İnsan Medeniyet Hareketi:Kollektif Mücadele Veremezsek Başarıya Ulaşamayız.

07.10.2018

İnsan ve Medeniyet Hareketi Ankara şubesi sezonun eğitim faliyetlerine ‘Besmele’ çekerek başladı.

Ankara Melike Hatun Camii konferans salonunda gerçekleştirilen programa çeşitli STK temsilcileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Alper Tuna’nın sunumu ve Kur’an tilaveti  ile başlayan programın açılış konuşmasını İMH Ankara yönetim kurulu başkanı Hacı Aydemir yaptı.

Amaçlarının “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ilahi emrini hayatımızın merkezine koymak olduğunu belirten Hacı Aydemir ; Muharrem ayını idrak ettiğimizi ve  Peygamberimiz’in torunu Hz. Hüseyin’in bu ayda ve Aşure gününde şehid edilmesi nedeniyle bu elim olayla da hatırlanır olduğunu  ve Peygamberimiz’in, “dünyada çiçeklerim”, “cennet gençlerinin efendileri” diye  nitelendirdiği Hz. Hüseyin’in ve masum 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehit edildiği acı günlere karşılık geldiğini ifade etti.

      Aydemir amaçlarının    Yüce Allah Kuran’ ı Keriminde buyurduğu  “ Sizden hayra çağıran , iyiliği emreden , kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluışa erenler  işte bunlardır.“ ayeti istikametinde olduğunu yine olaylara “Sizlerden her kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin. Eğer buna gücü yetmezse diliyle, bunu da yapamazsa kalbiyle onu reddetsin. Bu sonuncusu ise imanın en zayıf derecesidir.”düsturunca hareket ettikelrini belirtti.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Ankara merkez yerimizde yürütecekleri  faaliyetlere her işin başı olan “BİSMİLLAH” ile başlamak istediklerini ve bu nedenle bu programı gerçekleştirdiklerini ifade eden Hacı Aydemir, Hz.  Peygamber’in “Besmele ile başlanmayan her iş bereketsiz ve güdüktür” şiarı ınca bu programı yaptıklarını sözlerine ekledi.

    Hacı Aydemir,  İMH Ankara olarak hayatın her alanını kuşatacak şekilde faaliyetlerini çeşitlendirmeyi hedeflediklerini , toplumun İslami açıdan değişimine  katkıda sağlamaya çalıştıklarının altını çizdi..

Aydemir İMH Ankara merkezinde  yapılacakları programlar içinse;“Tefsir dersleri , kırık meal tekniği ile Kuran Arapçası dersleri ,Riyazüs salihinden hadis okumaları  ve Arapça dersleri “Ankara’nın sivil toplum temsilcilerinin ülkemizin seçkin ilim adamı ,aydın , siyaset , burokrasi  ve iş adamının bir araya geldiği “Aklı Selim” sohbetinin ilki  ekim ayında gerçekleştirilecektir”. dedi

Aydemir: şöyle devam etti: “Dönem boyunca İslam Düşüncesinin Temelleri , Tarih , Toplum ve Medeniyet  üzerine yapılacak” İlim ve Düşünce seminerlerimiz” bir birinden değerli sahasında yetkin hocalarımız tarafından ekim ayı itibariyle başlayacaktır.Farklı kesim ve ihtiyaçlara göre oluşturulan” Kitaptan Hayata Okuma ve Düşünce Atölyesi” gibi felsefe , sosyoloji , tarih ve edebiyat konusunda seçilen kitaplar okunup , müzakereler yapılmaktadır. Değişik yaş gurupları ile gerçekleştirilen” Sanattan Hayata –Sinema Okumaları” programları  ile   kardeşlerimizin medyanın olumsuz yönlendirmelerine karşı bilinçlendirme ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

 

“Öncü Şahsiyetler”  programı adıyla ilim ,fikir ve aksiyon    alanında  ümmete örnek olmuş yakın tarihimizin öne çıkan şahsiyetlerini anlama , anlatma ve  hayata aktarmaya yönelik paneller düzenlenmektedir. Yine merkezimizde Genç Hareket birimimiz tarafından “Genç Hareketsiz Olmaz , Senden Dinleyelim , , İngilizce Kitap Okumaları  , Kitap Tahlili , İleri  Okumalar ve Ayet ve Hadislerle Şahsiyet İnşası” gibi birbiriden nitelikli programlar yapılmaktadır. Merkezimizde dönem boyunca hanımlara yönelik” Kuran sohbetleri” yapılacak  ve haftanın iki günü” Hanımlar Akademisi”  başlığı altında nitelikli bir program icra edilecektir.”

Hacı Aydemir Hareketlerinin  en önemli misyonlarından birisinin: ‘Toplumu Takva Eksenli Olarak Değiştirmek’ söyleminin hayata geçirilmesi  için toplumsal ,siyasi , ekonomik ve kültürel her alanda takva eksenli bir İslami bakış açısına sahip olmaya çalıştıklarını belirtti.

Aydemir:İnsan ve Medeniyet Hareketi Ankara’nın  , ‘ Bir toplum kendini değiştirmedikçe Allah da onları değiştirmez’ ilahi düsturunu  toplumsal değişimde  kendine esas  edinerek , kendini ve toplumu değişime tabi tutma gayreti içinde olacağını belirtti.

Hacı Aydemir konuşmasını: “Müslümanların maslahatını bütün aidiyetlerimizin üzerinde tutarak ümmet  olma yolunda bütün samimiyetimizle çalışmalıyız.Vahdetin sağlanması  ve ümmet olma düşüncesi ,bizim için hayali bir hedef değildir. Tevhit inancımızın  bir gereğidir” diyerek sonlandırdı.

Hacı Aydemir’den sonra , İMH YİK Başkanı Mehmet GÜNEY bir konuşma gerçekleştirdi.

Mehmet GÜNEY’in Konuşmasının satırbaşları ise şöyle:

 

- Bizim işlerimiz Besmele ile başlar, Besmelesiz iş tutmayız

- İşlerimiz  / iş tutuşumuz Besmele ile başlar, Hamdele ile bereketlenir,  Salvele ile kemale erer.

- Öndersiz hiçbir hareket başarıya ulaşamaz. Bizim Önderimiz Hz. Peygamber (SAV)’ selam olsun..

- Peygamberimizin konumunu boşa çıkartmaya çalışanlar boşa çıkmışlardır.

- Sünneti sidik yarıştırması ile Peygamberi itibarsızlaştırmaya çalışanların toplumda karşılığı yoktur.

- Dine; onun emir ve yasaklarına uyarsak başarıya ulaşacağız.

- Kendi davamız için koşuşturmak ve mücadele etmekten başka yol yok!

- Davası olmayan boştur. Bu dava İslam davasıdır. Dava sahibi mücadele içerisindedir. Ve bu mücadele yalnız verilebilecek bir mücadele değildir.  Birlikte kolektif ve bir yapının paydaşı olmak gerekir.

- Kollektif mücadele veremezsek başarıya ulaşamayız.

- Zihnimizi disipline etmeliyiz. Zihnimiz kadar en az bendimizi de disiplinize etmeliyiz. Aksi takdirde başarıya ulaşamayız.

- Bu davayı birilerine havale edersek başarıya ulaşamayız. Bu davayı tek başına siyasilere , akademisyenlere, Yazarlara havale edersek başarıya ulaşamayız. Mücadeleye omuz vermeli ve mücadeleden kaçmamalıyız ve istikametten ayrılmamalıyız.

- İtidalli olmalıyız. İtidal; suyun doğal mecrasında akmasının adıdır. İtidal hakkın kendisidir.

- İtidalden ve istikametten asla vazgeçmemeliyiz.

- Darbelerin başında kirli bir akım ve akıl var bir de piyonları var. Konu mankenleri var.

- Gençler aşırılıktan uzak ümmetin ak yüzleri sizler olun.

- Bu yolun yolcuları sizler olun.

- Bizlerin üst kimliği İslam ve bundan şeref duyarız.

- İstikametimizi şaşırmadan; Siyasi savrulmalar karşısında ahdimizi ve azmimizi koruyabilmeliyiz. Dik durup savrulmamalıyız.

- Bizler istikamet üzere olanlarla ve de alnı secdeye gidenlerle iş tutmaya hazırız.

- Yerli değerleri reddedip de yerli olan ne varsa onlara karşı çıkanlara işimiz olmaz.

- Eğitim ve irşad faaliyetlerimizde gençlere önem verelim ve öncelikli çalışma konumuz gençler olmalı. Gençler bu ülkenin gelecekteki yöneticileridir.

- Kadınlarımız bizler için çok değerli ve önemlidir.

- Kadınlar bizim baş tacımızdır.

- Kadınlar bizim için bir Ana’dır. Ana’yı ayaklar altına alamayız.

- Kadın egemen değil insanlığın egemen olduğu bir dünya istiyoruz.

- Hanım kardeşlerimiz beslendikleri kaynaklara dikkat etmeliler.

- Ailede bir tartışma olduğunda eşini 7-8 ay evden uzaklaştırıp daha sonra eve dönüş yapılan o evde artık huzur kalmaz.

- Siyasete hiçbir emek vermeyip de,  sabah akşam siyasete akıl vermek bizim işimiz değildir.

- Türkiye sadece Türkiye’den ibaret bir yer değildir.  Osmanlının bakiyesi bir Türkiye var.

- Bu toprakları 2018 standartlarına / formatına uygun olarak güncelleyip bakış açımızı değiştirmemiz lazım.

- Bu topraklarda ayakta kalacağız , ayakta kalmanın mücadelesini vereceğiz. Eğer bu mücadeleyi verir ve başarılı olursak Filistin’in ve Ortadoğu’nun hakkını hukukunu savunabiliriz ve Filistin böyle ayakta kalabilecektir.

- Eğer mevcut siyasal yapı ayakta durur; devlet  -millet dayanışması olursa bu topraklarda bir güç çıkacaktır.

- Eskisi gibi hiç kimse istediği gibi at koşturamayacaktır.  Tıpki 15 Temmuz’da olduğu gibi…

- Eğer bu birliktelik devam ederse başarıya ulaşılır.

- Kazanımlarımızı koruyalım ve nezaketi elden bırakmayalım. Eleştirilerimizi usulünce ve nezaketlice iktidara sunalım.

- Ekonomi üzerinden emperyal bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bu saldırıyı da bizler yeneceğiz.

- En fazla aç kalırız… Unutmayalım; bu millet açlığı (oruç) ibadet olarak telakki ediyor.

- İktidarın yanlışlarına karşı ona teklifler oluşturma ve koluna girme vaktidir.

- Siyasilerin yanlışlarını elbette eleştireceğiz Fakat biz bize yapacağız; eleştiriyi ölçülü ve usturuplu yapacağız

- İsmet Özel’in dediği gibi “Toparlanın gitmiyoruz”. Bir yere gitmeyeceğiz, başaracağız.

- Tarih boyunca imtihanı kazananlara ‘kahraman’ diyorlar.

- İmtihanı kazananların yanında olalım.

- Küsmeyeceğiz, yılmayacağız, umudumuzu yitirmeyeceğiz.

- Kibirlenmeyeceğiz.

- Asla ve Asla güç zehirlenmesine kapılmayacağız”

Yaz döneminde Genç Hareket bünyesinde yapılan yaz kursları, kamplar, ıslahat önderleri projesi ve Genç hareketsiz olmaz programlarının hediye takdimi yapıldıktan sonra Grup VERA BAND konserine geçildi 


 Yılların eskitemediği ezgiler ve marşlar eşliğinde program sona erdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye