metrika yandex
  • $19.42
  • 20.97
  • GA1252

Haberler / Dünya

ABD Heyeti Hadramut'ta Ne Arıyor?

30.01.2023

ABD’den bir heyetin Yemen’in doğusundaki Hadramut vilayetini ziyaret ettiği kaydedildi.
 
Bölgedeki uzmanlar, Washington’dan gelen ziyaretlerin sıklığına dikkat çekerek, ABD’nin Hadramut’a özel bir ilgisinin olduğunu belirtiyor. 
 
27 Ocak 2023 Bir ABD heyetinin dün yeniden Yemen'in doğusundaki Hadramut vilayetine gelmesi, Washington'un neden bu bölge ile bu kadar çok ilgilendiği hakkında soru işaretleri uyandırıyor.
 
Yerel kaynaklara göre Yemen'deki siyasi seçkinler ve insan hakları aktivistleri, Amerika'nın Hadramut'a artan ilgisine şüpheyle yaklaşıyor.
 
Suudi liderliğindeki koalisyonun kontrolündeki Yemen vilayetlerinin hepsi aynı ekonomik, güvenlik sorunları ve hizmet eksikliğinden muzdarip olsa da ABD, diğer bölgelerden ziyade, Hadramut'a özel bir ilgi duyuyor.
 
Washington'un Hadramut'a olan ilgisinin son tezahürleri, dün ABD sivil işler heyetinin Hadramut'un Ğayl Bavezir bölgesine yaptığı ziyaretle geldi.
 
Koalisyon yanlısı medyaya göre, askeri figürlerden oluşan ABD heyeti, bölgedeki yetkililerle görüştü ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılama sözü verdi.
 
Bu arada bölge kontrolünü eline geçirmek isteyen BAE’ye bağlı gruplar ile Suudi Arabistan tarafından desteklenen gruplar arasında çatışmalar devam ediyor. ABD heyetinin söz konusu çatışmaların ortasında gerçekleştirdiği ziyaret bu bakımdan önem arz ediyor.
 
Riyad ve Abu Dabi arasında Hadramut için yaşanan şiddetli çatışmalar, şüpheli ABD ilgisinden bağımsız okunamaz.
 
Diğer yanda Hadramut'un merkezi Mukalla kentinden gelen haberlere göre, havaalanında hazır bulunan ABD güçleri, Hadramut sahilinde askeri üs kurmak için çalışmalar yürütüyor.
 
Ekim 2021'de Amerikalı olduğuna inanılan bazı yabancı güçlerin, Ğayl Bavezir şehrinin sokaklarında dolaştığı görülmüştü.
 
Kudüs Haber Ajansı - KHA
 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar