Önce Güven III / Bağlanma Bir İhtiyaçtır

12.05.2017
Ali KADERCAN

Önce Güven III

Bağlanma Bir İhtiyaçtır

 

Bir önceki yazımızda ‘güven ilişkisi’ oturmadan ‘bağlanma ilişkisi’ geliştirmek ancak “mış gibi” bir bağlılık anlamına gelir demiştik. Bu yazımızda da bağlanmayı “mış” durumundan kurtarabilmek için “bağlanma” üzerinde durmaya çalışalım.

 

Bir misafirliğe gittiğimizde kapıda gördüğümüz ilgi, çay ve çayın yanında sunulan ikramlar, sohbetten aldığımız keyif bu misafirliğin unutulmaz bir “hatıra tadı” bırakmasına neden olur. Misafir ağırlayan ev sahibi, misafirini memnun etmek için kendi imkânları ölçüsünde misafirinde hoş bir tebessüm bırakır. Bu tebessüm “bağ” oluşumunun bir halkasını oluşturur. Ziyaretleşmeler bu kıvamda devam edince bir gönül köprüsü/bağlanma oluşmuş olur. Bir çocuk sahibi olan aile de yeni gelen küçük misafirinin “ihtiyaçlarını”; misafirinin ağlaması hıçkırıklara eşlik etmeden, altının kızarıklığı yaralara sebep olmadan, açlığı karın gurultularına dönüşmeden zamanında ve yeteri kadar karşılarsa, bu misafirin yüzünden de tebessüm eksik olmadığı gibi keyfine de diyecek olmaz. Misafirin zaman içinde ihtiyaçları değişse de ihtiyacın varlığı değişmez. Bu ihtiyaçları anlamaya çalışmak, ihtiyaçların makul oranda karşılanması için surat asmamak yani her bir ihtiyacın karşının ruhunu sarsmadan karşılanma çabası, güvenli bağlanmayı sağlamaktadır.

 

Küçük misafir; ihtiyaçlarının anlaşılma, karşılanma, bunlar yapılırken de jest ve mimiklerdeki bu durumdan memnuniyet derecelerine bakarak, buradan kendisinin varlığına ilişkin bir “kıymet puanı” takdir etmektedir. Aile, çocuğunun yaşı ne olursa olsun ihtiyaçlar üzerinden kendisine bu puanın verildiğini bilmelidir. Bu noktanın anlaşılması önemlidir. Kimi zaman ailenin ihtiyaçları karşılayamadığı durumlar olur. Bu durum çocuğa uygun bir dille anlatıldığında o an için tepkisellik olsa da daha sonra çocuk bu sahneyi düşünüp aslında ailesinin kendisi ile ilgili olumsuz bir değerlendirme yapmayıp sadece söz konusu ihtiyacın ailesi için karşılanabilir olmaktan uzak olduğunu anlayacaktır.

 

Dikkat edilirse ihtiyaçların yerinde karşılanmasıyla, ya da makul karşılanamama gerekçeleriyle karşımızdaki varlıkta bir “his” oluşturmaktayız. Oluşan his olumlu olduğunda bağlanma, olmadığında bağlanamama duygusu oluşmaktadır. Demek ki ihtiyaçların karşılanma şekli hissi, his de bağlanmanın yönünü belirlemektedir.

 

“Çocukluğa inmek” ifadesinin araştırma konusu yaptığı da bağlanma olgusunun nasıl örüldüğüdür. İlmikler geniş mi, sağlam mı, aralarında boşluk var mı, gelişi güzel ya da itina ile işlenmiş mi?. Aslında bu inme/sondaj faaliyetinin amacı kanser hücresini aramaktır. Çünkü sorun vardır. Bu sorun kansere dönüşmüş mü dönüşmemiş mi o anlaşılmak istenmektedir. Bu bağlamda her bağlanamamışlık bir sorundur, kurulması gereken ilişkiyi tehdit derecesine göre de sorun ya da kanser olarak adlandırılmaktadır.

 

Çocuk ve ihtiyaç ilişkisi; çocukluk yılları için varoluşsal bir ilişkidir. Kendi fiziksel varlığı için duyulan ihtiyaç hayatidir. Bu ihtiyacın karşılanma şekli de hayatidir fakat bu hayatilik “kör nokta” olabilen bir alan olma özelliğine sahiptir. Bu alanda beslenen ise ruhtur. Ruhsal doyumun görünür bir ölçeği de yoktur. Fakat burada atılan yanlış adımlar sonradan ödenmesi mümkün olmayan faturaların ödeme kalemlerini oluşturur.

 

Kör nokta “kara kutu” muz olmuştur. Çocukluğa inmek isteyenler kara kutuyu bulmanın peşindedirler. Kara kutu kayıtlarında tutulan tutanaklar; hep bir ihtiyaç karşılanırken çocuğun ruhunda uyandırılan hissin, nasıl bir duyguya dönüştürülerek karşılandığını kayıt altına almıştır. Her bir ihtiyaç karşılama, ayrı bir tutanak halinde arşivlenmiştir. Hayatın yoğun temposunda fiziksel ihtiyaçları karşılamanın rahatlığı, ruhsal ihtiyaçların yerinde ve zamanında karşılanamaması nedeniyle kâbusa dönmemesi için arşiv kayıtlarının aleyhimizdeki tutanaklarını lehimize çevirmenin bir yolunu bulmamız gerekir.

 

Aleyhimizdeki tutanakları bulmak da zorlanıyorsak her bir ihtiyacı karşılarken yaptığımız jest, mimik, duygu ifadeleri  ve sözlerimizin “değersizleştirici olanları”, aradığımız dosyalardır.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye