22 Ağustos 2019 Perşembe •

Seçimin iki belirleyicisi: “Güvenlik” ve “Geçimlik”

22.04.2019
Osman KAYAER

Seçimin iki belirleyicisi: “Güvenlik” ve “Geçimlik”

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde iktidardaki AK Parti, İstanbul, Ankara ve Antalya belediyelerini kaybetti. Lakin Güneydoğudaki bazı şehirlerin belediyelerini de kazandı. İktidar için hayati önem taşıyan büyük şehirlerin CHP’ye kaptırılması muhafazakar (islamcı, milliyetçi, gelenekçi) insanlar için hiç iyi olmadı.

Bunu bazıları henüz anlamamış olsalar bile, gelecekte yaşayarak anlayacaklardır. Misal olması bakımından söylüyorum, bazı belediye tesislerinin içkili mekana dönüştürülmesinden ötürü ailesi ile içeri giremez olduklarında kafaları dank edecektir, sözünü ettiğimiz bazılarının. Devlet Bahçeli, Antalya’daki konuşmasında bu kayıpların ne anlama geldiğini kavramış gözüküyor. Kafası karışıklara o konuşmayı dinlemelerini tavsiye ederim.

Siyasi ve sosyal hadiseler, elbette tek sebep ile açıklanamazlar. Belki bir çok sebebin bir araya gelmesi ile bir vakıa ortaya çıkıyor. Ama yine de bir ana sebebin varlığını kabul etmek lazım.

31 Mart Belediye seçimlerinde özellikle büyük şehirlerin muhalefetin eline geçmesindeki en büyük sebep “ekonomik darlık”tır. Hükümet, dışarıdan da desteklenen bu “ekonomik daralma”yı bütün uğraşlarına rağmen giderememiş ve bunun bedelini daha önce elinde olan üç büyük şehri kaybederek ödemiştir.

Kur’an-ı Kerim’den öğrendiğimize göre şehirlerin gidişatını belirleyen iki hayati husus vardır. Bunlardan biri “güvenlik” diğeri ise “geçimlik”tir. Bahsettiğim bu iki husus, Bakara Suresi 126. Ayet-i Kerime’sinde şöyle anlatılır:

“İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri güvenli kıl. Halkından, Allah'a ve ahiret gününe inananları ürünler ile rızıklandır" Allah: "İnkar edeni de geçindirir, sonra da onu cehennem azabına mahkum ederim. Ne kötü bir son!"[1]

Hükümet, Güneydoğu’daki “güvenlik problemi”ni önemli ölçüde çözdüğü için orada oylarını artırarak bazı belediyeleri kazandı. Ama büyükşehirlerdeki “geçim problemi”ni çözemediği ve hatta seçim sürecinde mesele daha da tırmandırıldığı için seçimleri kaybetti.

İktisat, hayatın gidişatını belirlemede tek sebep olmasa bile, her zaman en önemli unsurlardan biri olmuştur. Hz. İbrahim daha Mekke şehri ortada yokken bile halkının geçimi ile ilgili Allah’a dua ediyorsa bunu yabana atmamak lazım. Hz. Peygamber Mekke’den Yesrib’e hicret ettiğinde ilk olarak Müslümanların işleteceği bir “Pazar” kuruyorsa bundan ders çıkarmak gerekir.

Diyeceğim o ki: Muhafazakarlar halkın iktisadi durumunu düzeltmedikçe yani “geçim problemini” çözmedikçe bu günkü konumlarını koruyabileceklerini sanmasınlar.   

 

[1] Ayeti kerimedeki şu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederim. İbrahim aleyhisselam “sadece müminlere rızık verilmesini” istiyor. Ama Allah, “inkar edenlere de veririm” diyor. Yani aralarında bir ayırım yapmıyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Fikri Sağlam

22.04.2019

Elimize sağlık hocam önemli noktalara değinmişsiniz.
Dürümiye / Lezzete Davetiye