metrika yandex

Haberler / Dünya

Bugün Dünya Kudüs Günü ..Özgür Kudüs, İsrailsiz Bir Dünya!

22.05.2020

Ramazan ayının son cumasında başta siyonizm olmak üzere dünya emperyalizmine karşı Müslümanların müstekbirlere karşı direniş günü olarak ilan edilen "Dünya Kudüs Günü" İslam ülkelerinin yanı sıra Avrupa ülkelerindeki Müslümanlar tarafından da çeşitli etkinliklerle idrak edilecek.

Ramazan ayının son cuması "Dünya Kudüs Günü" olarak idrak edilirken, Müslümanlar tarafından sokaklarda ve meydanlarda direnişe destek olacak çerçevede eylem ve etkinlikler düzenleniyor. 

HAMAS'ın (Filistin İslami Direniş Hareketi) eski Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Kudüs'ün özgürlüğü için atılan bu adım hakkında yaptığı bir açıklamada, şunu ifade etmişti: "İmam, bugün İran yarın Filistin sloganını haykırıyor ve Müslümanları Kudüs etrafında birleştirmek için 'Dünya Kudüs Günü'ne çağırıyordu."

KUDÜS GÜNÜNÜN İLANI

İran İslam İnkılabı'nın gerçekleşmesinden saatler sonra Ayetullah İmam Humeyni’nin Siyonist İsrail elçiliğinin ele geçirilmesi emrinin ardından, işgalci siyonist elçiliği 11 Şubat 1979 tarihinde ele geçirilmiş ve elçilik binası Filistin halkına sunulmuştu. Binanın tabelası ise "Filistin Elçiliği" olarak değiştirilmişti.

Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın işgaline dikkat çekmek, Müslümanlar ve tüm insanlar arasındaemperyalizme karşı bir şuur geliştirmek ve dünyanın farklı coğrafyalarındaki zulümlere başkaldırmak ve direnmek için Ramazan ayının son cuması İmam Humeyni tarafından Dünya Kudüs Günü olarak ilan edilmiş ve bu karar tüm Müslümanların desteğini almıştı.

7 Ağustos 1979 günü dünya Müslümanlarına hitapta bulunan İmam Humeyni, şu çağrıda bulunmuştu: "Ben uzun yıllar boyunca gasıp israil tehlikesini Müslümanlara hatırlatıp durdum. Bugünlerde Filistinli bacı ve kardeşlerimize karşı saldırılarını artırmış durumdalar. Bilhassa Güney Lübnan'da; Filistinli savaşçıları ortadan kaldırabilmek için evleri teker teker bombalıyorlar. Ben bütün Müslüman devletler ve dünya Müslümanlarından bu gasıp ve destekleyicilerinin ağzının payını verme amacıyla birleşmelerini istiyorum. Keza bütün dünya Müslümanlarına; Filistin halkı için kader belirleyici olabilecek olan ve Kadir günlerinden de sayılan mübarek Ramazan ayının son cuma gününü ‘Kudüs Günü’ olarak seçip bugünü Müslüman Filistin halkının kanuni haklarını destekleme konusunda dünya Müslümanlarının milletlerarası dayanışma günü olarak belli program ve merasimlerle geçirmeyi öneriyorum. Allah Teâlâ'dan Müslümanları küfür ehline galip kılmasını dilerim.''

Bu önemli ve tarihi çıkış ile İmam Humeyni, Müslümanların ve İslam ülkelerinin dikkatini Kudüs'ün esaretine ve Siyonizm tehlikesine çekmek istemişti.

Kudüs için Türkiye'den 10 şehit

Siyonist İsrail'in ablukasını kırmak için yola çıkan ve bu amaç için Mavi marmara gemisine binen , daha sonra terörtist israilin askerleri tarafından açılan ateş sonucu şehit düşen Mavi Marmara şehitlerimizi ve  Kudüs için hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz!

 Büyük Dönüş Yürüyüşü olaylarında çadırında nişanlanan Razan hemşire de kurşunların hedefi oldu. Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında Han Yunus bölgesinde görev yapan Rezan hemşire iftar öncesi İsrail keskin nişancısı tarafından vurularak şehit edildi.

Hamas Lider Heniyye:

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Dünya Kudüs Günü münasebeti ile açıklama yaptı.

İmam Humeyni tarafından her Ramazan’ın son Cuması olarak ilan edilen Kudüs Günü’nü kutlayan Heniyye ‘İran, rahmetli İmam Humeyni’nin kurduğu cumhuriyetin stratejisine uygun şekilde Filistin’i askeri, mali ve teknik açıdan desteklemekten hiç geri durmadı’ dedi.

Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün zor günlerden geçtiğine işaret eden Heniyye, Filistin’i özgürleştirmek için direniş seçeneğine bağlı olduklarını ve Siyonistleri buradan kovana kadar  asla da geri durmayacaklarını belirtti.

 

SP’li Abdulkadir Karaduman: Kudüs İslam’ındır! Yaşasın Özgür ve Bağımsız Filistin

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, mecliste basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karaduman, düzenlediği basın toplantısında Ramazan ayının son Cuması kutlanan Dünya Kudüs Günü’nü de değindi.

Arap Baharı sürecinin Siyonistlerin işgal sürecini kolaylaştırdığını ifade eden Karaduman, Müslümanların Arap Baharı’nda Kudüs’ten uzaklaştıklarını sözlerine ekledi.

Hükümetin Siyonist İsrail rejimini kınamaktan öteye geçmediğini aktaran Karaduman, ‘İktidar söylem olarak Filistin’in yanında durmakla birlikte fiiliyatta Amerika ve İsrail’le işbirliğine devam ediyor’ dedi.

Karaduman sözlerini ‘Kudüs İslam’ındır! Yaşasın Özgür ve Bağımsız Filistin’ diyerek tamamladı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş