Müslümanlara ait 40 köy yakıldı

18.12.2017

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) verdiği bilgilere göre, ekimden bu yana Arakan'da Müslümanlara ait 40 köy ateşe verildi. Böylece bölgede 25 Ağustos'tan beri kundaklandığı tespit edilen köy sayısı 354'e çıktı.

 

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve fanatik Budistlerin, ekimden bu yana Müslümanlara ait 40 köyü yaktığı belirlendi.

 

40 günlük bebeğini kaybeden Arakanlı annenin feryadı


Çocuk, genç, yaşlı yüz binlerce Arakanlı engebeli yolları, dağlık alanları ve nehirleri geçerek hayata tutunmaya çalışıyor. Katliamdan kaçmak için teknelerle kaçmaya çalışan bir annenin 40 günlük bebeği hayatını kaybetti. Baba, genç, çocuk herkes ailesinin yükünü omuzlayarak Bangladeş'e sığınmaya çalışıyor. BEĞENDİM26 tepki

 

HRW'nin Asya Direktörü Brad Adams, Myanmar ve Bangladeş hükümetlerinin Arakanlı Müslümanların evlerine dönmesi için anlaşma imzaladığı 23 Kasım'dan bu yana Arakanlı Müslümanlara ait onlarca binanın ateşe verildiğine dikkati çekerek "Bu durum, Arakanlı Müslümanların güvenli bir şekilde geri döneceğine dair taahhütlerin sadece kandırmaca olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

 

Söz konusu uydu görüntülerinin, Myanmar hükümetinin, Arakanlı Müslümanlara ait köylerin artık yakılmadığı açıklamalarını yalanladığını belirten Adams şöyle konuştu:

 

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanların güvenli bir şekilde topraklarına döneceğine dair verdiği sözler ciddiye alınmamalı.

 

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti.

 

600 bin kişi yurdundan oldu


Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan 600 binden fazla sivil dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçti.


Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu sayı 350 binin altına geriledi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye