metrika yandex

Haberler / Dünya

Amerikan konsolosluğu baskını ve vekalet savaşı - Abdulbari Atvan

03.01.2020

Merkezi Londra’da bulunan ve  Arapça olarak yayımlanan Railyoum gazetesi yazarlarından  Filistinli Gazateci Abdulbari Atvan Suud mahkemesinin Irak'taki ABD Konsolosluğu'nun basılması ve olayla ilgili protestolarla ilgili 30.12.2019 tarihinde yazdığı "Amerikan konsolosluğu baskını ve vekalet savaşı" isimli makaleyi siz değerli Hertaraf Haber  okuyucuları için arkadaşımız Hasan Kanat tercüme etti:

‘’Irağın özgürleştirilmesi’’  adına Saddam Hüseyin rejimini deviren ve bu süreçte 4 bin askerinin öldüğü 33 bin askerinin yaralandığı ve bu operasyon için yaklaşık 6 trilyon dolar harcama yapan Amerika Birleşik Devletleri, 17 yıl sonra dünyada ki en büyük konsolosluğu sayılan Bağdat da ki konsolosluğunu koruyamıyor ise,  Bu durum ABD’nin Irak işgali için yaptığı tüm harcamaların ve verdiği tüm kayıpların neticede,  hüsranla sonuçlandığının  göstergesidir..

Haşdi Şabi taraftarları ve diğer binlerce kişiden oluşan topluluklar, Bağdat ta ki Amerikan konsolosluğuna önünde toplandılar ve Amerikan uçuklarının Irakta ki Hizbullah tugaylarını hedef aldığı 25 kişinin ölümüne onlarca kişinin yaralandığı saldırıyı protesto ettiler.

Bu noktada Dikkat çekici olan nokta; 2019 Haziran ayında Amerika’nın İnsansız hava uçakları (Global Hawk)Hürmüz boğazı üstünde dolaşırken, İran güçleri tarafından İran hava sahasını ihlal ettiği için gerekçesiyle düşürülmüştü.

Buna karşın Amerika Birleşik Devletleri bu olay karşısında herhangi bir misillemede bulunmamıştı.  Ancak Kerkük’te ki Amerikan Askerlerinin de bulunduğu K1 askeri üssüne düzenlenen ve birkaç Amerikan askerinin yaralandığı saldırı sonrası Iraktaki Hizbullah tugaylarına misilleme yapmakta hiç tereddüt etmedi.

Bunun sebebi gayet açık çünkü Donald Trump hükümeti İran’la Irak toprakları üzerinden   ‘’Vekâlet Savaşına’’ girmek istiyor.  En azından şimdilik Amerika birleşik devletleri İran’a karşı bir misilleme yapmanın olayın daha geniş bir alana sürüklenip daha büyük kayıplara yol açacağı endişesinden dolayı kaçınıyor. Çünkü son olarak İran füzeleri tarafından Amerika ya ait insansız uçakların beklenmedik bir şekilde bu derece yüksek bir mesafeden hedef alınıp vurulması Amerikan cephesinde kaygıya yol açmıştı.

Üzerinde durulması gereken diğer bir noktada Başkan Trump’ Suudi Arabistan’ın müttefikleri olduğunu ve askeri kuvvetleriyle de bu ülkeyi destekleyecekleri vaadinde bulunmuştu. Ancak Başkan Trump Suudi Arabistan’a ait   bekik bölgesinde bulunan Aramco petrol tesislerine Yemende ki Husi güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısına karşı yapılan bu  saldırının arkasında İran’ın olduğunu söylemekle yetinmiş ve bir misillemede bulunmamıştı.

Haşdi Şabi gruplarının Amerikan Konsolosluğu önünde düzenlendikleri protestonun sadece protestolarla  sınırlı kalmayacağını düşünüyor ve önümüzde ki birkaç gün içinde Irağın batı ve kuzeyinde konuşlanmış 5200 den fazla Amerikan Kuvvetlerinin bulunduğu bölgelere düzenlenecek bir füze saldırısı ihtimalini uzak görmüyorum.

Trump Iraktaki Hizbullah tugaylarına karşı düzenlediği bu baskınla ülkesi için cehennem kapısını açtı diyebiliriz. Bu olayın yankıları sadece Irakla sınırlı olmayıp körfez ülkeleri ve genel olarak orta doğuyu da kapsayacak niteliktedir.

Şu açık ki, Trump Iraktaki direniş gruplarını tanımıyor ve daha önce selefi olan Barak Obama’nın Amerika Ordusunu insani ve maddi kayıplar sebebiyle 2011 yılında Irak topraklarından çekmek zorunda kalmasından da ders almamış görünüyor.

Irak, 2003 yılında Amerika işgali sonucu maruz kaldığı açlık, abluka, saldırı ve zulümlerin yaşandığı döneminden farklı olarak, bugün yarım milyondan fazla füzeye ve gerek boyut gerekse hacim olarak da daha güçlü silahlarla donanmıştır.

Tıpkı 2011 yılında Amerikan kuvvetleri, yaşadığı hezimet sonucu Irak topraklarından çekilmek zorunda kalışı gibi 2020 yılında da Suriye de ve Irakta bulunan yaklaşık 6 bin Amerikan askerinin de bunun bir benzeri durumla  hezimete uğrayacaklarını ve bu ülkelerin topraklarından çekileceklerini düşünüyorum..

Abdulbari Atvan

Railyoum Gazetesi - 30.12.2019

Londra

Railyoum Gazetesi'in Tercüme eden : Hasan Kanat

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş