22 Eylül 2019 Pazar •

MAZLUMDER ADANA: Halime Gülsu'nun ölümünde, Devlet “YAŞAM HAKKINI” ihlal etmiştir

18.05.2019

İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Adana Şubesi, FETÖ/PDY örgüt üyeliği isnadı ile Şubat 2018 de,Mersin TEM Şube Müdürlüğünce gözaltına alındıktan sonra terör örgütü üyesi olduğu iddiası ile tutuklanan Halime Gülsu’nun 27 Nisan 2018 tarihindeki ölümü nedeniyle bir rapor yayınladı

Raporda Halime Gülsu’ya, ilaçlarının tam ve zamanında verilmediği ve tedavisinin zamanında  yapılmaması sebebiyle devlet’in yaşam hakkını ihlal ettiği vurgulandı.

Yayınlanan Raporun; Halime Gülsu’nun yakınları ; ilgili doktorlar ve cezaevi yönetimi ile görüşülerek yapıldığı ifade edildi.

Mazlumder Adana Şube Başkanı Av.Mehmet Ali ÖNAL, Başkan Yrd. Av. Ali ÇALDIR ve Mazlumder Genel Başkan Yrd. Orhan GÖKTAŞ 'dan oluşan  gözlemci heyetin izlenimlerine göre;

“SLE (Sistemik Lupus Eritematozus) Hastası olan Halime Gülsu’nun uzun süre ilaçlarının zamanında verilmediği ve gözaltında kaldığı, gözaltında kaldığı süre içerisinde ailesi ile görüşemediği, gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği süre zarfında bir kısım ilaçlarının zamanında temin edilmediği, kolluk ve savcılık ifadesinde hastalığından bahsettiği halde tutuklanmış olduğu, gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği sürede SLE hastalığına ilişkin tedavisinin yapılmadığı, hastalığının ilerlediği, ölüm nedeninin “SLE hastalığına bağlı kardiyak arrest sonucu hayatını kaybettiği” tespitinin yapıldığı, Halime Gülsu'nun hastaneye sevkinin cezaevi doktoru tarafından defalarca yapılmasına rağmen, romatoloji servisi bulunmayan Tarsus Devlet Hastanesi tarafından Mersin Şehir Hastanesine sevkinin geç yapıldığı, yatışının yapılmadığı tespit edilmiş ve gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Adana Mazlumder tarafından yayınlanan raporun sonuç kısmında ise; yaşam hakkı, tüm hukuk sistemleri tarafından kabul edilen en temel insan hakkı olduğun belirtilerek,  anayasada; devletin insan hayatının korunması için gerekli tedbir ve önlemleri almakla yükümlü olduğunu, bu çerçevede Halime Gülsu'nun gözaltında ve tutukluluk süresi içerisinde ilaçlarının temin edilmemesinin, soruşturma esnasında hastalığını beyan etmiş olmasına rağmen tutuklanmış olmasının, tedavisinin gereği gibi veya hiç yapılmaması gibi hususların  göz önüne alındığında, Halime Gülsu'nun ölümünde, devletin “Yaşam Hakkı İhlal’i”  işlediğini ifade edildi.

Yorum Ekle
Yorumlar
istanbuloglu

22.05.2019

Bir muslumana sucu bu damgasini vuran ya cahil kazmanin yada hainin tekidir.Rabbimiz ancak muminler kardestir. Buyuruyor.Bu fetocu dediklerinizin herbiri mumindir. Yani kendini musluman zannedenlerin kardesisir. Ha bunlari kardeslige kabul etmeyen eblehler muminlerin safini kirletir. Onu ancak nasuh tevbesi temizler.Buda yaptiklarini terk ile olur. Aksi takdirde boylelerini saflarimizin arasina sokmak; saflarimiza nifakin girmesine gòz yummaktir.
YAZIK

20.05.2019

YAZIK NE OLURSA OLSUN ODA BIR INSAN SANKI FOTOCUYSE BU HAYVAN OLMADIYA. OADAINSAN ZATEN FETOCU OLSA ICERI ALINMAZDI SIMDI GEZER OURDU
Dürümiye / Lezzete Davetiye