22 Ağustos 2019 Perşembe •

Babamın Hikayelerinden: “Çocuklar beni biraz çevirin”

16.07.2018
Osman KAYAER

Bir zamanlar fakir ve talihsiz bir adam varmış. Hangi işe elini atsa, işi ters gitmeye başlamış. Bakmış olacak gibi değil, gurbete çıkıp rızkını yaban ellerde aramaya karar vermiş.

Köyü terk edip yola koyulmuş. Düşünceli düşünceli yürürken, birden yanında bir yabancı peydah olmuş. Yabancı adam, selam verdikten sonra:

- Gardaşlık yolculuk ne tarafa? diye sormuş. Fakir:

- Vallahi ben de tam olarak nereye gideceğimi bilmiyorum. Buralarda rızkım çok daraldı. Geçinmek için nereye elimi atsam adeta kuruyor. Ben de gurbette iş bulurum diye düştüm yollara, diye cevap vermiş.

Yabancı ona demiş ki

- Ben, Azrail’im; eğer müsaade edersen sana rızk bulman konusunda yardımcı olurum.

Adam: Azrail, lafını duyar duymaz, korkudan kendinden geçmiş, eli ayağı titremeye başlamış. Meçhul yabancı:

- Korkmana gerek yok. Canını almak için gelmedim. Halini görünce sana acıdım, bu yüzden yardımcı olmak istedim, demiş.

Adam, korkulu gözlerle yanında peydah olan yabancıya bakıp:

- Peki ama, bu nasıl olacak? diye sormuş. Yabancı:

- Gittiğin köy ve kasabalarda “Burada hasta varmı?” diye sor. Eğer “Var” derlerse, “Ben ona bir bakayım, belki bir faydam olur” deyip hastanın yanına git. Sen hastanın yanına gidince, ben orada beliririm. Eğer hastanın ayak ucunca olursam, o adam, ölecek demektir. “Geçmiş olsun, Allah şifa versin” de ve oradan uzaklaş. Ama hastanın baş ucunda belirirsem “Ben buna dua edeyim, belki iyileşir” de. Hasta iyileştiğinde oradakiler sana bir miktar yiyecek, giyecek yada para verirler. Sen de bununla geçinir gidersin.

Adam meçhul yabancının söylediklerini yapmış. İlk gittiği köyde hasta olup olmadığını sormuş. Hastanın yanına girdiğinde bir de bakmış ki: Yabancı hastanın başucunda duruyor, köylülere:

- Ben buna biraz dua edeyim, Allah’ın izni ile belki iyileşir, demiş.

Bir süre sonra hasta sahiden iyileşir. Hasta yakınları ve köylüler ağzı dualı bu adamı hediyelere boğar.

Adam ömrünün sonuna kadar böylece geçimini temin etmiş.

Her fani gibi o da ihtiyarlar. Bir gün hasta yatağında uykudan uyandığında bir de ne görsün: Azrail ayak ucunda durmuyormu? Adam telaşla oğullarını çağırmış ve onlara:

- Oğlum beni biraz çevirin bakayım, der.

Oğulları babasının bu isteğine bir anlam veremezler, ama yönünü biraz döndürürler. Fakat Azrail, hala ayak ucundadır. Adam neredeyse kendisini 360 derece döndürttükten sonra Azrail’in hala ayak ucunda olduğunu görünce çocuklarına:

- Tamam, oğlum tamam... Azrail ayak ucumuza geldi bir kere. Ne tarafa çevirirseniz çevirin, artık fayda vermez, der ve ruhunu teslim eder.

Rahmetli babam, bu hikayeyi gözlerinden rahatsız olduğu için kendisini doktora götürmemi istedikten sonra anlatmış ve ardından şunu ilave etmişti:

- Oğlum beni doktora götür diyorum ama artık Azrail ayak ucumuzda belirdi bir kere. Hangi doktora götürürsen götür, fayda vermez. Lakin insan yine de görmek ve duymak istiyor işte, demiş ve eklemişti: “İnsan, Azrail’in bir gün ayak ucuna geleceğini bilerek yaşamalı. Bunu sakın unutma!”

Yorum Ekle
Yorumlar
Burhan Uzgur.

19.07.2018

Amin. Bu hiķayeyi bilmeyenler ister baş ucunca ister ayak ucuna geldiğini görsün öldü kopar. Bilen için bir teselli olsa da Birkere geldi adresi tesbit etti ya artık kolay gelir
Dürümiye / Lezzete Davetiye