Mazlumder Ankara Şube'de Yeni Dönem

17.02.2019

MAZLUMDER Ankara Şubesi 10. Dönem olağan genel kurulu pazar günü Araştırma Kültür Vakfı konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Sunumunu Yönetim Kurulu Üyesi Nevfel Boz'un yaptığı genel kurulda, Divan Kuruluna  Av. Osman Yurt, Osman Kayaer, Eyüp Medet ve İdris Aksoy’un seçilmesinin ardından Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü bir açılış konuşması yaptı.

Abdurahman Ünlü,  15 temmuz gecesi ülkemizin talihsiz bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını, bu girişimin ülke içinde, yargıdan siyasete birçok kurumun kimyasını esaslı bir şekilde etkilediğini, olağan dönemden olağanüstü bir döneme girildiğini ancak,  içinde bulunduğumuz dönemde acil tehlikenin atlatıldığının altını çizerek,  bu dönemde olup bitenlere şimdi, daha sağduyulu ve soğukkanlı bir şekilde tekrardan bakmamızın gerekliliğine inandıklarını, öncelikle darbe yapanlarla ve söz konusu örgütün işlemiş olduğu diğer suçlarla  mücadelenin,  hukuk çerçevesinde sonuna kadar devam ettirilmesi gerektiğini,  söz konusu örgütle mücadelede bu kadar geniş kitlelerin hedef seçilmesinin ne kadar isabetli olduğu  üzerinde tekrar düşünülmesi gerektiğini ifade etti .

Ünlü, bu süreçte oluşturulan hukuk üstü prensiplerden vazgeçilerek normal hukuk kurallarına dönülmesinin gerekliliğini vurguladı.

Abdurrahman Ünlü; bağımsızlığı muhafaza için önemli hususun, insan hakları mücadelesinin politik bir araç haline getirilmemesi gerektiğini belirtti. İktidar yandaşlığı veya karşıtlığı gibi kısır bir alanda yaşanan ihlalleri konuşmanın, işin esastan koparılması anlamına geleceğini belirten Ünlü, “ Bu manada Mazlumder olarak yaşanan hak ihlaline odaklanıp ihlali ortadan kaldırmaya dönük bir gayret göstermenin daha doğru olacağına inanıyoruz. Aksi bir tutum sözümüzün gücünü düşürüp, bizi politik arenanın bir figürü haline dönüştürecektir ki bu kabul edeceğimiz bir durum değildir” dedi.

Abdurrahman Ünlü , ifade özgürlüğüne de değinerek şu şekilde konuştu:  

Toplumların gelişmesi, haksızlıkların ortaya çıkarılması ve insanların haklarını arayabilmesi için İfade Özgürlüğü, olmazsa olmazlardandır. Maalesef son zamanlarda özgürlüklerin karşısına, güvenlikçi yaklaşımların oturtulduğunu müşahede ediyoruz. Güvenlik ve özgürlük birbirini engelleyen hususlar değil aksine tamamlayan hususlardır. Yani güvenliğin olmadığı yerde özgürlük, özgürlüğün olmadığı yerde güvenlik olmaz. Bu gün başta  Ankara olmak üzere birçok şehrimizde kamuya açık alanlarda gösteri ve basın açıklaması yapmak güvenlik gerekçesi ile adeta izne tabi hale getirilmiştir. Bu yaklaşım sivil alanın baskılanması anlamına gelir ki bu kabul edilebilir bir durum değildir. OHAL sürecinin bir süreği olan bu tutumdan bir an evvel vazgeçilmelidir. Mazlumder ve benzeri dernek ve vakıflarımızın sorumluluğu her geçen gün daha da artmaktadır. Özellikle İslam dünyasında Afganistan’ın işgali ile başlayan trajik süreç Irak, Libya, Suriye ve Yemen'de işgal ve iç savaşlarla devam etmiştir. Bu işgal ve iç savaşlarda yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiş, yine yüz binlerce insan yerini yurdunu terk ederek mülteci durumuna düşmüş, aileler parçalanmış, binlerce çocuk kaybolmuş ve yetim kalmış, bu ülkelerdeki insanların birbirlerine olan güvenleri ve bir arada yaşama iradeleri derinden sarsılmıştır. Demokrasi ve insan haklarının savunucusu olduklarını iddia eden Avrupa Birliği ve ABD çifte standart uygulamada hiç bir çekince göstermeden destekledikleri, Mısırdaki meşru hükümete karşı yapılan kanlı askeri darbe ve doğurduğu mağduriyetler hala hafızalarımızdadır. Hakeza yaklaşık yüzyıldır devam eden Filistin yaramız kanamaya devam etmektedir.”

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan ise , Dünyadaki ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerine değinerek, ABD’nin Venezuela , Çin’in Doğu Türkistan'da, Mısır’ın İhvan Mensuplarına yönelik idamlarına ve yaptığı zulümlere dikkat çekti. 

Ramazan Beyhan şu şekilde konuştu:

“Adalet duygusu vicdanları harekete geçirir zihniyetleri değiştirir aç ve açıkta kalanları ümitlendirir.

Hangi gerekçe ile olursa olsun adaletten vazgeçmek şahitliği bozar, düşmanını dahi kendisinden adalet alacaklısı gören, nefsinin, ana babasının, yakınlarının  ve iktidar veya muhalefet lehine şahitliği bozmak, takva ile iman ile bağdaşmaz.

En küçük bir haksızlığa dahi tepki gösterecek birinin siyasi veya ideolojik kaygılarla adaleti göz ardı etmesi düşünülemez. Böyle bir toplum insanlara model olamaz”

 “Kim olursa olsun zalime karşı mazlumdan yana olan tavrımız devam edecek” diyen Beyhan, Mazlumder Ankara Şubenin genel merkezin yükünü hafiflettiğini, güçlü bir şube olduğunu ifade ederek, Ankara şube yönetimine ve üyelerine teşekkür etti.

Daha sonra Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, insan hakları mücadelesinde verdiği mücadele ve yaptığı hizmetlerden dolayı Mazlumder’den gurur duyduklarını ifade ederek, sivil alanda yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı. Süleyman Arslan, Mazlumder Ankara şube yönetimine teşekkür etti.

Ayrıca, genel kurula Ankarada faaliyet gösteren çok sayıda STK Temsilcisi de katılarak desteklerini ilettiler.

Mazlumder Kurucu Genel Başkan Yardımcısı ve yazarımız  Süleyman Arslantaş ise; Mazlumder’e her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek, siyasi hesapları olan milletvekilliği hesabı olan varsa burayı derhal terk etsin dedi. Arslantaş, Mazlumderin yeni dönemde çok başarılı işlere imza attığını da vurgulayarak, yeni yönetime başarılar diledi.

Mazlumder Ankara şube başkan yardımcısı  Prof. Dr. Ramazan Yelken ise, insan hakları alanının sivil bir alan olduğunu devletin insan hakları alanında kurum kuramayacağını gerekirse sivil alanın önünü açabileceğini ifade etti. Yelken, Bu alanda kurulan Mazlumder ve İHD'nin iyi bir örnek olduğunu belirtti.

Daha sonra Mazlumder’e zor zamanlarda ve maddi ve manevi destekleri ve katkılarından dolayı değişik isimlere plaketler verildi.

Süleyman Arslantaş’a , Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü

Metin Mahitapoğlu’na,  Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Ünal

Mehmet Altın’a, Yönetim Kurulu Üyesi  Mehmet Yavuz Ay

Harun Özçelik’e,  Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dalaz

Köklü Değişim Medya Adına Yılmaz Çelik'e ise; Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan Karaman plaket verdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Veli Aydoğan’ın faaliyet ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Demir’in mali bilançoyu okumasından sonra, denetleme Kurulu Başkanı Serpil Kayaer ; insan hakları mücadelesinin zor olduğunu ve bu alanda mücadele veren kardeşlerimize her zaman destek çıkılması gerektiğini vurgulayarak,” azimli ve fedakar faaliyetlerinden dolayı Mazlumder Ankara şube yönetimine teşekkür ederiz” dedi

Daha sonra ise 10.dönem yönetim, denetim ve genel merkez delegelerinin seçimi yapıldı.

Dilek ve temenniler bölümünde ise Hertaraf Haber Yayın Kurulu Başkanı Mehmet Yavuz Ay ve Yazarımız Talip Özçelik söz alarak öneri ve eleştirilerini sundular.

Yeni dönem için seçilen liste ise şu şekilde:

 YÖNETİM KURULU ASİL  YÖNETİM KURULU YEDEK
    
1Abdurrahman ÜNLÜ1Saim KERMAN
2Mehmet Yavuz AY2Hayrettin YILDIRIM
3Mehmet ALTIN3Metin MAHİTAPOĞLU
4Ayten DURMUŞ4Gülbeyaz SOYALP
5İsmail ÜNAL5Ekrem ÇORAKLIK
6Ali DALAZ6Kerim SÜREL
7Ayhan DEMİR7Harun AYKAÇ
    
    
    
 DENETİM KURULU DENETİM KURULU YEDEK
    
1Aziz Oğuzhan KARAMAN1Hilal ALTIN
2Veli AYDOĞAN2Hasan EKİNCİ
3Nevfel BOZ3Ali ESTELİK
    
    
 GENEL KURUL DELEGELERİ  
    
1Süleyman ARSLANTAŞ23Ramazan TEKEŞ
2Mehmet COŞKUN24Edip ÜZEN
3Osman YURT25Zeynep Şen SAYIMLAR
4Ramazan YELKEN26Özden Zehra SÖNMEZ
5Ali AYDIN27Mikail KURUOĞLU
6Metin MAHİTAPOĞLU28Tekin BAŞER
7Nurullah D. SARIHAN29Hayrettin KIZILKAYA
8Harun ÖZÇELİK30Bahadır İSLAM
9Hanefi SİNAN31Soner KARTAL
10İdris AKSOY32Ömer KÖSE
11Aziz Oğuzhan KARAMAN33Münir DURAK
12Nevfel BOZ34Muhammet ALAN
13Veli AYDOĞAN35Mualla Refia IŞIKTEKİNER
14Saim KERMAN36Bilal GÜNEŞ
15Ekrem ÇORAKLIK37Basri GÜRBÜZ
16Altan ÖZKANLI38Tayyar TERCAN
17Eyüp MEDET39Sinan TENŞİ
18Talip ÖZÇELİK40Murat EKİNCİ
19Serpil KAYAER41Ömer EKŞİ
20Harun AYKAÇ42Serkan CODAL
21Hayrettin YILDIRIM43Üstün BOL
22Ramazan ACAR44Hasan ALDEMİR

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Sadettin Bayram

18.02.2019

Hayırlı olsun inşallah.
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye