15 Aralık 2019 Pazar •

YANILIYOR MUYUM?

19.09.2018
Süleyman ARSLANTAŞ

İzninizle konuya muhalif ifadelerle girmek istiyorum. Doğrusu Türkiye’nin yönetim biçiminden, gerek siyasi ve gerekse bürokratik atamalarından bir vatandaş, bir yönetilen olarak memnun olduğumu ifade edemem. Zira benim bir yönetilen olarak yönetenler üzerinde iki temel hakkımın olduğunu düşünüyorum. Bunlardan birincisi işin; Hıristiyan’a, Yahudi’ye, Müslüman’a, Ateist’e verilmesi değil işin ehline verilmesi. İkincisi ise yönetenlerin ülkeyi kollektif akıl ile yönetmeleri. Zaten Kur’an da bu iki hususa dikkat çekmektedir. Her iki konuda da yönetenler gerekeni yapıyorlar mı, takdir sizin!
Ancak hemen bir iki örnek vererek meseleyi somutlaştırmak isterim. Bir; herhangi bir kimse Amerikan vatandaşı olmak için ABD vatandaşlık yeminini etmek mecburiyetindedir. Yemin metni; “Burada önümüzde şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü tabiiyeti ve egemenliği reddettiğime; bundan böyle ABD anayasasını ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma; ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime….” (Bak Hukuki net sitesi) diye devam eden bir yemin metnini okumak ve imzalamak mecburiyetinde olan bir kimse, TC’nin Malezya büyükelçisi olabilir mi?  Bir diğer örnek; evet 15 Temmuz darbe gecesinde toplum olarak, yönetim olarak hamdolsun önemli bir direniş ortaya koyduk. Cumhuriyet tarihinin en organize, neredeyse devletin tüm kurumlarına nüfuz etmiş bir terör örgütünü püskürttük. İç ve dış destekçilerine rağmen adı geçen örgüt menfur emellerine ulaşamadı. 15 Temmuz sonrası haklı olarak devlet FETÖ örgütü ve mensuplarıyla ciddi bir mücadeleye girdi. Çeşitli ihraç ve tutuklamaların ardından cezalar verildi, yargılamalar devam ediyor. Bunlar da gerekliydi ve yapıldı. Keza bunları normal karşılamak gerekir. Anormal olan uygulamalardaki çifte standart. Mesela darbe gecesi Tümgeneral Mehmet Dişli Genelkurmay Başkanının odasına giren ilk kişi. Keza onu “Yurtta Sulh” konseyinin başına geçmeye ikna etmeye çalışan kişi de. Bunlar çeşitli yayın organlarında yazıldı çizildi. Şu anda da ilgili general hapiste. Tamam. Peki Mehmet Dişli’nin ağabeyi Şaban Dişli bütün bu olanlara rağmen niçin Lahey Büyükelçisi oldu? Eğer suçun şahsiliği prensibinden hareketle bu atamanın makul olduğu düşünülüyor ise; o zaman niçin başkalarına da bu makul yaklaşım gösterilmiyor?

FETÖ ile mücadele beni üzmüyor, sevindiriyor. Zira bu fakir seksenli yıllardan beri zihnen, sözlü olarak, yazılı olarak zaten bu zihniyetle mücadele ediyor. Zira FETÖ ve benzerlerini akıl ile vahyin arasına giren engeller olarak görüyorum. Bu bağlamda cihad ibadetinin de en önemli işlevinin bu engelleri ortadan kaldırmak olarak düşünüyorum. Sorun şu; niçin bu mücadelede çifte standart uygulanıyor? FETÖ ve ekibi ile haklı olarak mücadele edilirken benzerlerine niçin müsamaha gösteriliyor?

Bilmiyorum, belki de sayın yetkililerin yaptıkları siyasi ve bürokratik atamaların ve yine çeşitli gruplarla mücadele etme ya da etmemenin makul izahı vardır. Ama izninizle konuya ışık tutması açısından Humeyni’den bir örnek vermek istiyorum. İran’da 11 Şubat 1979’da devrim gerçekleştikten sonra hemen herkes hükümeti bir mollanın kurmasını bekliyordu. Fakat Humeyni, beklenenin aksine hükümeti kurma görevini mühendis Mehdi Bazergan’a verdi. Bazergan ve arkadaşları bundan kuşkulanarak kabineye Humeyni’nin oğlu Hüccetülislam Ahmet Humeyni’nin de alınmasını istediler. Teklif Humeyni’ye götürüldüğünde, Humeyni; “Müslümanların kanlarıyla elde edilen bir devrimi oğlu Ahmet ile kirletemem..” cevabını verir.

Sayın yönetenler! Bu milletin üstün teveccühüyle sizlere vermiş oldukları kredinin hakkını verip vermediğinizi lütfen tekrar düşününüz. Siz bu konuda yanılıyorsanız sizler kendinizi düzeltiniz. Keza bir yönetilen olarak ben ve benim gibiler yanılıyorsak lütfen ikaz ediniz bizler kendimizi düzeltelim. Gönül son İdlib anlaşması başta olmak üzere yönetenlerin dış politikada gösterdikleri ilkeli başarıların iç politikada da gösterilmesini arzu ediyor. Ve yine gönül Türkiye’nin tek bir coğrafi bölgeden değil yedi coğrafi bölgeden ibaret olduğunun hatırlanmasını da arzu ediyor. Yanılıyor muyum?

(19.09.2018)

Yorum Ekle
Yorumlar
M. Selami Çekmegil

24.09.2018

Yes: Ente beşerün Misliküm...
ÖZDEN MEHMET

23.09.2018

Birincisi ehliyet liyakat ikincisi ileri doğru isabetli hedeflerle bizi yönetmek ifade ettiğiniz gibi bugün eğitim Sendikaları da maalesef ehliyet liyakat aramadan bizim sendikadan diyerek müdür atamaları yapmaktadır.
Faruk Gurler

22.09.2018

Yüreğine , kalemine sağlık abi
Metin Çınar

22.09.2018

Süleyman Ağabey; Yanılmadığınızı sizde iyi biliyorsunuz. Maalesef "TEMİZ KİR" lerle uğraşmak zorundayız. Ben de size sormak istiyorum, yanılıyor muyum?
Abdullah Aydın

20.09.2018

Yanılmıyoruz,kaleminize sağlık ve teşekkürler.
Hüseyin Gayretli

20.09.2018

Temel sorunlarımızdan birisini gündeme getirdiğiniz için haber yayın sitenize ve hasseten size teşekkür ediyoruz. Umarız yöneticilerimiz gerekli uyarı ve ikazları gündemlerine alırlar. Uyarılarınızın devamını bekliyoruz. Hislerimize tercüman olmuşssunuz. daha fazla şeyler söylemek lazım
zafer yılmaz

20.09.2018

sevgili abim son yıllarda yaşadığımız en büyük sorunlara sınırlı ama özden değinmişin.minnettarım.abi bu konu genetiğimizi etkileyen bir konu.sizden şahsım adına istirham ediyorum devamını kaleme alın daha detaylı şekilde lütfen.abi rabbimiz vahyinde belirtmiyormu (allah size mutlaka emaneti ehli olanlara vermenizi,ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder)nisa58 bir diğer vahiyde(BİZ EMANETİ göklere,yere ve dağlara teklif ettikde onlar bunu yüklenmekten çekindiler,korktular.onu insan yüklendi.doğrusu o çok zalim,çok cahil)ahzap 72 bir diğeri ise müminin sıfatını belirler.(emanetlerine riayet eder ve verdikleri sözleri yerine getirirler)müminun 8. abi baştada belirttiğim gibi genetiğimiz için çok önemli konuyu işliyorsunuz,lütfen devamını getiriniz.bu konuda öğreticilerin çok sorumluluğu olduğunu en iyi bilenlerdesiniz.rabbim sizden razı olur inşallah gereğinide yapıyorsunuz.selam ile
Hüseyin Çolak

20.09.2018

Az bile söylemiş siniz konuşmaz isek bu iktidar yarın suçlu sizsiniz niçin bizi uyarmadınız der
Hüseyin Çınar

20.09.2018

Maalesef onlara göre yanılıyorsunuz Abi...
HALİM YILDIZ

20.09.2018

DAHA NİCE HAKSIZLIK VE UYGULAMALAR VAR.. KEŞKE ONLARDA DİLE GETİRİLSE
Yunus EMRE

19.09.2018

Emrinil Mağruf , Nehyi Anil Münker çerçevesinde bir abi nasihatı.. Süleyman Abi'ye teşekkürler
HÜSEYİN ADAK

19.09.2018

Tebrik ederim. Güzel bir ikaz yazısı olmuş. Eline sağlık.
Fuat

19.09.2018

Eyvallah abi.. kalemine sağlık
Ahmet Hatip

19.09.2018

süleyman abinin yüreğine sağlık.. Bu kadar net ve anlaşılır olur, bir mesaj..bir meramın anlatılması.. Güven Akıncı bunu mutlaka okumalı!
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ