Hanefi Sinan: ’Önce Ahlak, Yeniden Ahlak'

24.01.2018

Hanefi Sinan...

 

Yüreği Arakan’da.. Kalbi Kudüs’te…Zihni  Dünya Genelindeki  Yetim Çocuklarda… Bakiyesi Ankara’da!

 

O da Mavi Marmara Yolucusu… Bir Aktivist… Saha Elamanı… Sendika Başkanı… Güzel bir Mü’min…

 

Örneğin ; Herkes Ramazan Aylarında Çoluk çocuğu ile Oruç açarken O, Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelmiş çoğu Afrikalı öğrencilerle orucunu açar ve onların iaşesini karşılar/ karşılattırır……

 

Hanefi Bey , Tek başına bir vakıf, Bir Dernek..

 

Yüreği Kor gibi yanıp tutuşan, Mütevazi bir yaşamın sahibi…İdealist ve Bütünleştirici… Uluslarası Öğrenci Derneği Asma Köprü’nün Başkanı 1968 yılında Trabzon çaykara doğmuş.

 

Ümmetçi bir kimliğe sahip…

 

Kendisi ile Asma Köprü’yü konuştuk…

Biz sorduk o söyledi: 

 

Asma köprü Nedir Amacı Nelerdir?

 

2011 yılında tamamı uluslararası öğrencilere hizmet etmek için gönüllülük esasıyla kurulmuştur.

 

Neden Asma Köprü?

 

            Evrensel kardeşlik değerlerini referans alarak “Ahlak, Sevgi ve Maneviyat Köprüsü”  sloganıyla yola çıkan Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği ; farklı coğrafyalardan üniversite eğitimi almak için ülkemizi tercih eden misafir öğrencilere yönelik, gönüllü çalışmalar yapmak üzere kurulmuş uluslararası bir öğrenci derneğidir.

 

            Misafir öğrencilerimizin Asma Köprü çatısı altında evrensel kardeşlik bilincine sahip, temel dinî bilgiler açısından donanımlı, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunun ve ihtiyaçlarının farkında, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vâkıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer “gönüllü medeniyet elçisi” olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir.

 

Kurumsal kimliğimiz Üç saç ayağını üzerine kurulmuştur. Bunlar Ahlak, Sevgi ve Maneviyat (ASMA) bu üç ayak Müslümanların bireysel ve toplumsal olarak yeniden inşası için gerekli olan unsurlardır.

 

Ahlak üretmeyen din hayatiyetini sürdüremez düsturundan dolayı ahlakı önceledik ve bundan dolayı ahlak teması kurumsal kimliğimizi başını çekmektedir.

 

Sevgi : Peygamber efendimiz SAV buyuruyor ki '' bir birinizi sevmedikçe gerçek iman etmiş olmazsınız, gerçek iman etmeden cennete gidemezsiniz'' bu da Müslümanların arasından ki kin ve düşmanlığı ortadan kaldırıp, kalbimizi Müslümanlara açmış olmamızı gerektiriyor.  Sevgiyi bu konuda inşa edecek bir kurumsal bir yapı olsun istedik.Müslümanların kalplerinin birbirine ısındırılması için kurumsal kimliğimizin ikinci ayağının sevgi üzerine inşa etmeye gayret sarf ettik.

 

Maneviyat : Dinin, hayatın içerisinde ki bütün yönleriyle inşasını sağlayacak bir süreci uluslararası öğrenciler ile birlikte oluşturma hedefleyen bir alandı.

 

Asma köprüler. fiziksel olarak bakıldığında da, dünyada en uzun mesafeleri geçen köprüler.İstanbul'umuz da 3 tane, Çanakkale de yapımı devam eden köprü modelleri, ASMA KÖPRÜ dür. Bu köprülerin halatlar ve ayakları çok dayanıklı malzemelerden yapılmalı. Tıpkı bunun gibi, aramızda kuracağımız köprüler, Ahlak, sevgi ve maneviyat eksenli bir oluşumun parçası haline dönüşürse büyük rüzgarlara, büyük depremlere, büyük sarsıntılara, doğal afetlere ve etkilere karşı güçlü ayakta kalıp, bireylerin ve toplumların daha sağlıklı bağlanmalarına ve yaşanabilir bir dünya kurma yolunda, önemli bir adım atmamıza vesile olacağını düşündüğümüzden, adını ASMA KÖPRÜ Uluslararası Öğrenci Derneği koyduk.

 

Konuya tersinden yaklaşacak olursak, Ahlak, sevgi ve maneviyatın olmadığı bir ortamda çatışmanın, ahlaksızlığı, kin ve nefretin hasıl olacağından, yaşanmaz bir dünyaya sürükleniriz, ALLAH muhafaza buyursun.

 

Faaliyetleri Nelerdir?  Neler yapıyorsunuz?

 

            Dünyada 5.000.000 milyon  uluslararası öğrenci var. Bunların çoğunluğu, Müslüman ve mazlum coğrafyalardan gelmektedir. Eğitimlerini de emperyalist ülkeler de veya onların kurduğu üniversite ve kurumlarda  almaktadırlar. Yaşanabilir bir dünya için bu süreci tersine çevirmemiz gerekiyor. Yani öğrencilerin İslam coğrafyalarında İslami bir şuurla eğitim alabilecekleri ortamlar gerekmektedir.

 

Türkiye yaklaşık 115.000 uluslararası öğrenci bulunmakta bunların ekseriyeti İslam coğrafyasından gelmektedir. Bu Müslüman coğrafyalardan gelen öğrencilerin çoğunluğunun, zihinlerine çatışma ve ayrılık tohumları emperyalist anlayış tarafından ekilmiştir. Bizde bu ayrışmaları ortadan kaldırmak hedefiyle bir takım programlar ve projeler uyguluyoruz.

 

 

            Özellikle Öğrenciler arasında kaynaşmayı ve sevgiyi arttırmak için, ramazan ayından, cuma ve bayram günlerinden ve sair önemli zaman dilimlerinden çokça faydalandık. Bu kapsamda dönemsel olarak geliştirdiğimiz programlar, belli bir bütünlük içerisinde farklı temalar içermektedir.

 

            İlk kurulduğumuz yıllarda:

 

  • İlk temamız ‘’Peygamber Efendimizin yeryüzündeki mührü ‘’ idi. Bu doğrultuda farklı coğrafyalardan gelmiş Müslüman öğrencilerin birbirleri arasından ki farkındalıkları arttırdık. Müslümanların, dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlardan ve Müslüman coğrafyalardan haberdar olmasını hedefledik.
  •  
  • İkinci aşamada ‘’Aranızda SELAMI yayınız ‘’temasıdır. Selamın aramızda diri kalmasını ve kalplerimdeki buğuzu ve ayrışmayı ortadan kaldıracak çalışmalar yaptık.
  •  
  • Üçüncü aşamasında ‘’ tanışalım KARDEŞ olalım ‘’ temasıdır. Müslümanların kaynaşması için bir takım programları, genel bütünlük içersinde işledik.
  • Bir sonraki yılda ‘’ biz KARDEŞİZ biz geleceğiz’’ temasını kullandık. Kardeşlik duygularımızı pekiştirecek, geleceğe dair planlarımızı, hedeflerimizi, umutlarımızı tazeledik.

 

Bu temalar doğrultusundan ümmet bayramlaşmaları, kamp programları, eğitim buluşmaları, ümmet iftar programları, tarihi geziler ve daha bir çoklarımı birlikte gerçekleştirdik.

 

Asma Köprü, bünyesindeki öğrencilere barınma, eğitim ve rehberlik hizmeti vermenin yanında, öğrencilerine maddi ve manevi destek sağlamayı, öğrencilerin karşılaştığı her türlü sıkıntıda onlarla beraber olmayı görev edindik.

 

             2018’de ‘’Önce AHLAK yeniden AHLAK’’  temasıyla yolumuza devam ediyoruz. Yine ahlak vurgusunu güncelleyerek .

 

 

Yurtdışından , özellikle hangi ülkelerden gelmektedir öğrenciler?

 

Türkiye de 115. 000 Uluslararası öğrenci , yaklaşık 200 farklı ülke ve bölgeden gelmiş durumda.  İlk dönemlerde türki cumhuriyetleri ağırlıklı olan durum, bu gün gönül coğrafyamızın tamamına yayılmış durum da elhamdulillah.

 

 

Kaç öğrenci ile ilgilenmektesiniz ?

 

Ankara da 250 öğrenci ile direk  3000 öğrenci ile dolaylı yollardan ilgilenmekteyiz.

 

Bu öğrencilere sadece barınak mı oluyorsunuz ?  Ne yapıyor bu yabancı öğrenciler.. Uyum sorunu varmı Neler yaşıyorsunuz..

 

Öncelikle şunu ifade edeyim, biz öğrencilerimize ''yabancı'' kelimesini hiç kullanmadık. Onlara hep MİSAFİR dedik.  Asma Köprü, bünyesindeki öğrencilere eğitim ve rehberlik hizmeti vermenin yanında, öğrencilere maddi ve manevi destek sağlamayı, öğrencilerin karşılaştığı her türlü sıkıntıda onlarla beraber olmayı görev edinmiş, kısacası onların AİLESİ olmaya çalışıyoruz.

 

Yaşadığınız en güzel Anı ?

 

Sayısını hatırlamayacağım kadar güzel paylaşımlarımız oldu, bir tanesini anlatayım İnşallah    

 

              Nijeryalı Yusuf’un neden Türkiye de okumak istediği ve Türkiye'den nasıl haberdar olduğunun sorusuna cevabı şöyle olmuştu,

 

            Yusuf’un anneannesi,  çocukluğunda Yusuf’u ve çevresinde ki çocukları toplayıp onlara Osmanlı hakkında hikayeler anlatırmış.1600 yıllarda Osmanlı Nijerya’nın kuzeyindeki bir eyaleti himayesi altına almış ve sonrasında emperyalist güçlerin Nijerya’yı istilasında Osmanlı  devletinin emperyalist güçlere geçit vermemesi ile sömürüye engel olmuş.ve daha sonrasında 1800-1900 yıllarda İngilizlerin Osmanlının yokluğu ile oluşan otorite boşluğunda Nijerya’yı tamamen sömürmüşlerdir. Yusuf’un ananesinde bu hikayeyi bir zamanlar burada, Müslümanların hüküm sürdüğü ve bu Müslümanların yüzyıllardır bizi sömüren emperyalist güçleri fiziksel  manevi olarak yenilgiye uğratmış olduklarından bahsetmiş. Bizde bundan dolayı Osmanlıyı ve Türkiye’yi İslamin son hilafetine sahip olduklarından dolayı merak eder ve hayranlıkla takip ederdik o yüzden çocukluk hayalim Türkiye gelip bu coğrafyayı ve insanları tanımaktı.

 

Öğrencilerin Okulu bitti.. ve Memleketlerine Geri Döndüler… Güle güle Gidin mi Diyorsunuz?

 

Kurmuş olduğumuz, Türkiye uluslararası mezunlar derneği ile güçlü bir iletişim ağı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sadece onların Türkiye ile irtibatlaşması için değil, mezun vermiş tüm bölgelerin birbirleri içinde ki iletişimi de sağlamakta.

 

TUMED, uluslararası öğrenci olarak Türkiye üniversitelerinde eğitimini başarıyla tamamlayan ve bu Türkiye mezunları arasındaki dayanışmayı sağlamak ve artırmak, iş hayatında bu uluslararası mezunlar kendi aralarında ve Türkiye ile olan işbirliğini en üst düzeyde geliştirmek ve kuvvetlendirmek için faaliyetler düzenleyen bir uluslararası sivil toplum üzerinden faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 

2018’i “Ahlak Yılı” İlan ettiniz? Yeniden Ahlak Diyorsunuz… Neden Ahlak?  Sorun mu var?

 

            ‘’Önce AHLAK yeniden AHLAK’’ temasıyla bu yıla BİSMİLLAH DEDİK. Yine ahlak vurgusunu önceleyerek yolumuza devam edeceğiz. Çünkü bugün ki dünya da, hakim  batı felsefesi ve dünya anlayışı, görünür ve görünmez tüm ahlaki değerleri, sömürü coğrafyaların da yok etti yada örttü. Tekrar belirgin ve yaşanır kılmak için çok çalışmamız gerekiyor.Bundan dolayı da bu yıl da ahlak temasını önceledik. Ve çeşitlik ahlak temalı programlar, etkinlikler, okumalar,görseller vb. ile alana ineceğiz…

 

Destek görüyor musunuz piyasadan … Daha çok nerelerden destek  gördünüz? 

 

            Bütün bu programlar halktan bağışçılarla  ve gönüllü desteği ile yapıyoruz. Kamudan alınan destek çok cüzi, ayni olarak yapılan katkılar üzerinden çalışmalar yapmaktayız.

 

Projeleriniz neler?

 

  • Ankara'daki 13500 öğrencinin tamamını kucaklamayı düşünüyoruz. Sadece uluslararası öğrenciler değil Ankara’da ki yerli öğrencilerinde katarak genişletmeyi düşünüyoruz.
  • Kurmuş olduğumuz ve hali hazırda olan dil akademisinin kapsamını genişletmeyi , farklı dillerinde birbirlerinde ilişkilerini arttırmaya ve anlamaya yönelik çalışmaları, programlar geliştirmeyi hedefliyoruz.
  • Medya akademisi projesi ile Müslüman coğrafyalardan gelen öğrencilerin medya iletişim aparatlarını etkin bir şekilde kullanıp kendilerini ifade edebilecekleri bir çalışma alanı hedefliyoruz.
  • Haftalık, aylık ,iki haftalık , üç aylar çalışmaları temel programlar ile projelerimizi geniş alanlarda sabit ayaklar üzerinde takip ile konferans etkinlik spor faaliyetleri ile ilgili programlar devam edecek.

 

 Bu projeleri sadece Ankara’da değil 57 dernek ve 30 temsilciliklerle, ülkemiz genelinde, UDEF çatısı altında  hayata geçiriyoruz.

 

 

            UDEF, 14 Aralık 2012’de 11 dernek tarafından kurulmuştur. Hedef kitlesi Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrenciler olan üye derneklerimiz kısa zamanda 57 şehirde ve 30 ilde temsilcilik.

 

            UDEF; ülkemizi okumak için tercih eden öğrencilere ev sahipliği yapmak, onları tanımak, birbirleriyle kaynaştırmak, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak ve ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla kurulan uluslararası öğrenci derneklerinin kurduğu bir sivil toplum kuruluşudur.

 

            UDEF, Uluslararası Öğrenci Derneklerinin kendi aralarındaki koordinasyonu sağlamak, yeni Uluslararası Öğrenci Derneklerinin kurulmasını teşvik etmek, Uluslararası Öğrenci algısının kamuoyunda sağlıklı bir şekilde yerleşmesi için çalışmak, Uluslararası Öğrencilerin eğitim, sağlık, oturum izni konularındaki sıkıntılarıyla ilgilenmek ve bu sıkıntıların çözümü için devlet kurumlarıyla işbirliği yapmayı kendine misyon olarak belirlemiş bir federasyondur. 

 

 ASMA KÖPRÜ Uluslararası öğrenci derneği olarak, biz faaliyetlerimiz tamamen gönüllü ve bağışçılarımızın destekleri ile  sürdürüyoruz. Bundan dolayı da bağışçı ve gönüllülerin katkısı, yapmış olduğumuz faaliyetlerin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.

           

Hertaraf.com olarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz..

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye