Bekir BOZDAĞ, Adalet, CHP ve Sancı Taşı

05.09.2017
Güven Akıncı

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, Çanakkale Şehitliğinde bir gurup CHP’linin içki içmesine dair açıklamasını dinleyince aklıma geldi. Bu tablonun Anadolu’nun geleneklerine de aykırı olduğunu vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle tamamlamıştı: bu ülkede mezarlıklarda içki içilmez, içenler ayıplanır!

 

Sahi, CHP’nin düzenlediği “adalet kurultayı”ında  sayıları az da olsa birkaç katılımcının Çanakkale Şehitliğinde, aklına gele gele bira içmenin gelmiş olması da ayıp tabii ki..

 

Saygısızlık, olduğunu tartışmak bile lüzumsuz. Farzımuhal, 15 gün kadar önce iki küçük oğlumla gittiğimde Şehitliğe, karma karışık duygulara gark olmuş hüznümü saklamaya çalışmıştım bizim afacanlardan.

 

Başaramamış olmalıyım ki, altı yaşındaki oğlum “ baba senin de mi deden burada ölmüş, çok üzgün görünüyorsun “demişti.

 

CHP sözcüsü içki hadisesinin faillerinin cezalandırılacaklarını açıklayıp, en azından kurumsal olarak partiye bu olaydan zarar gelmesinin önünü kesmişti. Ya da kesmek istemişti diyelim!

 

Hoş muvaffak olduklarını da söyleyemeyiz. Zira başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere kabine üyelerinin en az yarısı CHP’yi kınamış, ağır eleştirilerde bulunmuşlardı. Hatta bazı bakanlar, bu densiz olayın müsebbiplerinin cezalandırılacağını açıklamışlardı.

 

CHP’ye yıllar yılı yapışmış olan - haklı haksız – “içki içenlerin partisi” algısının üzerine “cuk” oturan bu gelişmeyi rakip partinin kullanmaması mümkün değildi. Ülkede adalet sisteminin çamura saplandığını gündeme taşımak isteyen Anamuhalefet, arzu ettiğinin hilafına bambaşka bir zeminde kendini izah ederken buldu. Bir nevi iktidar sözcülerine, tam da onların istedikleri, “bir kaç bira şişe “si marifetiyle sunulmuş oldu.

 

Bu talihsizliğin sadece CHP hanesine yazıldığının sanılması da başlı başına yanlış!

“adalet” sözcüğü nerden duyulursa duyulsun kulak kesilmeye hazır milyonlarla ifade edilen “ihtiyaç sahibi” orta yerde duruyorken, bu Ülke’de hiçbir akıl sahibi “3-4 biracı”yı konuşmak istemez.

 

Binlerce kişi KHK ile kamudan atılıp özelde de çalışmasına izin verilmeyip itilip kakılırken, suçsuzluğunu ifade edeceği bir hukuk mercii bulamazken, bir iktidar milletvekilinin kızının ayını doldurmadan tekrar görevine iade edilmesinin açtığı yarayı konuşmak istemez mi sanıyorsunuz bu ülkenin normal insanları ?

 

Ya da Bylockçu olduğu söylenen bir kulüp başkanı, bilmem kimin nesi diye tutuksuz yargılanırken, on binlerce insanın Bylockdan içeride olmasının konuşulması daha önemli değil mi 3-5 alemcinin bira içmesinden?

 

İşte bunlar hep hukuk, hep adalet mevzuu... Bunlar yerine, arpa suyunu konuşmamızı istediler, asıl olanı perdelediler. O sebeple, sadece CHP için değil bütün ülkemiz adına talihsizlik oldu.

 

Bekir Bozdağ’ın “mezarlık”ından çıktık nerelere geldik! Neyse konuyu komik bir gerçek hikaye ile bağlayalım.

 

Anadolu’da bir kasabada rakı içmeyi seven orta yaş üstü bir gurup arkadaşın toplandıkları  kaya dibi varmış. Kenarında küçük bir pınarın da şırıldadığı bu mutena yer, mezarlığın hemen yanındaymış. Kasabanın güngörmüş yaşlı kadını, kocasının akşamları evde sıkılmasını anlar “yine sancılanıyorsun! Haydi git şu sancı daşına, sen de rahatla biz de rahatlayalım” diye yol verirmiş eşine. İşte o rakı içen amcaların toplaştığı mezarlık yanındaki kayanın adı “ Sancı Daşı” kalmış.

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye
Yazarın diğer yazıları