metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Haberler / Yorum - Analiz

Amerika sonrası dünya jandarmalığı Türkiye'ye mi devrediliyor? / Soner KARTAL

26.02.2021

Son Amerika seçimleri tarihlerinde hiç rastlanmayan bir durumla 
sonuçlandı. Parlemento binası halk tarafından işgal edildi. Askeri müdahale ile isyan bastırılarak parlemento işgalden kurtarıldı. 
 
Kendilerinden kilometrelerce uzakta demokrasi kılıfı altında  ülkeleri işgal eden   Amerikan conisini bu kez kendi evlerinde kendi vatandaşlarına silah doğrultuğunu gördük. Günlerce parlemento binasında yatıp kalktılar. 
 
Amerika'nın yıkılışını ekonomi, siyasi, ve askeri başarısızlıklarının artmasından bizlere  ipucu veriyordu. 
 
Son parlemento baskınıyla artık Amerika'nın yıkılışı resmiyet kazandı. 
 
Büyük devletlerinde yıkışı büyük olur. 
 
Afrika'da küçük bir devletin bir sabah kalktığında tamamen rejiminin yıkıldığı gibi Amerika'nın yıkıldığını  bekleyemeyiz. Süreç zaman alacak. 
 
Peki Amerika yıkılınca dünya jandarmalığı kim alacak, kime verilecek? 
 
Çin mi? Rusya mı? İngiltere mi? Ya da diğer Avrupa ülkeleri mi? 
 
Saydığımız ülkelerin hiçbiri bu misyonu üstlenecek bir yapıda değil. Bu ülkeler içinde en güçlü  Rusya askeri bir güç görünse de henüz sıcak denizlere inememiş bir ülke konumunda. 
 
Rusya'nın dünyada 8 ülkede askeri üsleri bulunuyor. Ülkenin ayrıca 17 farklı ülkede ikili anlaşmalar ve garantör ülke konumundan dolayı askeri varlığı bulunuyor.
 
İngiltere'nin 13 ülkede üssü olmasına rağmen asker sayısı çok az tutuyor. 
 
Türkiye 2019 verilerine göre Amerika'dan sonra Dünya ikincisiyiz. ABD dışında ülkesi dışında en çok asker bulunduran ülke Türkiye.50 binden fazla askerimiz Afganistan'dan Arnavutluk'a kadar bir çok ülkede NATO ve BM gibi uluslar arası misyonda ayrıca üstlerimizde barış için görev yapıyor.  
 
6 ülkede üssümüz 10 ülkede askerimiz bulunuyor. İslamın Sancaktarlığı altında tekrardan 160 ülkeyi bir çatı altına toplayabilme gücünde. 
 
Gelecek yüz yıl Dünya,  Türkiye'nin sağlayacağı adalet, barış ve huzura gebe. 
 
Soner Kartal

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
AHMET bey | 26.02.2021 13:25
Yani diyosunuz ki abd barış ve huzuru sağlıyordu ve yıkılınca türkiye devralacak.Abd nin barış ve huzur sağladığını kabul ediyorsunuz. İktidar yalakası olmayı bırakıp ülkenin gerçeklerini görün artık.Türkiye böyle giderse değil bu yüzyıl önümüzde ki 1000 sene de Kıbrıs da garantör devlet olmaktan başka bi şeye sahip olamaz.