Mazlumder Ankara Şube’de Seçim Heyecanı!

25.03.2017

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Ankara Şube üyeleri 9. dönem yönetim kurulunu seçmek için pazar günü Araştırma Kültür Eğitim Vakfı’nın Hacı Bayram’daki konferans salonunda buluşuyor.

 

Yaklaşık 1000 üyesi Bulunan Ankara Şube’nin Yönetimi 9 Asıl Üye, 9 Yedek Üye ile Denetim Kurulu 3 Asıl ve 3 yedek üyeden oluşuyor…

 

Ankara Şube Genel kuruluna mevcut Başkan Abdurrahman ÜNLÜ ile şuan şube yönetim kurulu Üyesi olan Emre BERBER delegelerin karşısına listeleri ile çıkıyor…

 

Mazlumder genel merkezinin daha önce Ankara’da olması ve yaptığı faaliyetlerin genel merkezin gölgesinde kalması nedeniyle varlığından söz ettiremeyen Mazlumder Ankara şube, genel merkezin İstanbul’a taşınmasından sonra büyük öneme sahip..

 

Ankara şube başkan adaylarının seçimle ilgili hertaraf.com’a yaptıkları açıklamalar şöyle:

 

Abdurrahman ÜNLÜ:

“Mazlumder, Önemli bir süreçten geçiyor. Ümidim o ki; bu süreçten MAZLUMDER güçlenerek çıkacaktır. Adil Şahitlik görevini daha bir titizlikle yürütecektir. Ankara Şube’de de olağan genel kurula gidiyoruz. Üyelerimizin Genel kurula katılımı bizim için gurur kaynağıdır.

 

Ankara Şube yönetiminde bir yılı aşkın bir zamandır, Dernek Genel Merkez Yönetiminin söylem ve politikalarından kaynaklı ihtilaflar söz konusu oldu. Yönetimde bizler bir kısım arkadaş olarak olağanüstü genel kurula gidilmesini isterken, bir diğer kısım arkadaş ise genel merkezin iradesinin devam etmesi gerektiğini savundular. Bu tür ihtilaflar olabilir. Geldiğimiz şu aşamada bu iki irade genel kurul üyelerine düşüncelerini anlatacak.

 

Özellikle derneğin insan hakları adı altında, hangi türlü olursa olsun politik mecralara çekilmesinin derneğin adil şahitliğine halel getireceği bir gerçektir. Mazlumder'in bir emanet olduğu bilinci ile bu hususa azami dikkat göstermemiz gerekiyor. Ortaya çıkacak irade hayırlara vesile olur inşallah.

 

Emre BERBER:

MAZLUMDER Ankara Şubesinin yönetiminde yaklaşık bir yıldır bir ihtilaf mevcuttu. Derneğin İstanbul şubesi öncülüğünde başlayan olağanüstü gelen kurul süreci bizim şubemize de taşınmış ve ısrarlı çabalarımıza rağmen bir bölünmeye dönüşmüştü.

 

Bizler Ankara Şubede teamül olarak asil, yedek ve ek yönetim tabir ettiğimiz üye arkadaşlarımızın tamamının katılımıyla çalışmalarımızı yürütmekteydik. Benim de aralarında bulunduğum çok sayıda Ankara Şube asil, yedek ve ek yönetime mensup yönetim kurulu üyesi beş asil yönetim kurulu üyesi tarafından fiilen dışarıda bırakılmış ve şube çalışmalarından dışlanmıştı.

19 Mart Pazar günü Ankara’da yapılan olağanüstü MAZLUMDER genel kurul toplantısında GYK seçimleriyle yetinilmedi ve 16 şubenin kapatılmasına ve bütün üyelerinin silinmesine karar verildi. Bu hukuken şaibeli kararla derneğin gelişiminde büyük katkısı bulunan binlerce isim tek kalem darbesiyle derneğin dışına atıldı.

 

MAZLUMDER’in Ankara Şubesi bu süreçte kapatılmayan nadir faal şubelerden biri oldu. Pazar günü yapacağımız genel kurulda Ankara Şubesi için kararı kendi üyelerinden oluşan genel kurul vermiş olacak.

 

Bizler tamamen tek bir yaklaşımın kontrolüne geçmiş bir MAZLUMDER’de kurum içi muhalefeti ve farklı fikirlerin varlığını temsilen yarışacağız. Genel kurul iradesi listemizi yönetime getirirse MAZLUMDER’in tek seslilikten kurtulması ve farklı görüşlerin dernekte temsilinin sürdürülmesi için mücadele edeceğiz. Başta devleti kontrol eden iktidar partisi olmak üzere bütün siyasi partilerden tamamen uzak bir insan hakları anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Uzun yıllardır MAZLUMDER’de insan hakları alanında çalışmış genç ve dinamik bir listeyle seçim yarışına giriyoruz. Önceki dönemlerden edindiğimiz tecrübeyle; hesapsız, müdanaasız, MAZLUMDER’in kimliğini onurla ileriye taşıyan çalışmalar yapmaya adayız. Kararı genel kurulumuz verecek.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye