Hollanda Göçmenleri Geri Gönderecek!

03.04.2018

Hollanda’nın kara yolu ile ülkeye giriş yapan göçmenleri geri göndermeye hazırlandığı bildirildi. Hava ve deniz yolu ile gelen göçmenler tarafından yapılan iltica başvurularının ise değerlendirmeye alınacağı kaydedildi.

 

Hollanda, sadece hava ve deniz yoluyla doğrudan ülkeye giriş yapan göçmenlerin başvurularını işleme almaya, diğerlerini ise geldikleri ülkelere geri göndermeye hazırlanıyor.

 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Volkskrant gazetesine konuşan İltica ve Göç İşleri Bakanı Mark Harbers, göçmenleri gönderecekleri komşu ülkeler Belçika ve Almanya’dan da aynı şekilde davranmalarını isteyeceklerini söyledi.

 

Harbers, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bu uygulamayı hayata geçirmesinin, göçmenleri Avrupa’ya gitmekten vazgeçireceğini düşünüyor.

 

Planla “Avrupa ülkeleri arasındaki mülteci dağılımının dengelenmesi” de amaçlanıyor.

 

Doğu Avrupa ülkelerinin mülteci kabulü konusunda işbirliğine karşı çıkması, AB içinde sıkıntıya yol açmıştı.

 

Bakan Harbers ise planları sayesinde Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerinin de mülteci alabileceklerini söylüyor.

 

Plan Avrupa Komisyonu’na Sunuldu

 

Hollanda hükümeti, planını diğer Avrupa ülkeleri ile AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun göç ve vatandaşlıktan sorumlu komiseri Dimitris Avramopulos’a da sundu.

 

Güney Avrupa ülkelerinin bu ay Brüksel’de ele alınacak plana güçlü bir şekilde direnmeleri bekleniyor.

 

Çünkü planın, teknelerle en fazla mültecinin geldiği AB ülkeleri Yunanistan ve İtalya üzerindeki baskıyı arttıracağı düşünülüyor.

 

Türkiye ile AB arasında imzalanan mültecilerin geri kabulüyle ilgili anlaşmanın mimarı olan Hollanda, bu modeli uzun vadede diğer ülkelerle de hayata geçirmeyi amaçlıyor.

 

AB yönetiminin de desteklediği model, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkelerindeki mültecilerin bulundukları bölgedeki kamplarda barındırılmasını amaçlıyor.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye