KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” / Ahmet TAŞ
26 Ocak 2020 Pazar •

KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK”

01.08.2019
Ahmet TAŞ

KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” / Ahmet TAŞ

Dünya üzerinde her devletin egemenlik sınırları olan toprakları vardır. Bu sınırlar içinde o ülkenin vatandaşları vatandaşlık hukukunun müsaade ettiği ilkeler çerçevesinde serbestçe dolaşma ve yaşama hakkına sahiptir.

İnsanlar kendi ülkeleri dışında ülkelere turist olarak gezip görme amaçlı yada çalışma veya yerleşme amaçlı veya diğer amaçlarla müracaatlarının kabulü halinde gezebilirler, o ülkenin vatandaşlığına geçebilirler.

İnsanlar kendi ülkelerinin turistlik yerlerini gezdikleri gibi başka ülkelerinde turistik bölgelerini gezebilir,  bu geziler sırasında mensubu oldukları ülkenin sembolü olan bayrak, flama, atkı ve diğer tanıtıcı sembollerle fotoğraf çektirip hatıra olarak kullanabilir. Kendinden emin, istenen medeniyet seviyesini yakalamış devlet ve toplumlar bu hareketlerden asla rahatsız olmaz, sıkıntı çekmez ve tahammülsüzlük yapmazlar.

Geçen haftalarda Karadeniz bölgemizde Trabzon ilimizin Çaykara ilçesinin Uzungöl turistlik beldesinde üzücü, üzücü olduğu kadar da düşündürücü hadise yaşandı.

Kuzey Irak Kürdistan bölgesinden “ Bu bölge Türkiye devleti tarafından resmen tanınmış bir bölge olup başbakanları, bakanları defalarca Cumhurbaşkanımız ve diğer devlet yetkilileri tarafından Diyarbakır, Ankara ve İstanbul gibi illerimizde misafir edilmiş bir bölgedir.” 50 kişilik bir turist kafilesi ziyaret için geldikleri Uzungöl’de dolaşırken ziyaret anısına hatıra fotoğrafı çektirmek isterler. Boyunlarına astıkları atkıda Kürdistan kelimesini gören halk olaya tepki gösterir ve iki taraf arasında itiş kakışlar olur. Duruma güvenlik güçleri müdahil olurlar. Sorgulamalar sonucunda turist kafilesi Trabzon Valiliğinin emri ile sınır dışı edilir. “Umarım doğru değildir.”  

Uzungöl’e ziyarete gelen Kuzey Irak bölgesi vatandaşı insanlar turist olarak gelmişler. Pasaportları var, sınırda pasaportları incelenmiş herhangi bir sakınca görülmemiş, bizim devletimizin resmen tanıdığı bir bölgenin insanlarıdırlar. Hatıra fotoğrafı çektirirken boyunlarına attıkları atkıda kendi özerk bölgelerinin Türkiye tarafından da tanınmış işaretini barındırıyor. Yani yaptıkları iş hukuken, vicdanen ve etik olarak yanlış olmayan bir uygulama.

Peki olay niçin yaşandı?

Bizim bir turist kafilemiz yurt dışında milli bayrağımız yada bayrağımızı sembolize eden atkı ve benzeri sembollerle hatıra fotoğrafı çektirdiğinde yerli halk tepki gösterip fiili müdahalede bulunsa, bölgenin valiliğinin emri ile turist kafilemiz sınır dışı edilse buna tahammül edip kabullenebilir miyiz.

Bu muameleye razı olur muyuz?

Sanırım olmayız.

Uzungöl’de meydana gelen münferit bir olayda olsa toplum olarak bize yakışmadığı gibi valiliğin yaptığı uygulama da devlet ciddiyetine yakışmadı diye düşünüyorum. Bizler toplum ve devlet olarak bizim dışımızdakilere ne kadar tahammüllü ve saygılı olabilirsek onlardan da bizlere karşı tahammüllü ve saygılı olmalarını bekleme hakkımız olur.

Üstelik ön yargılı olarak, taşınan sembolün ne olduğunu dahi bilmeden, araştırma ihtiyacı duymadan peşin hükümle gösterilen bu tepki, toplum ve devlet tepkisi belli bir medeniyet seviyesinin üzerine çıktığı düşünülen bizim toplum ve devletimize yakışmayan bir uygulama ve davranıştır.

Trabzon Uzungöl’de yaşanan tatsız olaylar için KEŞKE YAŞANMASAYDI diyor, toplumumuza ve valiliğimize yakıştıramadığımı bildiriyorum.

Yorum Ekle
Yorumlar
y karakan

01.08.2019

abd bayraklı ingiliz bayraklı tişörtle gencler gezer işyerlerine ingilize isimler verilir hiçbirşey olmaz herne hikmetse rejimin ötekileştirdiği alevi, veya kürt kardeşlerimize aid dil,renk isim,flema assak veya taşısak tc nin sopası başimizda,yeterartık ırkımı benseçmedim .
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ