Vedat Kâhyalar

20.03.2020
Mehmet Yavuz AY

Mehmet Yavuz AY / Vedat Kâhyalar

 

Allah rahmet eylesin, ömrü bereketli olsun, sanırım üç yıl kadar evvel Ankara MEKDAV (Mahrumlarla Ekonomik ve Kültürel Dayanışma Vakfı)’da Süleyman Arslantaş’ı ziyarete geldiğinde tanımıştım. Yanında oğlu da vardı.

 

Ak Parti Adana Kurucu İl Başkanlığı yapmış.

Kabına sığmaz renkli kişiliği, teorik altyapı zenginliğini uygulamaya taşıyacak güçlü organizasyon iradesi dikkatimi çekmişti.

İşletme, yönetim, verimlilik, liderlik üzerine seminerler, konferanslar verecek birikime sahipti.

Rahmetli Ercüment Özkan ağabey, konferans için gittiği Adana’da, Vedat Bey’in evinde vefat etmiş.

Vedat Bey’i tüm bunların ötesinde farklı ve ilginç kılan Arap Alevisi olmasıydı. Her yapıda olduğu gibi, içinden geldiği toplumsal yapı ve geleneğin kuşatmasını kırıp Kur’an’a/ Peygamberimize ulaşmış ender şahsiyetlerden biri ve son derece değerli…

Ayakları sadece bu topraklara bastığı için değil ülkemizin her alanda iyiliğini isteyen, birikimini sahaya yaymak için çalışan, sadece sorunun parçası olmayıp çözümler sunan, heyecanı ile tam yerli bir adam!

İmanı, ilkeleri, ülküleri, projeleri ile öncü. Alışkanlıklarımız, düşünce ve kanaatlerimiz ile oluşturduğumuz hisarları sarsıcı.

Muhafazakâr statükoya mesafeli, eleştiri hakkını elinde tutan, düşünen ve düşünce acısını hisseden, güzel bir Müslüman.

İçinden çıktığı topluma Kutlu Kitabı, Elçiyi götürmek için büyük gayretler sarf ettiğini biliyorum. Samimi gayretlerinin gönüllerde karşılık bulduğunu da.

Bilmediğimiz ama bünyemizin bir parçası olan Arap Alevisi kardeşlerimizin, ülkemize aidiyet duygularının gelişmesi için çırpınan elçi olduğunun göstergesi gençlerle tanışma fırsatım oldu.

Hepimiz verilerimize uygun pencerelerden bakıyoruz. Bunun kınanacak bir tarafı da yoktur.

Ne ki, insan olmak, Müslüman ve münevver olmak, hüküm kaleleri kurup kapılarını sıkı sıkıya kapatmaya engel olmalı değil midir?

Nasla belirlenmiş sabitelerimizin burçlarını yükseltirken, şüphe kapılarını da açık bırakalım. Kendimizi test etmenin, bedeli düşük sonuçlar elde etmenin yolu buradan geçmiyor mu?

Hepimizin doğruları yanında yanlışları, eksikleri, akledemedikleri, kör noktaları vardır. Düşünmenin, muhasebe etmenin önündeki engelleri kaldırmak köprüler kurmaya bağlı.

Kapılarımız aralık kalsın. Nesli tükenmeye yüz tutmuş, ahlâklı, dürüst, namuslu ve o kadar da öfkeli adamlar/kadınlar içeri girebilsin.

Bu misyonu üstlenmiş insanlar mücevher gibidir. Hayatın her alanında onlara ihtiyacımız var.

Tıpkı Ebuzer gibi yalnızdır öncüler ...

Öfkeleri, asabiyeti; imanımız, eylemlerimiz, tavırlarımız, ilişkilerimiz üzerindeki kontrol levhaları işaret fişekleridir.

Kırsalar dökseler bile kurtuluşumuz içindir.

Vedat Kâhyalar çoğalsın!

Örnek şahsiyetlerin hayatımıza nüfuz etmeleri temennisiyle…

 

20.03.2020, Kardelen/Ankara

 

Mehmet Yavuz AY

Yorum Ekle
Yorumlar (11)
Hidayet ÇELİK

21.03.2020

Allah Vedat Beye ve onun gibi, dinimize hizmet eden herkese uzun ömürler versin inşallah...
AA

20.03.2020

Hayatımızın her noktasında gölgesini hissettiğimiz ve her konuda bizlerden desteklerini esirgemeyen Çok Değerli Vedat Kahyalar Bey\'den Rabbim binlerce kez razı olsun. Selam ve dua ile...
M Ali ÇOBAN

20.03.2020

İnşaallah, Vedat KAHYA LAR gibi insanlar güzel insanlar sayesinde çoğalır. Allah Razı olsun. Allah\"a Emanet Olunuz kıymetli ağabeyim...
Murat Aksu

20.03.2020

Çok değerli Mehmet ağabeyim, sizi beğeni ile takip ediyorum. Bu yazınızda konu ettiğiniz Vedat Kahyalar bey ile yaklaşık 10 yıl birlikte çalıştık. Çok değerli bir büyüğüm ondan çok şey öğrendim. Fikriyle görüş ve bakış açısıyla insanlık adına mücadeleyi bırakmayan, temelinde insan yetiştirmek üzerine ölene kadar (Allah uzun ömürler versin inşallah) mücadele eden ve edecek bir büyüğüm. Evet gerçekten Vedat Kahyalar çoğalsın... selam ve dua ile... Allah’a emanet olun.
Mehmet Yavuz AY

20.03.2020

Değerli okurlarım, Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Yanlış anlaşılan bir şey var. Vedat Bey hayatta. Rahmete yaşayan insanların ihtiyacı var diyerek yazıya öyle başladım. Selamlar
Memiş Ceyhan

20.03.2020

Allah rahmet etsin. Şu,bu demeden hickimseyi veya grubu ötelemeden her kesimden insanlari kucaklamamiz gerekir.
Türkan Bakacak

20.03.2020

siyasette fitrati bozulmamis insanlarin artmasi dualarimla kalemine kuvvet cok guzel vefa ornegi gosterip vedat beye de dua etmeme vesile oldunuz.
Hanefi Terzi

20.03.2020

Benim fikrim,benim cemaatim,benim tarikatim benim... benim... saplantılarından kurtulup vahyi ve peygamber örnekliğini hayatımızın merkezine koymakla yanlışlarımızı ,hatalarımızı en aza indirebiliriz. Allah bu yolda emek verenlerin emeklerini zayi etmesin.
Ayla Koyuncu

20.03.2020

Özel ve güzel insanların değerini ölmeden bilmek ve onları gereği gibi tanıtmak ve takdim etmek ne güzel bir erdem. Vedat Bey ve Yavuz Bey iyi ki sizler varsınız...
M.AY

20.03.2020

Güzel
Hüseyin Çolak

20.03.2020

Allah hepimize rahmet etsin