AK PARTİ’DE YOL AYRIMI / Güven AKINCI
23 Ocak 2020 Perşembe •

AK PARTİ’DE YOL AYRIMI

12.07.2019
Güven AKINCI

 

 

Tayyip bey, Bosna dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda ilk kez eski yol arkadaşlarını bu kadar net hedef aldı. Yeni parti kurma çalışmaları artık açıktan konuşulan, Babacan ve Davudoğlu hatta Gül “ ümmeti parçalamak” ile itham edildi.

 

“Çeşitli makamlara gelirken iyiydi, şimdi mi kötü olduk?” dedi...

 

"Ak Parti sizi bakan, başbakan, cumhurbaşkanı yaptı siz davaya ihanet içindesiniz" dahi dediğini okuduk!

 

İtikadi olarak çok tartışmalı cümleler bunlar. Yüce Yaratıcı`nın Rezzak(rızk veren) sıfatına öykünmek gibi korkunç bir mana da çıkarılabilir buradan..

 

Ak Parti, kuruluş yıllarında çeşitli ilkeler üzerinde mutabakata varılmış siyasi bir örgütlenmeydi. Insan hak ve özgürlükleri, siyaset üzerindeki vesayet, ekonomideki çöküş başlıklı sorunlar 2002 Türkiye`sinde Ak Parti`yi umut olarak yeşertmişti.

 

Geçen 17 yılda, üzerinde mutabık kalınmış ilkelerin çok gerisine düşüldüğü, bütün bağımsız siyasi gözlemcilerin de dile getirdiği tespitler.

 

Fiziki olarak dahi kuruluştaki Ak Parti yok ortada, haydi çerçevelenmiş teori ve pratikteki yansımaları tartışmasak bile. Seksen kişilik kurucular kurulundan, bugün AKP içinde aktif siyaset yapan kaç kişi var Allah aşkına? Parmaktaki altın yüzük gibi farkedilmeden azalmış, yitmiş bir kadrodan bahsediyoruz.

 

Bilirsiniz! Altın madeni takı olarak kullanıldığında fire verir. Yani elli yıl parmakta taşınan bir alyans, ilk günkü ağırlığında değildir, uçmuştur. Ak Parti de, tıpkı o alyans gibi farkedilmeden uça uça AKP ye dönüşmüştür.

 

Ayrıca...

 

Fikri beraberliğin olmadığı hiçbir yol beraber yürünmez. Doğaldır ki, fikri ayrılanların yolu da ayrılır. Nikah akdi bile öyle değil midir?

 

Bitmiş bir ilişkinin ardından konuşmak yadırganır toplumda. Bu ister arkadaşlık ister ticari isterseniz de evlilik ilişkisi olsun. Vaktiyle kimselerle paylaşamadığınız yol arkadaşınız ile, yolunuz ayrıldığında düşman olur, onu şeytanlaştırmak isterseniz, bilin ki maksadınızın tersi hasıl olacaktır.

 

Ak Parti kuruluş ilkelerinden uzaklaşmıştır.Siz de kabul ediyorsunuz zaten. Buna gerekçe bulmak mümkün belki, "dönemin şartları farklıydı” da dersiniz " bütün Dünya üstümüze geliyor" da. Ancak bütün bir toplumdan -ki bunların içinde eski yol arkadaslarınız da olabilir- "dava" dediginiz büyük yanılsamaya "dava" demesini bekleyemezsiniz. Dertlerin ortak olmadığı, beklentilerin, umutların farklılaştığı bir vasat yol ayrımıdır!

 

Öyle ki!

 

Kimi der ki, “benim için adil olmak, ilkeli durmak Allah`a yakın durmaktır". Dolayısıyla benim "davam" budur!

 

Yapmayın lütfen, kimseye dava tanımlayıp bunu dayatamazsınız!

 

Bahceli`nin işaret parmağına bakıp, Apo mektubu ile, ufukta Perinçek’de tevhid olmak belki bir "dava"dır. Da! Ufkuna ilkelerini koymuşların davası değildir!

 

"Siz Bayım! Tabanınızın büyük çoğunluğunun dahi talebiyken, damadınızı bile kenara koymaktan imtina ediyorken siz, uğruna ömrümüzü verdiğimiz ilkelerimizi nasıl bir kenara koymamızı istersiniz?"  diye bir soru gelse muhataplarınızdan var mı cevabınız? ya da

 

"Eyy Makamlar, Dünyalıklar dağıtma iddiasinda ki Ademoğlu! Sizi alnının teriyle büyütmüş gemi isçisi bir emekçi Baba`nın evladı olarak başladığınız hayat yolculuğunda, en tepe noktalara getiren kimdir? Ben makamlar verdim demek de nedir?" sorusuna da cevabınız olsun!

 

Her seçim sonucu değerlendirmenizde -hele de isler istediğiniz gibi gitmemiş ise-  "Eğer hatamız varsa, gereğini yapacağız" çıkışlarınız umut vermekten çok uzak artık. "Hatamız varsa" derken bile öylesine kibre kapılmışsınız ki, "hatasızlık" iddiasını fark bile edemiyorsunuz.

 

Yapmayın artık, iyisiyle kötüsüyle bu halk size kimseye tanımadığı ayrıcalığı tanıdı. Yıllarca güvendi size. Andıçlara, darbelere, tanklara karşı durdu demokratik seçimle gelenler zarar görmesin diye.

 

Şimdi yine birileri çıkıp -ki demokrasinin geregidir- "parti kurup halkın önüne

çıkacağım" diyorsa bunlara hain demeyin, zillet demeyin! Kural hatası yapmayın. Çıkın ve yarışın onlarla!

Yorum Ekle
Yorumlar
Mehmetali

12.07.2019

İnsanların yaşlanıp öldüğü bir gerceklikte , partiler de yorulur..yoruldu akparti..
Enti Halı / Makina halıcılığında ÖNCÜ