonra bakın bizler Ankara'dan geldik buraya yanınızdayız diyorduk. Soğan patates doğruyor, sırtımızda erzak taşıyor, temizlik yapıyor bulaşık yıkıyorduk. Haa, şunu da söyleyim, bu işleri yapan içimizde müsteşar arkadaşımız da vardı, hacettepe üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okuyan öğrenci de vardı. Çok koşturuyorduk ama hiç yorulmuyorduk. 

Acı büyüktü, herkes üzülüyordu ama ben çok şükür o anda oradaydım. 

Allah ölenlerimize rahmet eylesin, yaralılara   acil şifalar versin, yakınlarına sabır ve kolaylıklar versin. Tüm milletimizin başı sağolsun. 

Hatay da Bir Deprem Gönüllüsünün Duyguları! " O anda Oradaydım! " 

BÜLENT ÇİL
İnsan Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Gönüllüsü
21 Şubat 2023
Hatay - Kırıkhan

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar