"Atatürk İlah Değildir"e Tutuklama .. İnsan Hakları Örgütlerinden Kınama!

11.11.2018

Edirne'deki 10 Kasım törenlerinde ise, tören alanının yanından geçen Emine Şahin, "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" diyen Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Emine Şahin, polis tarafından "Atatürk'e hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Emine Şahin, pişman olmadığını Atatürk'ü bu şekilde anmanın dinine aykırı olduğunu savunarak tören alanına da bilerek geldiğini söyledi.

Geceyi gözaltında geçiren Şahin, işlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edildi.

Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan Emine Şahin, "Atatürk hatırasına alenen hakaret" suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MAZLUMDER: HUKUKSUZLUĞU KINIYORUZ

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Yaptığı açıklamada ; Edirne'deki 10 kasım töreninde Emine Şahin isimli üniversite öğrencisinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve hakaret içermediğini, Emine Şahin'in bu sözleri yüzünden gözaltına alınıp tutuklanmasının Hukuksuz olduğunun altını çizerek; "bu hukuksuzluğu kınıyoruz" dediler

Mazlumder, Pazartesi günü  Avukatlarınının olaya Edirne'de müdahil olacaklarını  ve bu hukuksuzluğa itiraz edeceklerini belirtrerek "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakan, adil yargılanma hakkını keyfi olarak ihlal eden bu durum karşısında sessiz kalınmamalıdır. Şahin, biran önce serbest bırakılmalıdır." dedi

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye