İSLAM’DA DEVLET İLAHİ MİDİR?  / Ömer Faruk Altuntaş
19 Ocak 2020 Pazar •

İSLAM’DA DEVLET İLAHİ MİDİR?

23.07.2018
Ömer Faruk Altuntaş

İslam’da devlet ilahi midir yoksa insani midir?

Burada akademik çalışmaların çetelesini verip onların fikirlerini tartışacak değilim. Ama kısaca şunu söyleyeyim, Hz. Muhammed, eğer devletin ilahi bir sistem ve yöneticilerinin de ilahi özelliklere sahip olacağı kendisine vahyedilseydi bunu mutlaka kurallara bağlar ve Müslümanlara da iletirdi. Hele hele Şia ve Sünnilerin iktidar çatışmasında gösterdiği deliller gibi “ima” ile bu meseleye işaret etmezdi. Çünkü bu mesele binlerce Müslümanın birbirini katletmesine sebep olmuştur. Bu hata, (haşa!) bu konuda hüküm koymayan Rasulullah’ın mı yoksa bunu ilahi bir mesele sayıp birbirini katleden Müslümanların mı?

Bu konuda Rasulullah’a hata atfedemeyeceğimize göre yönetim meselesini ilahi bir tasarruf gören Müslümanların anlayışını sorgulamamız gerekiyor.

Müslümanlar tarih boyunca devlet yönetimini ve makamını Hz. Peygamberin makamı olarak görme hatasına düştükleri için olgun bir seçim ve görev süresi belirleyememişlerdir. Böylece ya yöneticiyi öldürerek indirmişler ya da ölümünü beklemek zorunda kalmışlar.

Yönetim makamını Hz. Peygamber makamı görme meselesi aslında bütün İslami yapılanmaların temel problemidir. Yalnızca devlet yönetimi değil kıytırık bir cemaat yönetiminde bile cemaatin lideri sorgulanamaz, tarikatın şeyhi sorgulanamaz ve nihayetinde parti adına yönetim sağlayan parti lideri sorgulanamaz.

Vahiy alan Peygamberi, sahabe sorgulayabilir ama siz devlet başkanınızı, tarikat liderinizi, cemaat hocanızı sorgulayamazsınız. Sorgulanmayan insan “ilahi” özellik kazanır ve ne yaparsa, yaptığında “hikmet” aranır. Üstelik herkes sorgulamayı yalnızca “başkasının hocasını, liderini, şeyhini sorgulamak” olarak algılar.  Kendisine gelince bu sorgulama meraklısı Müslümanlar birdenbire suspus olurlar.

Önümüzdeki sosyal fotoğraf böyle iken nasıl olur da bugün sağlıklı bir şekilde devlet, lider ve yönetim eleştirisi yapabiliriz? Eleştirinin olmadığı yerde ya Peygamber rüyaları, ya ilhamlar ya da demir yumruk devreye girer. Bugün Müslümanlar devlet konuşmadan önce, bulundukları yapıda ne kadar eleştirinin yapılabildiğine baksınlar. Eğer bulunduğunuz yapıda liderinizi eleştiremiyorsanız, siz bu meseleye hiç girmeyin çünkü bulsanız bulsanız cemaatinizdeki gibi dokunulmaz, sizin beğendiğiniz ama başka cemaatlerin beğenmediği “ilahi” bir yönetim biçimi ve lider bulursunuz.

Batıyı bizden üstün ve ileri kılan toplumsal ve bireysel “sorgulama” yeteneğini geliştirmiş olmalarıdır. Eğer batının zenginliği kendine has kıldığı, zulmü ötekine reva gördüğü, meri sistemi değiştirmek gibi bir gayemiz varsa çok ama çok çalışmamız ve sorgulamaktan/sorgulanmaktan korkmamamız gerekiyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor, vesselam…

Allah’a emanet olun, Allah’tan emin olun!

Yorum Ekle
Yorumlar
Ali Dilsiz

18.08.2018

Tebrik ederim. Kısa bir yazı ile konuyu çok güzel özetlemişsiz.
Adil büyükçolak

24.07.2018

Müslümanlar, paradigmalarını değiştiremedikleri ve geliştiremedikleri sürece sıkıntılardan kurtulamazlar gibime geliyor ömer faruk kardeşim. Selam ve dua ile
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ