Uğur Mumcu’yu Ben mi Öldürdüm?

15.03.2018

İstanbul Emniyeti, 6 Mayıs 2000'de Uğur Mumcu'nun katillerinin "bu kez kesinlikle" yakalandığını kamuoyuna duyurdu. Çünkü 24 Ocak 1993'te bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu'nun katilleri, yedi yıl içinde birkaç defa daha "kesinlikle yakalanmıştı..."

 

Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin üzerinden 21 yıl geçti. Bugüne kadar 629 kişi sorgulandı, gözaltına alındı, tutuklandı. Ancak cinayet aydınlatılamadı.

 

Kesinlikle suçu işlediği iddiasıyla yakalanıp 5.5 yıl hapis yatan Abdülhamit Çelik de bu isimlerden biri.

 

 

Yıllar sonra olayla ilgili kitap yazan Abdülhamit Çelik, “Gördüğüm işkenceler yüzünden ‘Uğur Mumcu’yu ben öldürdüm’ demek zorunda kaldım” dedi.

 

O puslu günlerde yetkililer özellikle İran’ı işaret ediyordu. Birçok kişi gözaltına alındı. Her gün yeni bir “Uğur Mumcu katili” yakalanıyordu.

 

Umut operasyonunda yakalanan 3 itirafçının “Bombayı İranlılar koydu. Biz yardım ettik. Abdülhamit Çelik de tercümanlık yaptı” demesi üzerine Çelik gözaltına alındı. Örgüt üyeliğinden 5.5 yıl hapis yattı.

 

Çelik, suikasttan 21 yıl sonra, yaşadıklarını, hakkındaki suçlamaları, sorgudaki işkenceleri “Uğur Mumcu’yu Ben mi Öldürdüm?” adlı kitabında anlattı.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye