MİSAFİR ÖĞRENCİLER MÜSLÜMANLARA BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI

22.02.2020

Farklı ülkelerden Türkiye'ye eğitim almak için gelen misafir öğrencilerden oluşan Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği çatısı altında kurulan Uluslararası Kudüs Gençlik Meclisi (UKGEM), Müslümanların savaşmalarının yasaklandığı Recep ayı öncesinde tüm Müslümanlara barış çağrısı yaptı.

Dernek tarafından Ankara Hacı Bayram Veli Camisinde öğle namazının ardından 4'üncüsü düzenlenen "Haram Aylarda Barışa Doğru Bir Adım" çağrısı, "Ümmete Barış Kudüs'e Özgürlük" bildirisiyle yapıldı.

UKGEM adına bildiriyi okuyan Kırgızistanlı öğrenci Nazir Mamadamenov, Allah'ın Haram ayları Kuran'da açıkladığına, bu aylarda Müslümanların savaşmasının ve kan dökmesinin yasaklandığına dikkati çekti.

Müslümanların, yaşadıkları sorunların en önemli sebebinin birlik olamayışı olduğunun altını çizen Mamadamenov,” Kendi ırkı, cemaati ve grubunun Menfaati söz konusu olduğunda  Hamza kesilenler, ümmet söz konusu olduğunda kimliklerini maalesef unutabilmekteler" dedi.

Mamadamenov "Siyonist ve emperyalist ittifak Kudüs’ten Müslümanları çıkarmanın planlarını yaparken, Müslümanların gafletten uyanıp tek kurtuluş yolu olan Kudüs konusunda birleşmesi, tek vücut olması gerekmektedir." diye konuştu.

Kudüs'ün, sadece Filistin'de yaşayanların değil bütün Müslümanların meselesi olduğunu kaydeden Mamadamenov, " İslam âleminin içinde bulunduğu gafletten uyanmasının yolu Kudüs ile başlar, Kudüs’ten geçer ve Kudüs’te biter. Bu sebepledir ki, bütün Müslümanlar, Müslümanların devletlerinin liderleri, önderleri, Kudüs’ü en önemli gündemleri yapmalı ve aralarındaki kavgaya bir son vererek sorumlusu oldukları Müslüman halkları İslam çatısı altında toplamalıdır." ifadelerini kullandı.

Mamadamenov, şöyle devam etti:

"Hicri 1 Recep 1441, miladi 25 Şubat 2020 olan bu haram/hürmetli ayın başlangıcında, 'Ümmete Barış Kudüs’e Özgürlük' düsturu ile özelde Türkiye, genelde tüm Dünya Müslümanlarına, yeryüzünü selam yurdu haline getirmeye gayret etmenin hepimizin zaruri mesaisi olduğunu hatırlatıyoruz. Kan, gözyaşı ve zulüm altında inlemekte olan Ümmet-i Muhammed’in barış içinde yeniden kardeş olması ve Beytü’l-Makdis’in özgürlüğü için, kavli ve fiili dualarımızla, birlikte hareket edelim."

Haber : Fuat TAŞCI - Ankara

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Eyyup Özkan

22.02.2020

Güzel bizden diye tarif edenler ümmetin katliyam yapılmasına balkon seyrir denir rabnim bu tür düşüncelerden kurtulmamız gerek co güze kendine gelince Hamza tarifine sozümü yok orada soylenecek kelime cıkmıyor ümmet bilincinde olanlardan rabbim razı olsun küfür tek millet ümmet de birleşmek gerek rabbim kan göz yaşi durması duamız