metrika yandex
  • $32.2
  • 34.91
  • GA18100

Haberler / Dünya

Göttingen Camisi'ne Tehdit Mektubu: Almanya'da DİTİB Üyesi Cami Hedef Alındı

25.05.2023

Göttingen, Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı cami, tehdit içeren bir mektupla hedef alındığı duyuruldu. 18 Mayıs tarihinde posta yoluyla gönderilen mektupta, üzerinde gamalı haç sembolü ve "NSU 2.0" imzası bulunuyordu. Mektupta, "Bütün İslam'ı öldürün. Artık uzun sürmeyecek. Almanlar size gösterecek." şeklinde ifadeler yer aldığı bildirildi.

DİTİB Göttingen Camisi Dernek Başkanı Mehmet İbrahimbaş, yazılı bir açıklama yaparak olayı polis ile paylaştıklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. İbrahimbaş, ayrıca 22 Eylül 2022 tarihinde caminin dış cephesine gamalı haç çizildiğini ve 8 Kasım 2022'de benzer bir tehdit mektubunun postayla gönderildiğini aktardı. Cami cemaati ve Göttingen'de yaşayan Müslümanlar olarak endişeli olduklarını belirten İbrahimbaş, yönetim kurulu olarak sosyal medya hesapları ve camiye gelen cemaate duyuru yaparak sağduyulu olmalarını istediklerini ifade etti. Ayrıca cemaatin güvenliği ve rahat ibadet edebilmeleri için gerekli önlemleri alacaklarını vurguladı.

İbrahimbaş, saldırıyı şiddetle kınarken Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya ve Göttingen Belediye Başkanı Petra Broistedt'in kendilerine geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini ve her türlü desteği sunacaklarını belirtti.

Saldırılar Devam Ediyor: DİTİB'e Bağlı Camiye PKK Sempatizanlarından Saldırı

Almanya'nın Osnabrück kenti yakınlarındaki Bad Bentheim kentinde bulunan bir cami, 20 Mayıs'ta bölücü terör örgütü PKK sempatizanları tarafından saldırıya uğradı. PKK destekçilerinin, DİTİB'e bağlı Bad Bentheim Camisi'nin duvarlarına örgüt ve elebaşının isimlerini yazdığı belirtildi.

2022'de 35 Camiye Tehdit ve Saldırılar Gerçekleşti

DİTİB tarafından yayımlanan "2022 Cami Saldırıları Raporu"na göre, geçtiğimiz yıl ülke genelinde 35 camiye çeşitli şekillerde tehditler ve saldırılar gerçekleştirildiği açıklandı. Rapora göre, bu saldırıların 20'si camilere posta veya elektronik posta yoluyla hakaret, küfür ve tehdit içeren yazıların gönderilmesi, 7 caminin duvarlarına yazı yazılması, 6 camiye fiziksel zarar verilmesi ve 2 camiye ise kundaklama şeklinde yapıldığı kaydedildi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş