Hak-iş: IMF ile ayrılan yolların birleşmesini istemiyoruz

22.10.2018

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş'in 43. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Yolları" konulu panelde konuştu. Arslan, ekonomideki saldırılar ile enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirleri desteklediklerini söyledi.

Arslan, ekonomik krizlerin ve yüksek enflasyonun en büyük mağdurunun işçi kesimi olduğunu belirterek, enflasyonla mücadelenin başarıya ulaşması için katkı vermeye hazır olduklarını bildirdi.

IMF, İŞTEN ÇIKARMA, ACI REÇETELER VE ÖZELLEŞTİRME DEMEKTİR

Ekonomideki saldırıların güçlü sosyal diyalog ve toplumsal mutabakatla daha hızlı atlatılacağını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

"Kamu yatırımlarında ve ücretlerde kısıntıya giderek bu kriz atlatılamaz. 2008 krizinden 'Al-ver ekonomiye can ver.' diyerek çıktığımızı unutmayalım. Çalışanlar ve emekliler enflasyona karşı korunmalıdır. Bu kapsamda, 2019'daki kamu sözleşmeleri ile yeni asgari ücret iyi bir fırsattır."

Ücretlilerin maruz kaldıkları yüksek vergi oranlarının azaltılmasını isteyen Arslan, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanma şartlarının kolaylaştırılması ve yararlanma süresinin uzatılması çağrısında bulundu.

Arslan, insanı ve emeği merkeze alan üretim ve istihdam odaklı büyüme modeline geçilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "IMF ile ayrılan yolların birleşmesini kesinlikle istemiyoruz. IMF, işten çıkarma, acı reçeteler ve özelleştirme demektir. Türkiye'de olan her şeyin ithal edilmesi anlayışı bırakılmalıdır. Yerli üretime, yerli sanayiye ve yerli ham maddeye destek olunmalıdır." dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
NewsBox
Ford Servis / Oto Çiftel
Dürümiye / Lezzete Davetiye