20 Ağustos 2019 Salı •

Saman Çöpü Üzerine Konmuş Bir Sivrisinek

26.06.2018
Osman KAYAER

Saman çöpü üzerine konmuş bir sivrisinek

Bir sivrisinek, eşek sidiğinin üzerinde gezinen bir saman çöpünün üstüne kondu,

Bir gemi kaptanı gibi başını yukarı doğru kaldırdı ve şöyle meydan okudu:

"İşte bu deniz, bu da gemi ve ben de ehliyetli, rey ve tedbir sahibi bir kaptanım."

O sidik, sivrisineğe göre hudutsuz bir denizdi. Batıl tevilci de işte o sivrisinek gibidir.

Sivrisinekte eşyayı olduğu gibi görecek göz nerede. Onun alemi, kendi görüşü kadardır.

 

Mevlana, bu benzetmeyi hiçbir delile ve karineye dayanmadan Kur’an-ı Kerim’i kendi kafasına göre tevil eden kişiler için yapar. Lakin biz, bu meseli siyasi bir tevil için Mevlana’dan ödünç alacağız.

24 Haziran 2018 seçimlerinden hemen sonra onunla ilgili bir yorum yapmadan olmaz. Bizzat içinde yaşadığımız seçim sürecinin sonunda Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha rakiplerini geride bırakarak halkın % 52,6’sının oyunu aldı ve “Yeni Türkiye Sistemi”nin ilk cumhurbaşkanı (aslında başkanı) oldu. Erdoğan ile kendisine en çok yaklaşan rakibi arasında % 22’lik bir fark var. Yani Erdoğan, rakiplerinin alayını (bu ifadeyi de Bahçeli’den aldık) üst üste koyarak yendi.

Mesnevi’den ödünç aldığımız yukarıdaki mesel, Anti Erdoğanistlerin durumunu anlatmaya pek müsaittir. Onlar biraz da anketçilerin sözlerine aldanarak bu defa Erdoğan’ı alt edebilecekleri zehabına kapıldılar.

Onları mitinglerde dinlediğinizde bu defa Erdoğan’ı alaşağı ettiklerini ve bu işi çoktan bitirdiklerini düşünmekten kendinizi alamıyordunuz. Tabii gerçeği bilmediğiniz takdirde.

Hele bir tanesi vardı ki halkın kendisi hakkında kanaat oluşturmak için meydanlara gelmesini yanlış anlıyor, meydanlardaki kalabalıkları peşine takılmış hazır kıtalar zannederek meseldeki sivrisinek gibi davranıyordu. Erdoğan ile alay ediyor, “bay bay Recep” diyecek kadar işi ileri götürüyor, batılı büyükelçilerin kendisiyle görüşmek istemesinden seçimi kazanacağını anlayacak kadar sarhoş oluyordu.

Bir Müslüman, her nesnede Allah’ın varlığını ve yaratıcılığını nasıl görüyorsa, İnce de her şeyde kendi cumhurbaşkanlığını görüyordu. Seçimden sonra yaptığı konuşmada bile kendisinin seçimi kazandığına (yani sivrisinek misali “gemi kaptanı!” olduğuna) iyice inandığını dile getirmekten çekinmiyordu.

Bir de eli tespihli kabadayılara taş çıkartan bir ablamız vardı ki aman Allah’ım! O ne özgüven, o ne kendinden eminlik öyle.

Sivas’a yapılacak hızlı tren hattına göçü hızlandıracağı için karşı çıkan “Bilge Adam!”ın  0,90 lık oy oranı ile nasıl bir “gemi kaptanı!” olduğu da kısa sürede anlaşıldı.

Kalpler Allah’ın elindedir. Seçim günü halka sandıklara gitmesini o ilham etmiş ve kafi miktarda kalbi Erdoğan’a meylettirmiş ve bizi bu “şımarık gemi kaptanlarına!” bırakmamıştır. Bu yüzden Allah’a ne kadar şükür etsek azdır.

İnsan kendini bilmez ise, başka neyi bilebilir ki...

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye