metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

Bayramı Kurban Etmek -3 / Lübnan'daki Filistin Mülteci Kampları İzlenimleri (Şatilla)- Talip Özçelik

01.10.2019

 Burj el Barajne kampından sonra Şatilla kampına geçiyoruz,kampta 4156 kişi yaşıyor. 537 kişi de Suriye'den gelmiş savaş döneminde…

Şatilla da gördüğümüz manzara da aynı.Yıkık dökük binalar, binalardaki Lübnan iç savaşından kalma mermi izleri hala duruyor.Sokaklar çok dar,her şey diğer kamplarla aynı;dar sokaklar,çöpler,açıktan giden elektrik kabloları….

Şatilla'yı burada imam olarak görev yapan bir kardeşimiz gezdirdi b. Şatilla adı tarihe, katil İsrail'in gözetiminde yapılan katliamla geçti. Batı Beyrutu  15 Eylül 1982'de işgal eden İsrail 16,17, 18 Eylül'de bu katliamı gerçekleştirdi.

Lübnan'daki Filistinli mültecileri Hristiyan falanjistler istemiyordu. İsrail de sınırlarının yakınında,vatanlarına  geri dönmek isteyen ve toplu halde bulunan Filistinli istemiyordu. İsrail tanklarının kuşatması altında kamplara gelen 150 200 kişilik silahlı falanjist gurup  İki gün boyunca 18 Eylül'e kadar, kadın, çocuk yaşlı, genç demeden öldürdüler.Öldürdükleri insanları buldozerlerle açtıkları çukurlara gömdüler.

Washington post gazetesinden Norén Jenkinsin 23 Eylül 1982'de kamplarda gördüklerini şöyle anlatıyor:

"Yabancı gözlemciler cumartesi günü Şatilla'yı  gezdiklerinden gerçek bir kabusla karşılaştılar. Kadınlar,şişmeye başlamış cesetlerin başında ağlıyordu. Bütün sokaklar mermi kovanlarıyla doluydu.İçlerinde insanlar bulunan evler buldozerlerle yıkılıp yerle bir edilmişti. Delik deşik duvarların diplerinde kurşuna dizildikleri belli olan cesetler gruplar halinde yığılıydı, sokaklar kaçmaya çalışırken vurulan insanların cesetleriyle doluydu. "   

Yine iki Amerikalı gazeteci Ralp Şecek  ve Manş Yayın, ŞATİİLLA katliamı hakkında araştırma komisyonuna verdikleri ifadede şöyle diyorlar:

 18 Eylül 1009 82 cumartesi günü yani katliamın son günü Sabra ve Şatilla geldiğimizde her yerde cesetler gördük. Balta ve bıçaklarla parça parça edilmiş kurbanların fotoğraflarını çektik bu  Bu insanların çok azı silahlıydı kiminin kafaları parçalanmış, gözleri oyulmuş, Boğazları kesilmiş ve derileri üzülmüştü. Bunların hiç organları dışarı çıkarılmıştı. Katiller evleri de yağmalanmıştı.”

Kızılhaç ceset sayısını 2750 olarak belirtti. Lübnan yönetimi toplu mezarların açılmasına izin vermediği için buradaki cesetlerin sayısı tam olarak asla tespit edilemedi.

Yıkılan evlerin altında kalanlar ve canlı olarak bilinmeyen yerlere götürülenlerin kaç kişi olduğu da tespit edilemedi.

Kurban sayısı kimi Filistinli kaynaklara göre 7500’ü buluyordu.

Siyonist katillerin Şatilla ve Sabra katliamları, tarihlerindeki ne ilk ne de son katliam olmuştur. Birleşmiş Milletler üç ay sonra 16 Aralık 1982'de bu katliamı mahkum edip, bu olayın bir  soykırım olduğunu onayladı.  

Ariel Şaron'un askeri komutasında yapılan bu katliamdan dolayı, uluslararası camia ve Birleşmiş Milletler, İsrail'e karşı hiçbir yaptırımda bulunmadı. Şaron 2001'de İsrail başbakanı oldu.    

Bu katliamın yapıldığı ve cesetlerin toplu mezara gömüldüğü yerin üzerinde bir mescit yapılmış.

Duvarlarda yüzlerce isim ve fotoğraflar var. Burayı dolaşırken İsrail'e bir kez daha lanet okuyor ve hıncımızı tazeliyoruz. İsimlere bakarken Ahmet Afifi,Salih'afifi, Fuat, Yusuf , Halit, Osman Afifi isimleri dikkatinizi çekiyor. Muhammet kardeş bu isimlerin kendi sülalesinden olduğunu söylüyor. Acısını tazeleyerek... 

Sıvaları dökük ve mermi izlerinin halen görüldüğü binaların arasında dolaşırken Filistin kurtuluş hareketinin sembol ismi Yaser Arafat'ın Ahmet Cibril'in ve el-Fetih'in önemli isimlerinin posterlerini görüyoruz...

Ayrıca Filistin direniş gruplarının Şehit önderlerinin resimlerini... En çok gördüğümüz posterlerden biri şehit Fethi Şikak'inin...

(Son)

Yazı dizisinin İlk bölümü için tıklayınız:

http://www.hertaraf.com/haber-bayrami-feda-etmek-1--beyrut-izlenimleri--talip-ozcelik-3052

Yazı dizisinin İkinci bölümü için tıklayınız: 

http://www.hertaraf.com/haber-bayrami-kurban-etmek-2-lubnan-daki-filistin-multeci-kamplari-izlenimleri--talip-ozcelik-3100

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş