22 Ağustos 2019 Perşembe •

İHTİYARLARIMIZA “YAŞLI” DEDİĞİMİZ GÜNDEN BERİ

27.01.2019
Osman KAYAER

Dilimizi ve ahlakımızı bozmadan önce büyüklerimize “İhtiyar” derdik. İhtiyar kelimesinin lügat anlamı “seçilmiş” demektir. Savaşların ve salgın hastalıkların insanları erken yaşta bu dünyadan aldığı dönemlerde ihtiyar olmak, bazı özellikleri ile seçilmiş ve uzunca bir süre hayatta kalmayı

hak etmiş insan olmak anlamına geliyordu.

İhtiyarlık güzel adetlerin ve faydalı bilgilerin yeni nesillere taşınması görevini de tazammun ediyordu. Bu sebeple, geleneğimizde ihtiyarlara büyük bir saygı gösteriliyor onların hayır dualarını almak için insanlar özel çaba harcıyorlardı. Herkes onlara gerekli saygıyı gösteriyor, bir müşkül ile karşılaştıklarında onlardan akıl alıyordu. Ortaya çıkan ihtilaflar ihtiyarların hakemliğinde  çözülüyor, onların tecrübeleri sayesinde toplumda huzur, saygı ve sevgi hakim oluyordu. Onlar sayesinde boşanmalar bu günkü kadar çok olmuyor, onlar sayesinde kötü alışkanlıklar toplumda yaygınlaşamıyordu. Onların taşıdıkları ahlaki erdemler sayesinde kimse kapısını kitlemek zorunda kalmıyordu. Kapılar açık olduğu halde bu günkü kadar hırsızlık da olmuyordu.

İhtiyarlarımıza “yaşlı” demeye başladığımız günden bu yana onlar hakkındaki algılarımız büyük bir değişime uğradı. Öncelikle onları kendilerinden faydalanılacak tecrübeli insanlar olarak görmekten vaz geçtik.

Hatta onları geçmişin köhne zihniyetinin taşıyıcıları olarak gördük.

Asırları aşarak gelen saygı, yerini bir çeşit aymazlığa, daha sonra da antipatiye bıraktı. Artık onlar bizim için birer yüktü. Çocuklarımıza bakmak yetmiyormuş gibi, elden, ayaktan ve güçten düşmüş insanlara bakmak zorunda kalmak ne kötü bir şey diye düşünmeye başladık.

“Huzurevi” adında “yaşlı toplama kampları” yaptık ve onları bir araya getirerek ölüme terk ettik. Onlar ise kendi elleriyle büyüttükleri çocuklarını görmekten men edilmiş mahkumlar gibi hasretle yaşamaya başladılar.

Her gün bir arkadaşlarının ölümüne şahit olan bu insanların ruhi durumlarını varın siz düşünün.

Onlara yaşlı dediğimiz günden bu yana, ihtiyarlarımızı yeterince yaşamış, işlevini görmüş ve artık bu dünyadan çekip gitme zamanı gelmiş insanlar olarak gördük.

Aslında, onlara yaşlı derken, zımnen “gözü yaşlı” ve “altı yaşlı” demiş olduk.

Özel bir huzurevinde altını ıslatan yaşlıların aynı odaya toplanıp, diğerlerinden tecrit edildiğini gördüğümde, işi nerelere kadar götürdüğümüzü kendi gözlerim ile gördüm.

İhtiyarlarımıza yaşlı değimiz günden sonra, onlar evlat hasreti ile yanıp tutuşan kendilerine reva görülen terk edilmişliğe dayanamayan gözü yaşlı insanlar haline geldiler.

Evet, artık onlar bizim için gözü̈ ve altı yaşlı insanlardı ve bir an önce aramızdan çekip gitmeliydiler.

Bir yeni dönemde yaşı ilerlemiş insana ve onlara reva görülene, bir de geçmişte ihtiyar denen insanlara gösterilen saygı ve ihtirama bakın.

Şimdi siz gençler, yaşınız ilerlediğinde hangisi olmak istersiniz.? Eski zamanlardaki gibi itibar edilen ve saygı duyulan bir “ihtiyar” mı yoksa çocukları tarafından yaşlı toplama kampına terkedilmiş bir “yaşlı” mı?

Siz hangisini olmak isterseniz ebeveyninize öyle davranın.

Yorum Ekle
Yorumlar
Mustafa

02.02.2019

Şimdi siz gençler, yaşınız ilerlediğinde hangisi olmak istersiniz.? Eski zamanlardaki gibi itibar edilen ve saygı duyulan bir “ihtiyar” mı yoksa çocukları tarafından yaşlı toplama kampına terkedilmiş bir “yaşlı” mı? Osman abi Kalemine sağlık.. Yazılarınızın devamını dilerim
Hüseyin sönmez

01.02.2019

Doğru söze ne denir
İlhan Akar

01.02.2019

Çok güzel bir yazı olmuş! Eline sağlık Osman bey kardeşim, selamlar!
Muammer can

31.01.2019

Sa.sağolsun hocam önemli bir konuyu kaleme almışız sağolsun Rabbim evlatlarımıza hayırlı ömürler ve mwrhamet versin bizlerde onları bezdirecek duruma sokmasın inş.
Zibet Ercan

31.01.2019

O çark herkes için eşit dönecektir .Zaman aşımına dayanacak hiç bir canlı yoktur.
Zibet Ercan

31.01.2019

Hayatı bir çark gibi görmek gerekir sırası gelen o çarktan geçecektir unutmamak gerekirki adalet herkese eşit mesafededir.
Zibet Ercan

31.01.2019

Hayatı bir çark gibi görmek gerekir sırası gelen o çarktan geçecektir unutmamak gerekirki adalet herkese eşit mesafededir.
Zibet Ercan

31.01.2019

Hayatı bir çark gibi görmek gerekir sırası gelen o çarktan geçecektir unutmamak gerekirki adalet herkese eşit mesafededir.
Seyfi gün

31.01.2019

Allah razi olsun sevgili osman agabeyim güzelve herkezi yani tüm toplumu ilgilendiren bir konuyu ele almissin cok sagol kalemine saglik rabbim e emanetsin saygilarimla
Leyla karaca

30.01.2019

Bu önemli konuyu gündeme taşıdığınız için çok teşekkür ediyorum çok güzel ifade etmişsiniz..
mehmet ali öner

29.01.2019

Üstad; " yaşlı toplama kampı" tek kelimeyle harika tespitti.. . . . Leyla Yıldız; zeyliniz için teşekkürler..
Leyla Yıldız

29.01.2019

ZEYL: İhtiyarlık konulu değerli yazıya ve yazara teşekkür ederek… O İHTİYARLAR ki kendileri güçlü iken eşlerine, evlatlarına ve evlatlarının eşlerine zulmetmezler. Etraflarında bulunanlara hiçbir durumda -güçleri yetebilir diye- şiddet uygulamazlar. Çocukları evlendiğinde, evliliklerini, evlenen çocuklarına zehir etmezler. Gelinlerini köle gibi, yanaşma gibi, hizmetçi gibi görmezler. Damatlarını, kızlarını çalan sevimsiz bir el oğlu ve bir hırsız saymazlar. Oğullarını ve kızlarını, gelin ve damadın anne-babasından uzak tutmaya, onlara ilgisiz kılmaya ve düşman etmeye; gelin ve damadı, kendi ailelerinden koparmaya çalışmazlar. İmkânlarını, evlatlarından kıskanmazlar, torunları arasında ayrımcılık yapmazlar. Evlatlarını kendileri için yaratılmış gibi görmezler ve bu anlamda istedikleri adanmışlığı göremeyince onları suçlamaz, bezdirmezler. Mallarını, daha kendileri hayattayken, ölümlerinden sonra diğerleri hak iddia edemesinler diye, çocuklarından biri veya birkaçı üzerine tapulamazlar. Talepleriyle ve baskılarıyla çevrelerinde bulunanları bıktırmazlar. Aile fertlerinin iradelerini yok sayarak hareket etmez, her insanın iradesini kullanma hakkına saygı gösterirler. Etraflarındaki herkes onların sevgi ve saygısını hisseder… İşte bu sebeplerle onlar, ömür boyu kendi ektikleri sevgi ve saygıyı biçerler ve onların varlığı, çevrelerindeki herkes için bir mutluluk ve huzur sebebi olur.
B ylmz

29.01.2019

Buyuklerimize saygiyi onlara ihtiyar yada yaşlı demekle kaybetmedik bana gore. Yaşlı demek te yaşı tecrübesi cok anlamına gelir . Kıymet bilenin eline yanına düşerse tabiiki. Rabbim merhamet duygusunu içimizden eksik etmesin. Hic bir ihtiyar ileride çocuk yada genc olamaz ama Allah uzun ömür verdiklerini illaki ihtiyar eder! Yaslandigimizda bize nasıl davranilmasini istiyorsak, şimdi bize düşen yaslilarimiza öyle davranmaktir. Insanligimizi unutmadan insan gibi yaşamak ve güzel örnek olmak. Allahın rızasını kazanmak olmalı önceliğimiz. Çocuklarımıza da böyle örnek olabiliriz.....
Dürümiye / Lezzete Davetiye