metrika yandex

Haberler / Ankara Analiz

Adalet Bakanı GÜL: Bin Yıldır Konuşulan Bir Dile Nasıl 'BİLİNMEYEN DİL' Dersin?

04.01.2020

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CNN TÜRK'te katıldığı bir programda çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakanı  Gül, mahkemelerde Kürtçenin 'bilinmeyen bir dil' olarak tarif edilmesine tepki gösterdi.

Mahkemelerde Kürtçenin 'bilinmeyen bir dil' olarak tarif edilmesine tepki gösteren Adalet Bakanı Gül "Mahkemelere gidip Diyarbakırlı bir anne Kürtçe konuşuyor. Kürtçe konuşuyor ama 'bilinmeyen bir dil' ya sen bin yıldır konuşulan bir dile nasıl bilinmeyen dil dersin?" ifadelerini kullandı ve konu ile ilgili olarak şunları söyledi: "Bu örnekler bağnaz, marjinal kesimlerde kaldı. Türkiye’de yaşam tarzından dolayı ötekileştirilen, ayrımcılığa-ayrıcalığa uğrayan tablo eskide kaldı. Buradan çok dersler çıkarıldı. Fakat buna rağmen marjinal hiç tasvip edemediğimiz tutumlar olabiliyor. Ama bir konsensus var. Mahkemelere gidip Diyarbakırlı bir anne Kürtçe konuşuyor.
Kürtçe konuşuyor ama 'bilinmeyen bir dil' ya sen bin yıldır konuşulan bir dile nasıl bilinmeyen dil dersin? 50 yıldır anne oğluyla konuşmuş, diline, inancına engel oluyorsun.

Bu konudaki inkar, asimilasyon politikaları geçmişte çok uygulandı. Bunların bir daha yaşanmaması hem hukukun hem siyasetin çıkardığı önemli derslerdir.

Vatandaşımızın ekmeğini büyütmek ve özgürlüğünü artırmak 2023’ün temel vizyonu." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş