Selahaddin Eş : ‘Bir kavme olan kininiz, sizi adâletsizliğe sevk etmesin!’

06.01.2018

Yazar Selahaddin Eş;  İranda yaşanan eylemlerle ilgili olarak : o eylemleri sevinçle karşılayanlara  “ Bir kavme olan kininiz, sizi adâletsizliğe sevk etmesin!’ diyerek uyarıda bulundu ve 
o sıkıntıları sevinçle karşılamanın ve bir rejimin yöneticilerinin hatalarını ‘Ohh olsun!’ dercesine bütün bir İran halkına mal edip, sonra da, onlara başka bir yanlışlıkla karşılık vermeye kalkışmanın bir mantığı var mıdır? Hele de, âniden patlak verişiyle İran rejimini gafil avlayan bu gösterilerin başını kimin çektiği bile belli değilken” diye yazdı.

 

İran İslam Cumhuriyetinin Yıldönümüne de değinen Selahaddin Eş Şöyle yazdı: “Önce şu hususu hatırlayalım: Dün milyonlarca müslümanın hançeresinden yükselen ‘Allah’u Ekber!’ nidâsından başka silah kullanılmadığı büyük ‘qıyâm’ sonucu, Şah Pehlevî’nin İran’dan kaçtığı 5 Ocak 1979 tarihinin 39. Yıldönümü idi.”

 

***

 

İran’da son günlerde patlak veren büyük sosyal çalkantılar üzerine bu sütunda ‘İran nasıl bir yol kavşağında?’ başlığıyla 1 Ocak günü yayınlanan yazı üzerine pek çok mesaj ulaştı. Bazıları, konuyu anlamaya yönelik idi; çoğunda ise eleştiriyi hakaret seviyesine indiren ifadeler..

 

O yazıda, İran rejimi sorumlularının hele de dış siyasette yaptığı ve dünya Müslümanlarını kendisinden uzaklaştıran büyük yanlışlarından dolayı kendilerini hesaba çekmeye davet eden eleştiriler de vardı, halbuki..

***

Böyleyken, karşılaşılan o sıkıntıları sevinçle karşılamanın ve bir rejimin yöneticilerinin hatalarını ‘Ohh olsun!’ dercesine bütün bir İran halkına mal edip, sonra da, onlara başka bir yanlışlıkla karşılık vermeye kalkışmanın bir mantığı var mıdır? Hele de, âniden patlak verişiyle İran rejimini gafil avlayan bu gösterilerin başını kimin çektiği bile belli değilken..

 

Sahneye ‘kurtarıcı’ olarak Amerika, Rusya, İsrail gibi güçlerin çıkıp, Suûdî ile onun manyetik çekim alanındaki diğer arap rejimlerinin de büyük umutlara kapılması ve USA emperyalizminin çılgın şefi Trump’ın göstericileri, ‘Uygun zamanda yanınızda olacağız..’ diye umutlandırması, bir şeyler anlatmıyor mu?

***

 

Umulur ki, İran rejimi de, kendisini hesaba çeker ve özellikle yeni nesillerini kazanabilmek için, sadece resmî eğitimin yeterli olamayacağını anlar. Bu arada, bazı çevrelerin, bu gibi hadiselere katılan herkesi ‘Allah’a isyan’ etmiş gibi nitelemelerinin yersizliği de anlaşılır, inşaallah..

 

NOT:

1-      İran’daki son gelişmeler üzerine, bugün öğleden sonra 14.00’de ‘İslamî Araştırmalar Vakfı’ (İSAV)’ın Fatih’te, Dülgerzâde Camii’nin arkasındaki merkezinde; ve, 17.00’den itibaren de yine Fatih’te İnkılab Yayınevi’nde sohbet edeceğiz; inşaallah..

 

 

2-      ‘Uyuşturucu’ satıcılarına hınç beslemeyi anlamak zor değil.. Çünkü, çünkü bu ibtilâ, sadece bugünkü değil, gelecek nesillerin genetik yapısını da bozmakta.. Ama bir İçişleri Bakanı, emrindeki polis gücüne, nasıl, ‘Uyuşturucu madde satıcılarını yakaladığınızda, ayaklarını kırmazsanız vazifenizi yerine getirmemiş olursunuz’ diyebilir? Bunun, o mücadeledeki kararlılığı göstermekle bir ilgisi olamaz. ‘Uyuşturucu satıcı zanlısı’yakalandığında, ona ceza vermek sadece yargının yetkisindedir. ‘Uyuşturucu sattıkları’belirlenenler yakalandıktan sonra polisler onların ayaklarını niçin kırsın? Ayrıca, ‘uyuşturucu sattığı’ zannıyla yakaladıklarının ayaklarını kırdıktan sonra, öyle bir şey olmadığı ortaya çıkarsa, n’olacak?

 

İçişleri Bakanı polisleri galeyana getirip, ‘Suçu benim üzerime atın..’ demekle, kimse, o kanunsuz emri yerine getirmenin sorumluluğundan kurtulamaz. Polisler, bu sözlere kanıp da sakın, zanlılara veya şüphelilere, bedenî- fizikî- lafzî veya psikolojik işkence ve zararlar vermeye kalkışmasınlar.

Onlara verilecek kanunî ceza yetersiz ise yeni kanunî düzenlemeler yapılır- yapılmalıdır.

 

(Star Gazetesi)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye