KHK'lı doktorların özel sektörde çalışmasını engelleyen 5. madde kabul edildi

08.11.2018

KHK’ler ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin SGK ile anlaşmalı özel sektörde çalışmasını engelleyen yasa teklifinin 5. maddesi dün (7 Kasım) yeniden görüşüldü.

“Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ndeki bu madde, muhalefetin itirazlarına rağmen Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan oylanmadan bir önceki gece (6 Kasım) geçmişti.

Muhalefetin itirazı sonucu maddenin oylanma şekli, Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesi ile komisyonda yeniden görüşülmesi şeklinde gündeme getirildi.

AK Parti sunduğu önergede, söz konusu maddede kısmi bir değişikliğe giderek “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayanlara yönelik sınırlamanın kaldırılması ve dolayısıyla bunların tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesine imkan verilmektedir” ifadesini kullandı.

Düzenleme bu durumdaki hekimlere 600 gün bekleme süresi getiriyor.

5’inci madde AK Parti'li ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

GEGERLİOĞLU:" ÜMİTSİZ VAKALAR"

Maddenin kabul edilmesi üzerine KHK ile ihraç edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Eliniz kana bulaştı” "Cumhur ittifakı vekillerinin oylarıyla Madde 5 kabul edildi. Taşlaşmış kalplere 4 gün ve 40 saattir laf anlatmaya çalıştık ama oylarıyla ispatladılar ki ümitsiz vakalar" diye tepki gösterdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye