metrika yandex

Haberler / Ankara Analiz

Ankara'da 4 farklı mesai saatine geçildi

11.09.2020

Ankara Valiliği, koronavirüs (corona virüs) tedbirleri kapsamında 4 farklı mesai saatine geçildiğini duyurdu. 

Valilik'ten "Koronavirüs salgınının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla valiliğimize bağlı kurumların çalışma saatlerinde bazı değişikliklere gidildi" açıklaması yapıldı. 

Açıklamada "Değişikliklerle Kontrollü Sosyal Hayat çerçevesinde yoğunluğun ve salgının bulaş hızının azaltılması hedeflendi. Alınan kararla ilgili kurumların mesai saatleri; 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 şeklinde dört farklı şekilde uygulanacaktır" denildi.

Ankara Valiliği, daha önce de koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı karar ile kent sınırları içinde kamuda esnek çalışma saatlerini yeniden düzenlemişti. Buna göre, 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın kamu personeli, ikinci bir emre kadar evden çalışabilecek.
 
ANKARA'DA VAKALAR NE ARTTI?
 
Ankara'da vaka artışları için Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz "Ankara'da tedbirsizliğin, rehavetin ciddi boyutlara ulaştığını gördük. Yaz ayları boyunca konunun uzmanlarının uyarıları hep devam etti. 'Dikkat edelim aksi takdirde vaka sayıları artış gösterir, ağır hasta sayımız artar, hiçbir ülkenin sağlık kapasitesi bir anda artan hasta sayısını karşılayacak güçte değil' şeklinde ciddi uyarılarda bulunduk" açıklaması yapmıştı.
 
Kayıpmaz şunları kaydemişti: "Ankara şu anda salgının merkez üssü haline geldi. Üniversite hastanelerinin yöneticilerinin açıklamalarını duyuyoruz, 'yoğun bakımlarındaki kapasitenin yüzde yüze ulaştığı' konusunda... Bu tehlike sadece Ankara için geçerli değil. Diğer büyükşehirlerimiz için de var.
 
Ankara'da vaka sayıları İstanbul'un 2 katı gibi görünse de İstanbul'a Anadolu'dan dönüşlerin başlamasıyla önümüzdeki birkaç hafta içerisinde vaka sayılarının artma ihtimali var. Bu ihtimalin önüne geçebilmekte yine bizim elimizde.
 
Memleketlerinden ve tatil yörelerinden İstanbul'a dönen insanlar bir miktar daha kurallara uymaya devam edecek. Mümkün olduğunca evde kalacak. Sosyalleşme kısıtlanmadığı takdirde biz diğer illerimizde de aynı tehlikeyle karşı karşıyayız."

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş