19 Ağustos 2019 Pazartesi •

Ufuk Yolcularına Selam

16.02.2017
Ahmet GÜRBÜZ

Okumaktan murat ne

Kişi Hak'kı bilmektir

Çün okudun bilmezsin

Ha bir kuru ekmektir

 

Okudum bildim deme

Çok taat kıldım deme

Eğer Hak bilmez isen

Abes yere yelmektir

 

 

Yunusumuz ne güzel ifade etmiş.

Niyetsiz amelden sevap olmayacağı gibi gayesiz bir iştende maksat hasıl olmaz. Bütün kitaplar bir kitabın anlaşılması için yazılmıştır derler. Ne o kitap okunmadan diğer kitaplar bir mana ifade eder, nede diğer kitapları okumadan o kitabın manası tam olarak anlaşılabilir. Bunun içindir ki yazılmış, katar katar tefsirler, hadisler, külliyatlar.

 

“Her türlü ön yargıdan uzak, temiz, duru, dingin bir kalp ile Kur an ı Kerim i idrak edecek şekilde okuyalım. İnanıyoruz ki Allah (cc) okuduklarımız doğrultusunda yaşar isek, bizlere dünya ve ahiretin güzelliklerini, hayal dahi edemeyeceğimiz bir cömertlikle ihsan edecektir”.

 

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla

 

1-2. Yaratan Rabbinin adıyla (Rabbin adına sana okunan şekliyle) oku (ve bildir insanlara). O insanı bir alak’tan (rahim duvarına asılmış zigottan/aşılanmış yumurtadan) yarattı. 3-4-5. Oku, insana bilmediğini öğreten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin en büyük kerem sahibidir.(Alak 1-5)

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında Ezanın ve Kuranın Türkçeleştirilmesine yönelik baskılara karşın Kuranın korunması (Hıfzı) ve okunmasına matuf gayretler çok yerinde ve takdire şayandır. Ancak bugün artık kuranın anlamıyla buluşma vaktidir. İşte  bu konuda sessiz sedasız, mütevazı imkanlarla ilerleyen, samimi niyetlerle atılmış dev bir adımdan bahsetmek istiyorum. Bir “Ufka Yolculuk” yapmak istiyorum.

 

Beş yıl önce bir avuç idealist gencin bir araya gelerek, hedeflerini;“ İnsanları sahih kaynaklarla buluşturmak, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak” şeklinde belirledikleri ödüllü bir kitap okuma yarışması organize etmişler. İyide etmişler.

 

Daha önceki yıllarda Ömer Nasûhi Bilmen’in Büyük İslâm İlmihali, Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar tarafından Ufka Yolculuk Kültür Yarışması için özel olarak derlenen "Riyazü’s Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi” ve merhum Asım Köksal ın İslam Tarihi kitaplarından yarışmalar yapılmış ve onlarca umre ödülleri dağıtılmış.

 

Hedef  BİR MİLYON!!!

 

Server Gençlik ve Spor Kulübü organize ediyor.

8 farklı kategoride 7den 70e herkes katılabiliyor, görme engelliler bile

Türkçe ve İngilizce online olarak dünyanın her tarafından katılım mümkün

Tamamen gönüllülük çerçevesinde,81 vilayet 891 ilçede organizasyon yapılıyor

Geçen yıllarda toplam 886 226 kişi katılmış.(tabi %58 bayanlar)

Bu yıl konu Kur’anı Kerim meali ve hedef  BİR MİLYON katılım

 

Bu özelliğiyle ÖSYM sınavlarının dışında yapılan en büyük sivil organizasyon.15 temmuz kabusunu düşününce böyle çalışmaların ne kadar önemli ve gerekli olduğu daha iyi anlaşılıyor.

 

Çok güzel hareketler bunlar.

Alkışlıyorum. Destekliyorum. Dua ediyorum.

sizleri de böyle faydalı çalışmalara destek olmaya, katkı sunmaya davet ediyorum.

Yola çıkana yol açık, vesselam.

 

www.ufkayolculuk.com

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye