İnkârın İnşa edildiği Üniversiteler, İslam’ın İnşa Edildiği Medreseler! / Ömer Faruk Altuntaş
19 Ocak 2020 Pazar •

İnkârın İnşa edildiği Üniversiteler, İslam’ın İnşa Edildiği Medreseler!

23.11.2017
Ömer Faruk Altuntaş

Aslında son yüzyıllarda Batıyı inşa eden temel felsefe, deforme Hristiyanlık dinini reddeden; “akıl” üzerine inşa edilmiştir. Bu bağlamda batının inşasında temel rol oynayan enstrümanlar; eğitim ve üniversiteler de aynı felsefi anlayışın ürünüdür.

 

Bugünün hakim sistemi, bütün dünyayı hangi ideolojik maske altında olursa olsun bu felsefe ile yönetmektedir. Kurum/kuruluşların, eğlence endüstrisinin, dünyanın ruh sağlığını düzenleyen psikolojik bulguların, dünya toplumlarını analiz eden sosyolojinin, bilimin ürettiği insan ihtiyaçlarına yönelik aletlerin, hâsılı insana ait bütün üretimin merkezinde batının tanımladığı “akıl” vardır.

 

Bu aklın da bilimsel alanda temsilciği; O’nu sürekli inşa eden üniversiteler tarafından yürütülmektedir. Aslında işleyiş sistematiği açısından doğru gibi görünen ama sonuçları açısından yıkıcı olan bu sistem, tıpkı uyuşturucu gibi geçici mutluluklar sunarak vazgeçilmez kılınıyor.

 

Şu an için pratik alternatifi olmayan bu sistem; Khun’un paradigma teorisinde olduğu gibi pratik, eskiyi yıkıcı yeni bir paradigma değişimi olmadan varlığını sürdürecek gibi görünüyor. 

 

Müslümanlar olarak kendimizi bu sisteme alternatif görüyor; İslam’ın ihtişamlı temelleri açısından insanlara mutluluk getireceğini iddia ediyoruz. Elimizde kum, demir, çimento aklımızda hayalimiz var. Ama yalnızca boşluğa bakıyor, bu hayal üzerinden birbirimizle çatışıyoruz.

 

Bilge Kral’ın dediği gibi; Çok açık konuştuğum için beni bağışlayın. Güzel yalanların yardımı olmaz ama acı gerçekler bir ilaç olabilir. Batı çöküntü içinde ya da dejenere olmuş değil. Kendi kendini kandıran komünizmin “çürümüş Batı” propagandası, bunu acı bir şekilde ödedi. Batı çürümüş değil. güçlü, örgütlü ve eğitimli, okulları bizimkilerden iyi, kentleri bizimkilerden temiz. Batı’da insan haklarının düzeyi yüksek ve fakirler ile sakatlara toplumsal yardım iyi örgütlenmiş durumda. Batılılar çoğunlukla sorumlu ve dakik kişiler. Onların ilerlemelerinin karanlık yönünü de biliyorum ve bunun gözümden kaçmasına izin vermiyorum. İslam en iyisi ama biz en iyisi değiliz. Bunlar iki farklı şey ve her zaman onları karıştırıyoruz. Batı’dan nefret etmek yerine onunla rekabet etmeliyiz. Kuran bize bunu emretmiyor mu; “Hayırlı işlerde yarışınız.

 

Oxford, Harvard, Yale, MIT vs. batının inkarını/hayat sistemini inşa ederken, Tillo, Ezher, Şam, Hindistan, Pakistan, İran medreseleri niye İslamı/hayat sistemini inşa edemiyor?

 

Herhalde cevap: “İslam en iyisi ama biz en iyisi değiliz.” (Bilge Kral)

 

Bu bilinçle ve bu soruya cevaben, hayırda yarışıp en iyi olmak dileğiyle, Allah’tan emin olunuz.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ