Hasan Celal Güzel`in Boyası Dökülmüş Tabutu

20.03.2018
Güven Akıncı

Ankara Siyasal`ın dikbaşlı muhafazakâr ögrencisi, üst bürokrasinin efsane müsteşarı, Özal`lı yılların sevecen siyasetçisi, 28 Şubat’ın görkemli karşı duranı, Erdoğan Türkiye`sinin de kenara itilmişiydi Hasan Celal bey!

 

ANAP`a başkan olmasın diye uyduruk “yasak ask” hikayesiyle önü kesilen, türlü ayak oyunlarıyla siyaset dışına itilen, takipler, gözaltilar, soruşturmalar, tutuklamalar yaşamış bir siyasetçiydi. Uğruna mücadele verdiği halkı nazarında, partisi “seçilen” olmamıştı hiç.

 

Türkiye`de pek az sayıda “sağcı bürokrat/siyasetçi”ye nasip olmuş, şerefle ahirete götürdügü bir payesi vardı; Meteliksizdi!!! Düşünsenize, Ecevit`ten bile “fakir”di..

 

Evi yokmuş Rahmetli’nin, kirada oturuyormuş. Aslında eşiyle birlikte kazandıklarıyla bir ev sahibi olmuşlar da, sonra partisinin borçları için satmış onu da. Kiraya çıkmışlar ailecek! Bulunduğu üst makamlarda işini yaparken hediye almazmış, aşırı harcamalara izin vermez Beytül mala el uzattırmaz, koruma ordusuyla gezmezmiş…

 

Belki de sebebi buydu; Boyası dökülmüş tabut ile yolcu edilişinin!! Öyle ya, yaşantısı mütevazi olanın cenazesi niye caf caflı olsun ki ?

 

Gazetecilik yaptığım dönemde kendisinden dinlemiştim :

 

Özal başbakan olduğunda, Genelkurmay başkanı ve komutanlar teammül gereği hayırlı olsuna gelmişler. Hasan Celal bey o zaman Basbakanlık müsteşarı. Karşılamış misafirleri kapıda. Yukarıya kadar eşlik etmiş. Ziyaret bitince, bu görüşmeden hayli neşeli çıkan Başbakan Özal misafirleri aşağı kapıya kadar uğurlamak üzere ayağa kalkıp yürümeye başlamış.

 

Yaninda yürürken “hafiften bir çelme attım Özal`a” diyor. Döndü hiddetle bana “ne yapıyorsun” dedi. Hemen kulağına fısıldamış “Efendim sizin uğurlamanız doğru olmaz” demiş ve medyaya “Askerleri kapıya kadar uğurlayan Başbakan” görüntüsü verilmesine engel olmuş. Özal rahmetli de O`na “anlaşıldı sen bunlarla benim aramı bozmadan rahat etmeyeceksin” demiş.

 

Rahmetli Güzel, 24 Ocak kararlarının uygulayıcılarındandı.

 

DPT kökenli Başbakanlık Müstesar yardımcısı olarak Özal`ın( O dönem müsteşar Rahmetli Özal idi) hemen yanı başında, 24 Ocak 1981 kararlarını tatbik etmişlerdi.

 

Devletçi bir gelenekten geliyordu.

 

Bir devlet adamı olarak bu iki konuda yanlışı olduğunu söylemiştim bir röportajda kendisine, pek girmemişti o konulara..

 

28 Şubat günlerinde gösterdiği dirayet yine pek az sağcı, siyasetçi ve bürokrata nasip olacak cinstendi.

 

Devleti tanıyor olmasının da avantajıyla, korkmadan “Ordu içindeki cunta”yı ifşa ediyordu.

 

2003 sonrası Türkiye, eğer Şubat 97 mağdurlarının ödüllendirildiği bir dönemse bu “ödül”ü Rahmetli Hasan Celal Güzel`den daha çok kim hak etmiştir ki ?

 

Doğrusu bu soru gelip çakılıyor zihnime. Tabii ki, cevabım da var !

 

Tayyip Erdoğan’ın ve içinden geldiği geleneğin, “gücünü duruşundan ve dahi bizzat kendinden alan” siyasal kimlikler ile yol arkadaşlığını tercih etmemesi diyebiliriz.

 

İtaati benimsemiş, gücünü kendinden değil kendini bir yere getirenlerden alan kimseler öne çıkar bu siyaset anlayışında.

 

Yanlışa itiraz etme potansiyeli barındıranların asla yeri olamaz.

 

İşte budur, Ak Parti`nin kuruluş sürecinde Demirel`in kucağına savrulan Melih Gökçek’i ısrarla davet edip, Hasan Celal bey`lere Muhsin Yazıcıoğlu’na “sizi uzaktan seviyoruz“ demelerinin sebebi..

 

Hüseyin Gülercelerin neden baştacı edildiğini daha iyi anlıyor muyuz şimdi?

 

O dev cüsseli sevecen adamın, Meclis`teki törende polislerin omuzlarındaki tabutuna dikkat ettiniz mi? Üzerinde bayrak örtülü tabutun, alt kısmında boyaları dökülmüştü.

 

Tabii ki, ne önemi var? Bunu biliyoruz da! Hani “itibardan tasarruf olmaz“ demiştiniz ya o sebeple dikkatimizi çekti! Devlette itibar önemli, devletin adamında itibar?

 

Yaşantısı mütevazi olanın, cenazesi caf caflı olacak değil ya!

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye
Yazarın diğer yazıları