22 Ağustos 2019 Perşembe •

İsrail şimdi de Lübnan'ı hedef aldı.

08.02.2019

Lübnan Meclis Başkanı Nabih Berri, İsrail'in bir enerji şirketine iki ülke arasındaki tartışmalı kara sularına yakın noktada petrol ve doğal gaz araması için lisans verdiğini belirterek bu durumun Lübnan'ın hakkını ihlal anlamına geldiğini söyledi.

KARA SU SINIRLARINA GÖZ DİKTİ

İki ülke, Lübnan'ın Akdeniz'deki üç enerji parseli boyunca uzanan 860 kilometrekarelik bir alanda sınır anlaşmazlığı yaşıyor.

"Bu tehlikeli bir durum." diyen Emel Partisi üyesi siyasetçi, "İsrail, Lübnan'ın güneydeki deniz sınırlarına bitişik bir bölgeye lisans verdi ve bu alanı sömürüyor." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Nebih Berri, "İsrail'in bu adımı Lübnan'ın egemenliğini ihlal ediyor ve petrol zenginliklerimizi ve sularımızı hedef alıyor. Ancak sessiz kalmayacağız." diye konuştu.

Bu hafta Lübnan'ı ziyaret edecek olan İtalya Başbakanı ile görüşmesi sırasında konuyu gündeme getireceğini belirten Nebih Berri, diğer dış devletleri de devreye sokacaklarını kaydetti.

İSRAİL ENERJİ BAKANLIĞI CEVAP VERMEDİ

Emel Partisi Milletvekili Ali Bazzi de, Lübnan tarafındaki şirketlerin tartışmalı sınırlardan uzak durmasına karşın İsrail'in kendi tarafındaki şirketlere "ihlal" için baskı yaptığını öne sürdü.

Lübnan, 2009'dan itibaren çok büyük gaz alanlarının keşfedildiği Doğu Akdeniz'deki Levant Havzası'nda Kıbrıs, Mısır, İsrail ve Suriye ile birlikte yer alıyor.

.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Dürümiye / Lezzete Davetiye