TARIM VE HAYVANCILIĞIN ÖNEMİ - TAHSİN GÜLEN

24.08.2017

Türkiye’de tarım ve hayvancılık politikaları eskiye nazaran daha iyi fakat yeterli değil.Hala tam olarak tohum konusunda yeterli değiliz.Bir kimse toprağını ekiyorsa,hayvancılık yapıyorsa çok kıymetli ve kutsal bir iş yapıyor demektir.

 

Yeşil alanların ekilebilir alanların azaldığı betonlaşmamanın arttığı günümüzde azda olsa ekim dikim yapmak yeşil alanlar oluşturmak, yine hayvancılık yapmak asfalt yollardan ve banket yapmaktan çok değerli ve kıymetli olsa gerek.

 

Toplum olarak sağlımıza çok korkunç paralar harcamaktayız. Sağlıklı bir toplum aynı zamanda ekonomisi güçlü bir toplum anlamına gelir. Desteklemediğimiz  tarım ve hayvancılık sağlıksız bir toplum olarak bize geri dönüyor. Market raflarındaki hazır gıdalara hazır yoğurtlar,sütler, içecekler cipsler ve  fast footlara  mahkum ediyoruz toplumu.


 

Bazı nüfusu 10.000 kişinin altında olan ilçeler var. Her ne kadar ilçe olsalar da köy gibi yaşanılır buralarda. Çamlıdere de bu örneğe uyan küçük ve şirin bir ilçemiz. 1990 yılında ilk gittiğimde mandıradan şehir merkezine giden birisine nereye gidiyorsun diye sorduğumda köye gidiyorum derdi. O yıllarda Çamlıdere merkez nüfusu 10.000 kişi köylerle beraber toplam nüfus 19.000 civarında idi. Günümüze geldiğimizde Çamlıdere’nin nüfusu köyler dahil 6483 e düşmüş yani 13000 kişi Çamlıdere’den göçmüş anlamına geliyor. Bugün bankalar,adliye,elektrik kurumu, ptt  gibi kurumlar Kızılcahamam’a taşınıyorsa bunda nüfusun düşmesinin önemi çok büyük.1990 yılında Çamlıdere’de yüzlerce büyükbaş hayvan vardı.Bazı aileler geçimlerini hayvancılıkla sağlıyorlardı.Çamlıdere de şehir merkezinde yerel yönetim tarafından hayvancılığın yasaklandığını duydum,çok üzüldüm.
 

Yaylaya tatile gelen bir Ankara’lıyı düşünün belki doğal köy yumurtası yada süt, yoğurt, tereyağı, et almak istese hayvancılık kaldırıldığı için Kızılcahamam’a git al diyeceksin.Çamlıdere’deki yaylada yazlığı olanlara Kızılcahamam’a git al dersen nüfus düşer ve bankaya adliyeye ptt ye de Kızılcahamam’a git dersin.

 

Çok eskiden dinlediğim bir bant tiyatrosu vardı “MUHTAR EMMİ REİS OLDU” ….

 

Yaşanan olaylar bana o tiyatro kasetini anlatıyor.Çamlıdere gerçekten güzel bir memleket.Halkıyla esnafıyla neden bir Kızılcahamam gibi olmasın .Bu yılda kurbanlıklarınızı Kızılcahamam ve Gerede den pahalıya alacaksınız maalesef.Yeni tarım bakanımızın büyük projeleri var.Halkın gücü çok önemli.Çamlıdere tarım ve hayvancılıkta birkaç kişinin tekeline bırakılmamalı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Buket demirci

16.04.2018

Bunlarla hiç alakası yok
salih çicekci

12.03.2018

Duyarli olusuna teşekkur ederim
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye