20 Ağustos 2019 Salı •

Babamın hikayelerinden: Musa Aleyhisselam’ın iki komşusu

20.01.2019
Osman KAYAER

Musa Aleyhisselam’ın odunculuk ile geçinen iki komşusu varmış. Biri sırtında, diğeri de sahip olduğu eşekle odun taşırmış. Her ikisi de ormandan topladığı odunları şehre götürüp satar, böylece ailelerinin geçinlerirlermiş.

Gel zaman, git zaman komşular ihtiyarlamışlar. Sırtıyla odun taşıyan, zorlanır olmuş. Lakin, elinden başka bir iş gelmediği için odun taşımaya devam ediyormuş.

Oduncu, bir gün Musa Aleyhisselam’ın yoluna çıkmış ve ondan şöyle bir ricada bulunmuş:

- Ey Musa, Tur’a (Musa’nın münacaatta bulunduğu dağ) çıkınca Rabbine söyle de bana bir eşek versin. Bilirsin ben odunculuk yaparak geçimimi sağlıyorum. Lakin artık ihtiyarladım. Sırtımda odun taşımakta zorlanıyorum. Eğer Allah bana bir eşek verirse onunla kimseye muhtaç olmadan rızkımı kolayca kazanır, geçinir giderim, demiş.

Musa Aleyhisselam, Tur’a çıkınca Allah’a münacaatında ona da yer vermiş. Komşusu için Allah’tan bir eşek talep etmiş. Allah, Musa Aleyhisselam’a şöyle vahy etmiş:

- Komşun, diğer komşuna ikinci bir eşek vermemiz için bize dua etsin, biz de ona bir eşek verelim.

Musa Aleyhisselam, bu basit şartın komşusu tarafından kolayca yerine getirileceğini düşündüğünden istediğinin kabul edildiğine sevinerek Tur’dan ayrılmış. Şehre geldiğinde Tur’dan gelecek haberi heyecanla bekleyen adam, Musa Aleyhisselam’ın önüne çıkarak:

- Ey Musa! Allah bana bir eşek verecekmi? Diye sormuş

Musa Aleyhisselam, gayet emin bir ses tonu ile:

- Evet, Allah sana bir eşek verecek. Lakin küçük bir şartı var, demiş.

Adam:

-Nedir o küçük şart? diye sormuş.

Musa Aleyhisselam yine gayet sakin bir ses tonu ile:

- Komşunun eşeğinin iki tane olması için Allah’a dua edeceksin, demiş.

Adamın tavrı birden değişmiş, yüzü sinirden kıpkırmızı olmuş, eli ayağı titremeye başlamış ve:

- İstemiyorum ben onun eşeğini! Yine eskisi gibi sırtımda odun taşır, geçinir giderim. Komşunun eşeğinin iki tane olması için dua edecekmişim?! Yahu kardeşim, ben onun bir eşeğini çekemiyorum. İki tane olursa çatlar ölürüm, diye söylenerek Musa Aleyhisselam’ın yanından uzaklaşmış.

Babam: “Oğlum bu hikayede bir çok ders var, ama ben ise sadece ikisini söyleyeceğim gerisini de siz düşünün?” dedikten sonra şunları söylemişti:

Bir, her zaman söylediğim gibi rızık, Allah’tandır. Lakin emek olmadan rızık kendiliğinden gelmez. Gençlik baki değildir. Ömrü olan ihtiyarlar. Güçten düşer, eli ayağı tutmaz olur. O yüzden kazandıklarınızdan geleceğiniz için tasarruf edin, elinize geçen tüm parayı harcamayın.

İki, başkalarının mallına göz dikmek ve haset etmek kötü bir huydur. İnsanı içten içe çökertir. Siz, siz olun kimsenin malını mülkünü kıskanmayın. Bilakis onların mal mülk sahibi olması için dua edin. Komşularınızın ve arkadaşlarınızın sizden daha varlıklı olmasını isteyin. Gün gelir, size de faydası olur. Hiç olmazsa ödünç alırsınız. En azından size muhtaç olmayacakları için gözleri üzerinizde olmaz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Adil büyükçolak

21.01.2019

Yüreğine sağlık abi
Dürümiye / Lezzete Davetiye