metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Haberler / Dünya

Çin-ABD: Güney Çin Denizi’nde Sular Isınıyor

23.03.2023

Çin ordusu, Güney Çin Denizi'nde Çin karasularına ait olduğunu iddia ettiği sulara yasadışı yollardan giren bir ABD savaş gemisini takip ettiğini ve uyardığını açıkladı. ABD Donanması, geminin rutin bir operasyonda olduğunu ve bölgeyi kendi isteğiyle terk ettiğini belirterek Çin'in iddialarını yalanladı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Güney Komutanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada,  ABD’ya ait güdümlü füze avcısı USS Milius'un tartışmalı Paracel Adaları çevresindeki sulara girdiğini ifade etti.

Güney Komutanlığı sözcüsü Tian Junli, Çin Halk Kurtuluş Ordusu 'nun ABD gemisini hukuka  uygun olarak takip etmesi ve izlemesi için deniz ve hava kuvvetlerini organize ederek görevlendirdiğini ve  geminin Çin sularını terk etmesi için uyardı bulunduklarını açıkladı.

Sözcü, ABD gemisinin "Çin karasularına Çin hükümetinin izni olmadan yasadışı girerek  bölgedeki barış ve istikrara zarar verdi" belirtti.  Çin devlet medyası, ABD gemisini "Çin karasularına" izinsiz girmiş olarak nitelendirdi. Ancak, bu alanların Çin’in karasularına ait olup olmadığı konusunda farklı tartışmalar bulunmaktadır.

Perşembe günü ABD Donanması, ABD gemisinin Güney Çin Denizi'nde "rutin operasyonlar" yürüttüğünü ve Çin gemileri tarafından sınır dışı edilmediğini söyleyerek Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun açıklamalarını yalanladı.

23.03.2023 AL JAZEERA

 

Çeviri: İlhan Bozkır- Hertaraf Haber - Dış Haberler Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş