Tehlike'nin Farkındamıyız ?

25.05.2017

Ülkemiz kitap üretme ve okuma sıralamasında gelişmiş ülkeler içerisinde çok gerilerde yer almaktadır.

 

78 milyonluk Türkiye'de 2016 yılında kişi başına düşen kitap adeti 8.4’tür.

 

Uluslararası Yayıncılar Birliği verilerine göre, yayın sektörleri arasında Türkiye 11. Sırada yer almaktadır. TÜİK verilerine göre basılı kitap sayısında her geçen gün artış kaydedilirken okuma noktasında aynı artışı göremiyoruz. Ülkemizde, elektronik kitap dâhil olmak üzere 2008 yılında toplamda 32 bin kitap basılmışken 2014 yılında bu sayı 50 bini aşmıştır. Fakat okuma oranlarında bir yükselme sağlanmamıştır.

 

TÜİK verilerine göre insanımız kitap okumaya sadece 1 dakika ayırırken Televizyon izlemeye ortalama 6 saat, internete bağlanmaya 3 saat ayırıyor. İhtiyaç listesinde kitap okumak 235. sırada ancak kendine yer bulabilmektedir. 

 

En fazla kitap okuyan ülkelerin sıralamasında Fransa ve İngiltere yüzde 21, Japonya yüzde 14, ABD'de bu oran yüzde 12, İspanya'da ise, yüzde 9 iken Türkiye'de ise bu oran binde birdir.  Okuma alışkanlığında, dünyada 86. sıradayız. Kitap okuyanların yüzde 65'i aşk, yüzde 24'ü siyasi, yüzde 13'ü düşünce, yüzde 7'si kişisel gelişim kitapları okuyor. 

 

Ülkemizde okuma oranlarının bu kadar düşük olmasından dolayı da insanımızın kitaplarla tanıştırılması noktasındaki programlar ayrıca önem kazanmaktadır. Her ilde çeşitli organizasyonlarla kitaplar okuyucuların ayağına kadar götürülmektedir. Ancak her olumlu işin bir de olumsuz tarafı bulunabilmektedir.

 

Son dönemde gençler arasında hızla yayılan Wattpad diye bir okuryazarlık blogu var. Burada amatör yazarlar kendi yazdıkları hikâyelerini ücretsiz olarak okuyucu ile paylaşabilmekte ve diğer paylaşılan hikâyeleri okuyabilmekte. Konu sınırlaması yok, denetim yok. Herkes her istediğini yazıp paylaşıma açabilmekte. Burada yazılan hikâyeler binlerce kişi tarafından okunabilmekte. İlgi gören bu hikâyeler daha sonra kitaplaştırılmaktadır. Ki bugüne kadar yüzlercesi basılmış ve satışa sunulmuştur. Öyle ki wattpad kitaplığı diye bir kitaplık oluşmuştur. 

 

Sitenin okur ve yazar kitlesinin niteliği net değildir. Ağırlıklı olarak ilk ve ortaöğretimden okuyan gençler tarafından kullanılan site Türkçe dilinde de hizmet vermeye başladığından bu yana gençler arasında popülaritesini gün geçtikçe artırmaktadır.

 

Binlerce hikâyeye ücretsiz ve çok rahat bir şekilde ulaşmanın imkânını sunan Wattpad; Korku, Kurt adam, Bilim Kurgu, Kısa Hikâye, Fantastik, Macera, Genel Kurgu, Mizah, Genç Kurgu, Paranormal, Genç kız Edebiyatı, Rastgele, Gizem, Gerilim, Romantizm, Hayran Kurgu, Spiritüel, Klasikler, Tarihi Kurgu, Vampir, Kurgu Olmayan, Şiir gibi başlıklar altında hikâyelerin oluşturulmasını sağlamaktadır. 

 

Buraya kadar her şey normal.

 

Aslında çok da övünülecek bir durum gibi görülebilir.

 

Çünkü okur yazarlık oranını artırmakta. Çoğu kimse çocuklarımızı okuma ve yazmaya teşvik ediyor diye destekleye de bilir. Gençlerimiz kendi hikâyelerini kaleme almaktadırlar.

 

Ancak yayınlanan hikâyeleri okuduğunuzda durumun hiç de göründüğü gibi olmadığını görürsünüz.

 

Yayınlanan hikâyelere kısaca göz attığımızda aslında bu hikâyelerde edebi, sanatsal, estetik ve etik hiçbir hedefin olmadığı, değerlerin yok sayıldığı, aşırı sex ve erotizmin işlendiği, ahlakdışı her şeyin normalleştirildiği, şiddetin teşvik edildiği, haz merkezli, sinkaflı sokak dilinin hâkim olduğu görülmektedir. Hastalıklı bazı tiplerin ruh hallerini ve fantezilerini hiçbir sınırlamaya tabi tutmadan hedonist duygularını tatmin etmek amacıyla fantastik hayatlar kurgulanmaktadır. Daha çok ergen yaştaki kız ve erkeklere hitap eden bu hikâyeler bir üretimden ziyade gençlerin duygu dünyasını tüketmeye yönelik eserlerdir. Onları gerçek dünyadan alarak kendi cinsel duygularının esiri haline getirmeye çalışmaktadırlar. Gençler reel dünyadan koparılarak kurgu dünyasına mahkum edilmektedir. 

 

Bu kitaplar öğrenciler tarafından o kadar yaygın bir şekilde okunmaktadır ki öğrenciler bu kitapların satın alınması pahalı olduğu için 1 TL karşılığında okunması için kiraya veriliyor, yine öğrencilerin okullarda sürekli bir şekilde bu kitapların içeriğinden konuştuklarını veliler ve öğretmenler tarafından ifade edilmektedir.

 

Durum bu kadar tehlikeli ve müdahale edilmesi noktasında aciliyet arz ediyor.

 

Peki bunun kitap fuarı ile alakası nedir diye düşünebilirsiniz.

 

Evet wattpad’in kitap fuarı ile çok yakından ilişkili olduğu bir yan var. Wattpad’de yayımlanan ve gençlerin ayartılmasına sebep olan hikayeler daha sonra kitaplaştırılmakta ve satış için piyasaya sürülmektedir. Bu kitapların içeriği bilinmediği için çocuklar tarafından da veliler tarafından da çokça satın alınmaktadır. Kitap fuarlarında en fazla ilgi gören kitap stantları maalesef bu yayınlar. Bazı stantlar sadece bu kitapları satmaktadır. Bu stantlar neredeyse sadece çocuk ve gençler tarafından ziyaret edilen ve alışveriş yapılan stantlardır 

 

Ancak bu konuda hiçbir önlem alınmış değil. Anlaşılan gençler haricinde pek kimse bu kitapların içeriğinden de haberdar değil. Eğitimli kesim bile bu kitapların içeriğinden haberdar değilse ailelerin bu kitapların içeriğinden haberdar olması mümkün değil gibi. Bu eserler toplumun gelişimine değil yıkımına hizmet etmektedir. Adalete, özgürlüğe, sevgiye, erdeme, sanata ve estetiğe değil bencilliğe, sınırsızlığa, seks köleliğine, cinsel sapkınlıklara, hedonizme, psikopatlığa, şiddete ve daha nice olumsuzluklara sürüklemektedir. 

 

Evet,  okumak çok güzel bir şey, ancak okumak kadar ne okuduğumuzda çok önemli, çocuk ve gençlerimizin karşı karşıya olduğu bu tehlike karşısında dikkatli olmak, onların ne okuduğundan haberdar olmak zorundayız.

 

Aksi halde sonuç hepimiz için hüsran olabilir.

 

Analiz: Osman Karacan/BİLSAM 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye