17 Kasım 2019 Pazar •

Çocuklarımızı Kim Yetiştiriyor?

27.03.2017
Doç. Dr. Mehmet SAĞLAM

Çocuklarımızı kim yetiştiriyor?

 

Evet soru açık ve net, doğal olarak anne-babalar, okul gibi genel cevaplar ile birlikte farklı şeyler söylenebilir, ancak bu sorunun cevabına bir başka pencereden bakmaya çalışalım.

 

Bir çocuğun bir gününü ele alırsak galiba sorunun cevabını da bulacağız. Çocuk gelişiminde en önemli dönemlerden biri olan 6-11 yaş dönemini ele alalım zira bu dönem çocuğun eğitimi sistemi içerisine dahil olduğu bir dönemdir. Bu dönemdeki bir çocuğun 24 saati üzerinden yapacağımız analiz sorunun cevabını da ortaya çıkaracaktır.

 

İlk okul dönemindeki çocukların günlük ortalama uyku süresi en az 8 en fazla 12 saat olması beklenir, biz bu süreyi ortalama 10 saat olarak alırsak 24 saatten geriye 14 saat kalır. Bu dönemdeki çocuğun okula gittiğini ve okulların da artık tam gün olmaya başladığını dikkate alırsak sabah 9’da okula giden bir çocuk öğleden sonra 4 gibi okuldan çıkarsa bu da 7 saatin okulda geçtiğini gösterir. Bu 7 saati de çıkardığımızda geriye 7 saat kalır. Bu 7 saatin minimum 1 saatini yolda geçirdiğini, 1 saatini de dışarıda arkadaşları ile geçirdiğini(bu süre çocuğu zaman 1 saatten daha fazladır) varsayarsak geriye 5 saat kalır. Ebeveynlerin çocukları ile yemek yemek, ödevleri yapmak, onlarla birlikte olmak için kullanabilecekleri süre en iyi ihtimalle 4-5 saati geçmeyecektir. Aslında bu süre çocuk eğitimi için oldukça iyi bir süredir ancak gelin görün ki bu sürenin nasıl kullanıldığı konusunda endişe verici bazı veriler karşımızda durmaktadır.

 

Mediametrie şirketine ait Eurodata TV Worldwide tarafından 89 ülkede yapılan araştırmaya göre, dünyada ortalama televizyon izleme süresi 2009’da bir önceki yıla oranla 3 dakika artmış, Türkiye ise 2009 yılında dünya genelinde günlük televizyon izleme oranlarında günde 330 dakika ile dünya rekoru kırmış. Aynı yıl 265 dakika ile Japonya hemen ardından 261 dakika ile İtalya, 247 dakika ile Polonya geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca 2012 yılında 12 bin aile üzerinde yapılan ”Türkiye’de Aile Yapısı Araştırması’ndaki sonuçlar ise daha çarpıcı.

 

Araştırmaya göre Türkiye’de TV izleme oranı artıyor. Aile üyelerinin birlikte yaptıkları faaliyetlere bakıldığında ise birinci sırada % 59,4 ile televizyon izlemek geliyor. TV izleme sürelerinin internet kullanımı ile birlikte azaldığını söyleyebiliriz. Ancak bu ise bir başka problemi ortaya çıkarıyor. 2016 yılı verilerine göre Türkiye’deki kullanıcılar olarak bir günde PC ya da tabletler aracılığıyla ortalama 4 saat 14 dakikamızı internet üzerinde geçiriyoruz.  Bununla birlikte BTK verilerine göre; mobil ve sabit telefon trafiği Türkiye’de 64 milyar dakikayı geçti. Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde ortalama aylık 436 dakikalık mobil kullanım süresi ile Avrupa’da yine telefonla konuşma sıralamasında liderlik koltuğuna oturmuş (Bu arada UNESCO dünya okuma alışkanlıkları raporuna göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor. Üstelik kitap okumak ülkemizdeki ihtiyaç sıralamasında 235. Sırada).

 

Hani çocuklarımızla vakit geçireceğimiz 4-5 saat vardı ya, o süreyi bu bilgiler ışığında bir daha cevaplayalım. Galiba çocuklarımızı biz yetiştirmiyoruz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye