Ramazan ve Değişim

12.05.2018
Ahmet GÜRBÜZ

İzcilerde bir komutu var

-İzciler hazır mıyız !!!

-Daima, daima, daima

Duyarlı bir mü’minde sürekli kendini yoklamalı, hazır mıyım diye. Hazır mıyız gerçekten. Gel deyince bu faniden göçmeye, kötülükten iyiliğe geçmeye, fırsatları ganimet bilip rahmet deryasına dalmaya. Ramazanın ruhunu idrak edip, oruçla değişime hazır mıyız?

“O, ölümü ve hayatı, amel/davranış bakımından hanginizin daha güzel olacağını imtihan etmek için yarattı. O mutlak galip, çok bağışlayandır”.(Mülk 2)

Üç ayları girdiğinde peygamber efendimiz tempoyu artırır, oruçları, namazları çoğaltır, ehli beytini ve etrafını hayırları artırmaya teşvik ederdi. Recep ve Şaban aylarını tebrik eder, ramazana kavuşmak için bol bol dua ederdi. Âdeta bize de ramazana böyle antrenmanlı girin diye mesaj gönderiyordu.

İbn i Abbâs (rah) anlatıyor;

Resûllullah (sav) insanların en cömerdi idi. Onun en cömert olduğu anlar da ramazanda Cebrail’in, kendisi ile buluştuğu zamanlardı. Cebrail (as), ramazanın her gecesinde Hz. Peygamber ile buluşur, (karşılıklı) Kur’an okurlardı. Bundan dolayı Resûlullah (sav) Cebrail ile buluştuğunda, esmek için engel tanımayan bereketli rüzgârdan daha cömert davranırdı.” (Buhari Savm 7)

“Ey iman edenler! Sizden önceki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı). Olur ki bu sayede takvâya erersiniz”. (Bakara 183)

Ramazan ayı takva eğitimi ve ruh terbiyesi için bulunmaz fırsat. Bireysel olarak kendimizi geliştirirken aynı zamanda toplumsal olarak da duyarlılığımızın zirveye çıktığı bir dönem. Günaha davet eden kapılar kapanırken, hayra çağıran kapılar sonuna kadar açılıyor. Camilerin ışıkları sabahlara kadar sönmüyor. Her evde mukabeleler okunuyor. Her köşe başında bir iftar sofrası kuruluyor. Derneklerimiz vakıflarımız adeta birbirleriyle yarışıyor, çalınmadık fakir kapısı, sevindirilmedik garip çocuk kalmıyor.

“ (O mü’minler;) tevbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirmeye çalışanlar ve Allah’ın sınırlarını (koyduğu hükümleri) koruyanlardır. (İşte, böyle) mü’minlere (cenneti) müjdele!”(Tevbe 112)

Ramazan ı şerif her yönüyle muhteşem bir ibadet, eşsiz bir atmosfer, emsalsiz bir kültür iken maalesef bunun ruhunu öldürmeye yönelik, onu bir folklorik sembol düzeyine çekmeye çalışan gayretlerde yok değil. Her ramazan ekranlarda arz ı endam eden hocalar, onların kadrolu reyting figüranı hanım ablalar ve ezberletilmiş sorular…

‘Eğer bilselerdi insanlar ramazanın kıymetini, bütün senenin ramazan olmasını isterlerdi, bir ramazan diğer ramazanla arasında geçen günahların kefaretidir, kim inanarak ve karşılığını yalnız Allah’tan bekleyerek oruç tutarsa bütün günahları bağışlanır’ oysa.

Orucu bir kalkan bilip, kötü sözden, küfürden ve kavgadan kaçınıp, iftar anının sevincini ve oruçlunun Allah katında misk ü amberden daha güzel ağız kokusunu hissetsek, her geceyi bir kadir, her güzeli bir Hızır bilsek, işte o zaman bayram o bayram olur, seyran o seyran olur.

Haydi, o zaman bu ramazan bir değişim seferberliğine niyet edelim.

Takva ile süslenip, kuranla güzelleşelim.

 Kalbimizi, dilimizi, bedenimizi ve çevremizi oruçla temizleyelim.

Kuranla, sünnetle, cami ve cemaatle daha samimi ve daha yakın ilişki kuralım.

Akraba, komşular, aile ve çocuklarımızı daha fazla sevelim, iyiliklerimizi artıralım.

Düşkünlere, garip-gurabaya, ülkemizdeki muhacirlere karşı şefkat kaftanımızı giyelim.

Trafikte, markette, işyerinde, siyasette, ticarette kul hakkından sakınalım.

İlim, hikmet, sohbet, muhabbet, ülfet diyelim.

Gıybet, haset, fesat, kin, buğuz bunlar zaten sizde yok, eminim.

Eee hocam biz böyle olsak zaten evliya oluruz diyenler var galiba.

Aslında ne de güzel olur.

Evliya zaten insandan olur.

En çokta böyle zamanlarda olur.

Mübarek olsun.

“Haberiniz olsun ki Allah’ın velilerine/evliyasına (dostlarına) hiçbir korku yoktur, onlar üzülecek de değillerdir”.(Yunus 62)

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Ahmet Gürbüz

09.06.2018

Çok teşekkür ederim Rabbim ömrümüzü ramazan iftarımızı cennet eylesin
Hüseyin Karakurt

13.05.2018

İnşaallah. Keşke yapabilsek..
Mustafa Ömer Tanrıverdi

12.05.2018

Ramazan-ı Şerif Mübarek Olsun
Mustafa konuk

12.05.2018

Herzaman ki gibi yine güzel olmuş açık sade anlaşılır ve duru bir dille kalemine sağlık hocam dualarda buluşmak dileğiyle hayırlar fethola şerler defola tüm demler safa bula Rabbim hoşnut ve razı ola
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye
Yazarın diğer yazıları