22 Ağustos 2019 Perşembe •

DUA DİLİYLE, MÜBAREK GECE

19.04.2019
Ahmet GÜRBÜZ

DUA DİLİYLE, MÜBAREK GECE / Ahmet GÜRBÜZ

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla
Hâ, Mîm. 
(Hükümleri) apaçık olan Kitab’a andolsun ki gerçekten biz, onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz (insanları Kur’an’la) uyarıcıyız.

(Rızık ve ecel gibi takdir edilen) her hikmetli iş, tarafımızdan (verilen) bir emirle o gecede ayırt edilir (yazılıp belirlenir). Doğrusu biz, Rabbinden bir rahmet olarak (öteden beri peygamberler) göndermekteyiz. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, bilendir.(44/1-6)

Duhan suresinin bu ayetleri, birçok âlim tarafından kadir gecesine yorumlansa da, bazıları burada geçen ‘mübarek gecenin’  ‘Şaban’ın Yarı Gecesi’ne işaret ettiğini kabul etmişlerdir. Takip eden ayetler ve Berat Kandiliyle ilgili rivayetler yan yana getirildiğinde de ikincisi daha ağır basmaktadır.


Bu hadislerden birinde, Osman b. Mugîre' den rivayet edildiğine göre, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurmuş ki; “Eceller (insanların ömürleri) Şaban’dan Şaban’a kesilir (icra edilmek üzere meleklere tevdi edilir). Hatta kişi evlenir, çocuğu olur ama onun ismi ölüler arasındadır (o yıl ölecekler arasına kaydedilir).

Allah u Teâlâ kullarına rahmetinin bir tecellisi olarak, belli günlere, belli aylara, hatta günün belli saatlerine ayrı bir mana yüklemiş, ayrı bir sır saklamıştır. Üç aylarında olduğu gibi, kadir gecesi ve cumanın içinde bir saat gibi. Peygamber efendimizde insanları asıl hedeflerine yönlendirmek için zaman zaman böyle hatırlatmalar yapmıştır. Ramazanın azametine dikkat çekmek için, dua diliyle; Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bereketli eyle ve bizi Ramazan’ın ihtişamına, onun müjdelerine kavuştur, buyurması gibi.

Müminlerin annesi Hz Aişe (Rah) anlatıyor; “Rasulullah (sav)’in şöyle söylediğini duydum. Allah (ac) şu dört gecede rahmetini kullarının üzerine bol bol döker. Kurban bayramı gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi ve Arefe gecesi sabah ezana kadar”. Bazı rivayetler buna beşinci olarak Cuma gecesini de eklemişlerdir. Tabi hicri takvimde gün akşamla başlar, bunu da hatırda tutmak gerek.

Hz Ali (ra) "İnsanın en mübarek gecesi; ihlâs ile Cenab ı Hakk'a yöneldiği gecedir" buyurmuş. Aslında o idrake ulaşmış olanlara her gece kadirdir. Amma günümüz insanının içine girdiği girdaptan kafasını çıkarıp semaya yönelmesi, rabbini hatırlayıp el açması, tazarru ve niyazda bulunması için ramazan topu bile artık kifayetsiz kalmaktadır. 

İmam Gazzâlî rahmetullahi aleyh buyurmuş ki; "Allahu Teâlâ hazretlerinin rahmeti gökten yağmurun yağdığı gibi yağar. Ama kabı ters çevrilmiş olanlar rahmetten bir şey alamaz. Çünkü yağmanın tersine döndürülmüş. İnsanın kalbi de ters çevrilmiş ise o zaman Allah'ın yağan rahmetinden güzel gecelerde, mübarek zamanlarda bile istifade edemez."

Gönül dünyamızın ulularından, birçok sahabeye ulaşmış tabiinden Hasan ı Basri hazretleri, bu gece evinden çıkmış, sanki kabirden çıkmış gibi, yüzü kireç kesilmiş. Görenler hayretle sormuş; hazret ne bu hal, diye.

-Denizin ortasında gemisi parçalanmış kimse, benden daha kötü olamaz. Günahlarımı ben biliyorum ama onların affedildiğini bilmiyorum, der.

Gecenin fazileti hakkında en dikkat çekici hadis Tirmizi’de, Hz Aişe validemizden aktarılan; “Hiç şüphesiz Allah azze ve celle Şaban ayının yarısı gecesinde, sema i dünyaya nüzul buyurur ve Beni Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok Müslümanın günahlarını mağfiret eder” nebevi müjdesidir.

Efendimiz (sav) bu geceye kavuştuğumuzda namazla ihya etmemizi ve gündüzünü de oruçla geçirmemizi emrediyor.

Beraat kandili diye kutladığımız bu geceyi, bir yenilenme, bir uyanış ve tevbe gecesi, arınma ve istiğfar vesilesi bilerek, rükuları uzatarak, secdeleri çoğaltarak, huşu içinde, tazarru ve niyazla, zikir ve tefekkürle dolduralım.

 Âlem i İslam’ın ve memleketimizin selameti için, evladı iyal ve geçmişlerimiz için bol bol dua edelim. Sadaka vermeye, selamlaşmaya ve tebrikleşmeye itina gösterelim. Zira mağfiret ayı Ramazan ı şerifin eşiğindeyiz. Testimizi suyun altına tutalım. İçimizden birileri gelecek Ramazana yetişemeyebilir.

“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir.”

Eğer beni şakiler listesine yazdıysan, oradan çıkart ve beni Saîdler arasına dâhil eyle. Amin. 

Yorum Ekle
Yorumlar
Hüseyin Gürbüz

24.04.2019

Allah anasindan ve babasindan razi olsun amin
mehmet aldemir

21.04.2019

Allah razı olsun eline dini e sağlık
Ahmet Gürbüz

20.04.2019

Bülentciğim, Ahnet abim teşekkür ederim.
Ahmet Turtanak

20.04.2019

Gunun anlamının ne guzel anlatmissiniz Ahmet Hocam varve sag olun.
Bülent Şahin

19.04.2019

Allah razı olsun çok güzel bir makale bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum hayırlı kandiller Ahmet abi
Dürümiye / Lezzete Davetiye