metrika yandex

Haberler / Dünya

BAE, Hamas'ı teröristlere benzetti!

13.06.2021

Siyonist İsrail'le normalleşme anlaşmasına imza atan Birleşik Arap Emirlikleri, İHANETTE  sınır tanımıyor. Abu Dabi'ye gelen Siyonist İsrail heyetini, 'Şalom' dansıyla karşılayan BAE, Gazze'deki katliama rağmen İslami Direniş Hareketi Hamas'ı 'terörist'e benzetti.

BAE YAHUDİLERE YARANMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYOR

BAE, Filistin'de direnişin en büyük sembollerinden birisi olan Hamas'ı 2011 yılında iç savaşa sürüklenen Suriye'de ABD'nin kanlı elleriyle kurduğu sözde İslam devleti IŞİD'e benzetti.

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid, Amerikan Yahudi Komitesinin (AJC) düzenlediği çevrim içi konferanstaki konuşmasında  Hamas'ı terör örgütü IŞİD'e benzetti.

BAE Dışişleri Bakanı Bin Zayid, burada yaptığı konuşmada, "El-Kaide ve IŞİD gibi örgütler hakkında konuşmak uluslararası toplumun çoğunluğunun kolayına geliyor. Ülkelerin, Hizbullah, Hamas veya Müslüman Kardeşler (İhvan) gibi gruplar hakkında konuşmaktan kaçınıyor olması son derece üzücü bir durum." ifadelerini kullandı.

Bin Zayid, sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkelerin, bir oluşumun askeri kanadını terör örgütü şeklinde sınıflandırıp siyasi kanadını terör örgütü olarak sınıflandırmaması komik bir durum. Bu oluşumun kendisi siyasi ve askeri kanadının arasında fark olmadığını söylüyor."

BAE'yi birkaç ayda binlerce İsrail vatandaşının ziyaret ettiğini de belirten Bin Zayid, bu durumu İsrail ve BAE halklarının ilişkileri açısından "harika bir işaret" olarak niteledi.

HAMAS'TAN SERT TEPKİ

BAE'nin skandal açıklamalarına Hamas'tan yanıt gecikmedi. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri Twitter hesabından yaptığı açıklamada, BAE Dışişleri Bakanı Bin Zayid'e tepki gösterdi.

Ebu Zuhri, BAE'li Bakan'ın söz konusu konuşmasıyla "ümmetin meseleleri ve Filistin'e düşman olduğunu teyit ettiğini" belirtti.

Hamas Sözcüsü Ebu Zuhri açıklamasında, "BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid İşgalci İsrail'le aynı türküyü söyleyerek Hamas'a saldırıyor ve terör örgütü olarak görüyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan BAE ile İsrail, 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı. 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş