Mazlumder: “28 Şubat Yeter Artık

17.01.2018

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) “28 Şubat Yeter Artık” “Bu Şubat Son 28 Şubat Olsun” şeklinde başlattığı kampanya kamsamında Türkiye genelinde basın toplantıları ve Açıklamalar yaparak kamoyu oluşturmaya çalışıyor.

 

Kampanyalar kapsamında 28 Şubat mağdurları MAZLUMDER Ankara Şubesi’nde bir araya geldiler.

 

 

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Abdurrahman ÜNLÜ bir basın açıklaması yaparak Cezaevlerinde Şubat davalarıyla ilgili olarak yatan kişilerin, kendilerini hapse atan; polis hakim ve savcılarla berraber yattıklarını ifade ederek: “Bu mağduriyet son bulsun” dedi.

 

Ünlü , yaptığı açıklamada ; Hemen her çevreden “28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin!” talebinin en yüksek sesle dillendirildiği bu günlerde, 28 Şubatçıların oluşturduğu siyasi ortamda brifing aldıktan sonra binlerce insana ağır cezalar yağdıran DGM’lerin kararlarıyla hapsedilen 28 Şubat mahpusları için yıllar, hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları, yargı mensupları değişse de bir şey değişmediğini gördük.

 

28 Şubatçıların müebbet hapis talebiyle yargılandığı; insanların kendilerine ceza veren hakimlerle aynı cezaevlerinde tutulduğu; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde “BU ZULME SON VERİLSİN!” demekten, “YETER ARTIK!” diye haykırmaktan başka bir yolumuz kalmamıştır.” dedi
 

 

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Abdurrahman ÜNLÜ; MAZLUMDER olarak; “28 Şubat Siyasi Yargı Kararlarının İptal Edilmesini, 28 Şubat tutsaklarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın serbest bırakılmasını, talep ettiklerinielirtti.

 

Bir çok STK’nın da destek verdiği toplantıda AKV Ankara Şube Başkanı Metin Mahitapoğlu, Gazeteci Yazar Tayyar Tercan, Umut Davası Sanıklarından Talip Özçelik, Hizbuttahrir Davasından mahkum olan Süleyman Uğurlu birer konuşma yaptılar.


 

 

Metin Mathitapoğlu :

 

“Bizim kuşak darbeler ile büyüdü. Darbelerin bir daha yaşanmaması için bilinçlenmeli ve daha çok çalışmalıyız “dedi

 

 

Talip Özçelik:

 

“Ben gözaltına alındığımda İstanbulda misafirlikte idim. Sabah namazı evi basan polisin elinde bir liste vardı. Anlaşılan o ki gözaltı listesinde benim ismim yoktu. Gözaltı için gelen polis telsizle amirine “listede olmayan bir isim var (...) Onu ne yapalım, O’nu da gözaltına alalım mı? dedi ve gözaltına alındım ; 12,5 yıl ceza yedim. Adli Tıp kurumunun   "ağır işkence görmüştür" raporuna rağmen  bir arkadaşımız ağırlaştırılmış müeppet hapis cezası aldı. Diğer arkadaşlarımızın işkence görmüştür raporlarına rağmen mahkum edilmişlerdir. Bizi mahkum eden kişiler şuan fetö’den cezaevinde” dedi

 

 

Tayyar Tercan:

 

10 yıl cezaevinde kaldım. 22 yıldır Şuan içeride yatan arkadaşlarımız var. .. Onları içeri atan kişilerle şuan aynı yerdeler ( ... ) Siyasi irade bu sorunu çözmeli ve bu mağduriyete son vermeli... Adil bir şekilde yargılanmalarını sağlamalıdır. Bu sorunun çözümü için, Meclis önünde ve cezaevleri önünde gerekirse kampanyalar başlatabiliriz”dedi

 

 

Süleyman Uğurlu:

 

“Hizbuttahrir davasından enson 30 ay içeride kaldım. Beni içeri atanlarla aynı yerde kaldım.. kumpasın ortasında kaldık... Hizbuttahrir davasından ilk hüküm giyen kişi Ercüment Özkan 5 yıl ... Bugün ceza yiyen bizler 15 yıl ceza yedik... Bunun adına ileri Demokrasi deniliyor..

 

28 Şubat döneminin ; Hakimleri, Savcıları , Emniyet Amirleri Görevli pekçok Polisleri şuan Fetö'den cezaevindeler....
 

Silah yok, Şiddet yok fakat bizi silahlı terör örgütü olarak kamuoyuna lanse edip, bizleri cezalandırdılar. (...) Adil bir şekilde yeniden yargılanmak istiyoruz.. Af istemiyoruz...” dedi.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye