metrika yandex

Haberler / Eğitim

DGS geç başvuru günü geldi! DGS geç başvuru ücreti ne kadar?

03.07.2020

DGS başvuru tarihlerinde başvuru yapmayanlar için geç başvuru dönemi başladı. 17 Haziran'da sona eren başvurularda işlemlerini gerçekleştiremeyen adaylar için ÖSYM tarafından geç başvuruları alınacak. Peki DGS geç başvuruları ne zaman? DGS başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…
 
DGS GEÇ BAŞVURULARI NE ZAMAN?
 
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) geç başvuru işlemi 3 Temmuz 2020 tarihinde yapılıyor. DGS geç başvuru ücreti 195,00 TL olarak belirlendi.
 
DGS SINAVI NE ZAMAN?
 
ÖSYM'nin güncellenen sınav takvimine göre 2020 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 9 Ağustos'ta yapılacak.
 
DGS GEÇ BAŞVURU NASIL YAPILIR?
 
DGS’ye başvuru yapacakların ÖSYM’nin osym.gov.tr adresinden ‘Aday İşlemleri Sistemi’ne aday şifresi ve T.C. kimlik numarası kullanarak giriş yapmaları gerekiyor.
 
– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adayların, başvurularını başvuru merkezinden yapmaları gerekiyor. DGS kılavuzunda ‘geçerli fotoğraf’ ve ‘geçerli eğitim bilgisi’ şöyle anlatılmıştır;
 
 Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.
 
* Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgileri geçerli olanlar.
 
– Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilirler.

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş