Suud Rejiminden Yemen'de ağır yıkım! Saldırılar bininci gününde..

21.12.2017

ABD ve İngiltere'nin desteklediği Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) önderliğindeki uluslararası koalisyonun Yemen'de başlattığı hava saldırıları bugün 1000. gününü doldurdu.BÜYÜK ABLUKA YAŞANIYOR
 


Suudi Arabistan'ın, daha geri planda duran Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Yemen'deki Husi güçlerine karşı yürüttüğü savaşta, ülkenin hava, kara ve deniz abluka altına alınması krizi daha derinleştiriyor.EN ÇOK SİVİLLER VURULUYOR

 

Suudi Arabistan ve BAE'nin yanı sıra Mısır, Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Bahreyn'den oluşan ve kısa bir süre öncesine kadar Katar'ın da içinde yer aldığı koalisyon Yemen'deki hava saldırında sıklıkla sivil alanlar, altyapı tesisleri, pazar yerlerini vuruyor.

 

TARİHTEKİ EN KÖTÜ KOLERA SALGINI

 

Hava saldırılarının ardından ortaya çıkan kolera salgını Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporlarına göre Yemen'de 940 bin vakaya ulaştı ve 2200'den fazla insanın ölümüne yol açtı.

 

YPV, koalisyonun hava saldırılarının sürekli şekilde altyapı tesisleri ve sağlık, su, gıda ile ilgili tesis ya da alanları hedef aldığını belirtiyor.

 

Ülkede uzun süredir devam eden saldırılar nedeniyle yaklaşık 3 milyon kişi yerinden olurken, kötü insani koşullar, özellik

 

le temiz su kaynaklarına ulaşımın koalisyon bombardımanı nedeniyle oldukça güç hale gelmesi kolera salgınının yayılmasına neden oldu. İngiliz sivil toplum kuruluşu Oxfam'ın tarihteki en yaygın kolera salgını olduğunu belirttiği hastalık Yemen'in 22 vilayetinin 21'inde yayılmış durumda. Salgın, adacıklardan oluşan Sokotra'da henüz görülmedi.

 

27 milyon olan ülke nüfusunun 22 milyonu yardıma muhtaç durumda. 400 bin çocuk ciddi akut beslenme bozukluğu nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya. Ülkede 16 milyon kişi temiz su kaynaklarına veya sağlık hizmetlerine erişemiyor. 8 milyon 400 bin Yemenli açlıkla boğuşuyor.

 

SUUD'A, YEMEN İŞGALİNDEN BU YANA SİLAH SATIŞI ARTTIABD ve İngiltere'nin Yemen'de uluslararası kuralları ihlal eden Suudi Arabistan'a silah satışlarına devam etmesi uzun bir süredir eleştirilerin hedefinde. Uluslararası toplumun ambargo çağrılarına karşın, veriler silah satışının arttığını gösteriyor.

 

10.000'E YAKIN  KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ


Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de çatışmaların başladığı Mart 2015'ten 15 Ağustos 2017'ye kadar geçen sürede 8300 kişiden fazla insanın hayatını kaybettiğini, yaklaşık 48000 kişinin ise yaralandığını bildirdi. Sağlık kuruluşlarından elde edilen resmi sayının daha üzerinde olabileceği ifade ediliyor.

 

Uluslararası Ticaret Departmanı'nın verilerine göre İngiltere, Yemen'e saldırıların başladığı 2015 yılından Kasım 2017'ye kadar Suudi Arabistan'a 4.6 milyar sterlinlik silah sattı. Bomba ve füze lisansları için yapılan satış yüzde 457 artarak 1.9 milyar sterline, savaş uçakları lisansı satışı ise yüzde 70 artarak 2.7 milyar sterline ulaştı.

 

Mevcut bilgilere göre Aralık 2017 itibariyle Suudi Arabistan'a en çok silah satan ilk üç Avrupa Birliği ülkesi sırasıyla İngiltere, Fransa ve Almanya oldu. İngiltere silah satışının yüzde 48'ini Riyad'a yapıyor.

 

ABD ise son olarak Ekim 2017'de Suudi Arabistan'a 15 milyar dolar değerinde THAAD füze savunma sistemi satılmasına onay verdi. Bunun yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump'ın Riyad ziyareti sırasında 110 milyar dolarlık askeri yatırım mutabakatına varıldığı bildirilmişti.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye