MAZLUMDER : 28 ŞUBAT MAHPUSLARI KURBAN BAYRAMINI AİLELERİYLE GEÇİRSİN!

28.06.2018

İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (Mazlumder) 28 Şubat mahkumlarının adil bir şekilde yargılanması ile ilgili talebeni yineledi.

İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen Mazlumder ekibi ve mağdur aileleri Hükümetin taleplerine cevap vermelerini isteyerek Kurban bayramı öncesi mağdurların serbest bırakılmasını ve Bayramı aileleri ile birlikte geçirmeleri gerektiğinin altını çizdiler.


Mağdurlar adına Mustazaflar Cemiyeti yesi Cemal Çınar, Köklü Değişim Dergisi adına Mahmut Kar konuşma yaptılar. Konuşmacılar; 28 Şubat birifing li yargı sonucu içeride olan mahkumların sorunlarına Hükümetin ve Adalet bakanlığının acil bir şekilde çözüm bulmalarını ve mahkumların sorunlarını çzmelerini istediler.

Mazlumder adına Açıklamayı Mazlumder İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Cezaevi Komisyonu üyesi Av. Ömer Faruk Karataş yaptı.

Karataş: “Türkiye siyasi tarihi açısından yeni bir döneme girdiğimiz bu günlerde, eski dönemin en önemli sorun alanlarından birisi olan ve etkisi birçok açıdan halen devam eden yargı sorunu ile yargı sorunundan kaynaklanan mağduriyetleri yani yargı zulmünü dile getirmek olmazsa olmaz bir sorumluluğumuzdur”diyerek, kişilere karşı işlenen adli suçların af bağlamında tekrar gündeme getirildiği bu günlerde, 28 Şubat’ın brifingli yargısının ve bu yargının tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının hukuksuz kararları ile devlete karşı suç işlediği iddiası ile 20 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan 28 Şubat Mahpuslarını gündem etmemiz gerektiğini vurguladı..

Av. Ömer Faruk Karataş, Üzerinden geçen 21 yıla rağmen 28 Şubat’ın çaldığı hayatların hesabının sorulmadığını, 20 yılı aşan sürelerle cezaevlerinde tutulan 600’e yakın mahpus ve bu mahpusların aileleri için darbenin devam ettiğini ve bunu unutturmamız gerekir diyerek şöyle devam etti:

“Beraat etmesi gerekirken bir torba dosyaya dahil edilen; en ağır yorumda bile “adli nitelikli süreli hapis” cezası alması gerekirken “siyasi nitelikli müebbet hapis” cezası verilen; oynanmış dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız ve işkenceli sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük talebiyle bir kez daha buradayız.

Cumhurbaşkanı’nın defalarca dillendirdiği, TBMM’de de defalarca gündeme gelen bu hukuksuzluğun yeni dönemde ertelenmeden ilk iş olarak çözülmesini ve 28 Şubat mahpsularının Kurban Bayramını aileleriyle birlikte geçirmelerini bekliyoruz.

Kendilerini tutuklayanlar tutuklu hale geldiği halde af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan bu insanların ve bu insanların ailelerinin hak taleplerine kulak vermek ve gereğini yerine getirmek, açıktır ki başta Yargı, iktidar ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir.


MAZLUMDER olarak,

Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa atarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz.

28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz.

28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye